VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tlumačovské ryby zřejmě ´zadusily´ v rybníčku na návsi fekálie

Tlumačov, Plzeň – Náběry vody z návesního rybníku v Tlumačově přinesly rozluštění záhady, proč náhle začaly v této vodní nádrži hynout ryby.

5.10.2014
SDÍLEJ:

V TLUMAČOVĚ hynuly hlavně menší ryby, mrtvé putovaly až k přepadu a přes něj do výtoku z rybníka.Foto: Deník/Milena Cibulková

Rozbor tamní vody provedla laboratoř Hasičského záchranného sboru v Třemošné u Plzně.

„Při analýze odebrané vody byl zjištěn vyšší obsah čpavku. Otázkou je, zda když se vzorky vody odebíraly, už hlavní vlna fekálií, která se se vší pravděpodobností do rybníčku dostala, neodtekla dál," řekl Deníku vedoucí školicího střediska a laboratoře v Třemošné Josef Urbánek.

Zajímalo nás, v jakém množství byly čpavek a další cizorodé látky v odebrané vodě obsaženy.

„Čpavek byl u jednoho z odebraných vzorků zhruba trojnásobně zvýšený. Obsah amoniontů činil 1,8 mg v litru vody, pro povrchové vody je přípustné množství zhruba 0,5 mg na litr, přičemž ještě záleží, na co se tato voda dál využívá. U ostatních parametrů jsme u vzorků z Tlumačova vysoké hodnoty nenaměřili," odpověděl inženýr Urbánek.

Zvýšený obsah čpavku ve vodě rybníku je možné přičítat nejen tomu, že do něj ústí i kanalizace.

„S podobnými případy se setkáváme zejména v letních měsících v našem kraji v průměru dvakrát měsíčně. Většinou se to stává, když přijdou přívalové deště. Buďto někde přetečou jímky, eventuálně pokud zemědělci vyvezou kejdu na pole, dostane se při dešti do potoka nebo rybníka," konstatoval vedoucí třemošenské laboratoře HZS Plzeňského kraje Urbánek.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
5.10.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z víkendového programu na zámku Depold v Kanicích.

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Přemílání starých bab na mladá děvčata - lidová taškařice v Kolovči byla hlavním magnetem tamní pouti.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Horšovský Týn – V úterý dosud neznámý pachatel ukradl z pozemku u domu v Horšovském Týně zaparkovaný motocykl MS Piaggio včetně klíče k motocyklu a malého technického průkazu.

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Mezi veterány je přihlášen i 107 let starý automobil

Domažlice – Sobotní 43. ročník Jízdy spolehlivosti historických vozidel pořádaný Veteran car clubem Domažlice slibuje opět skvělou podívanou na krásné staré stroje. Startovní pole je tradičně velmi pestré, abecedně vzato od aerovek až po Zündapp. Celkem 6 motocyklů a 7 automobilů je starých 90 a více let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení