VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svíčky s sebou! Skauti opět přináší na Domažlicko Betlémské světlo

Domažlicko – Než se dostane za okna domovů nebo na vánoční stoly, ochraňují plamínek před větrem či sněhem desítky skautských rukou. Jeho každoroční pouť a šíření celou Evropou je fascinující. Betlémské světlo – symbol míru a přátelství – k nám skauti a skautky přivezou i letos.

23.12.2014
SDÍLEJ:

BETLÉMSKÉ SVĚTLO se bude opět rozdávat na Štědrý den i v domažlickém kostele Narození Panny Marie.Foto: Deník/Josef Babor

V sobotu 20. prosince se vlaky rozjel do všech koutů republiky a lidé si jej mohou připálit a odnést do svých domovů.
Na Domažlicku budou skauti a skautky rozdávat Betlémské světlo hned na několika místech. Přímo do Domažlic jej vozí členové oddílu Ještěrky až z Plzně.
Domažlice a Klenčí
Předávat ho budou již tradičně v postranním vchodu kostela Narození Panny Marie na náměstí Míru, a to 24. prosince od 10:00 do 11:30. Stejný oddíl bude také na Štědrý den od 10:00 do 11:00 rozdávat světlo v kostele sv. Martina v Klenčí pod Čerchovem.
Prapořiště
Skauti a skautky ze střediska Lípa Prapořiště přinášejí Betlémským světlem radost svému okolí již asi pět let. Světlo si připalují od domažlických skautů a rozdávají je v Prapořištích a ve Kdyni. Letos je bude možné dostat 23. 12. na Živém Betlému od 16:00 na faře ve Kdyni. Prapořišťští nosí světlo i do Penzionu pro seniory ve Kdyni.
Holýšov
Již více než 10 let rozdávají Betlémské světlo členové holýšovského oddílu Volný národ, kteří si je vozí stejně jako Domažličtí z Plzně. Proč světlo rozdávají, přiblížil vedoucí oddílu Petr Kolenatý: „Ta symbolika světla, které přijelo až z Betléma, je obrovská a mít takové světlo doma během Vánoc je pro mnohé lidi úžasný zážitek.

Pro děti rozdávání světla znamená, že se setkají s lidmi, kterým není „duchovno" ještě úplně lhostejné."

Holýšovští skauti a skautky světlo dříve rozdávali v ulicích města, ale nakonec se také přesunuli do kostela, kam si pro světlo přichází mnohem více – nejen věřících – lidí. Světlo zde již rozdávali v neděli, ale bude možné si jej z kostela sv. Petra a Pavla odnést i při mších kdykoliv během Vánoc.
Staňkov
Betlémské světlo se bude rozdávat i ve Staňkově.
Přijít si pro ně můžete do kostela sv. Jakuba Staršího na Štědrý den od 9:00.
Tradice z Vídně
A jak se vůbec světlo dostane až do našich končin? Plamen každoročně putuje z Betléma do Vídně, kde ho rakouští skauti předají skautským delegacím z celé Evropy. Letos se tak stalo v sobotu 13. 12. 2014 ve 14 hodin v největším vídeňském evangelickém kostele na Lutherplatz 1, Wien–Gumpendorf, kde nechyběli ani Češi. V pátek 19. prosince v 15 hodin světlo v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha převzali od skautů a skautek zástupci církví a další významné osobnosti. Den poté – v sobotu 20. prosince – se Betlémské světlo „rozjelo" vlaky do celé republiky.

„Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě toto mohou skauti o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů," popisuje smysl akce pro skauty a skautky jejich starosta Josef Výprachtický.

Světýlko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již po dvacáté páté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do téměř třiceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Autor: Josef Babor

23.12.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Harmoniky vyhrávaly v sobotu odpoledne v sále v Pelechách.

Na Pelechách vyhrávaly harmoniky

Ilustrační foto.

Opilý řidič způsobil nehodu

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Policie hledá řidiče BMW. Ujel od nehody

Doubrava – Policisté hledají svědky nehody, ke které došlo 11. října v 7:50 hodin v Doubravě před domem č. p. 2.

Slabá úroda. I přesto se horšovskotýnští zahrádkáři chystají na velkou výstavu

Horšovský Týn – Na nepříznivý rok si stěžují téměř všichni zahrádkáři. Pozlobily je hlavně dubnové mrazíky, které překazily letošní úrodu ovoce.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení