S naším seriálem jsme tentokrát zavítali do Velkého Malahova, ke kterému patří i spádové obce Jivjany a Ostromeč. Starostu v obcích s celkem 260 obyvateli dělá už desátým rokem Václav Brichzin, který pochází z Ostromeče a ve Velkém Malahově vyrůstal.

Jaké je vaše původní povolání?
Jsem vyučeným opravářem zemědělských strojů, posledních deset dvanáct let jsem pracoval jako řidič autobusu a starostu jsem dělal při zaměstnání. Jelikož jsme ale měli v obcích v poslední době dost aktivit, rozhodli jsme se, že nyní budu působit ve funkci uvolněného starosty.

Co všechno se vám v posledních letech podařilo v obci zvelebit?
Začali jsme vybudováním dětského hřiště s umělým povrchem. Stálo kolem jednoho a půl milionu, povedlo se nám na ně získat i dotaci a řekl bych, že v poslední době je i slušně využívané, jezdí k nám futsalisté až ze Staňkova. Já osobně bych si tam přál udělat ještě nějaké pěkné zázemí a doplnit to nějakými atrakcemi pro děti. Další velká věc byla renovace budovy současného obecního úřadu. Bývala to škola a poté sklad civilní obrany v majetku Domažlické nemocnice, později obchod, hospoda a byt. Budova byla nějakou dobu opuštěná a v hrozném stavu. Rozhodli jsme se pustit do kompletní rekonstrukce a přestěhovat sem obecní úřad. Připravili jsme také stavební parcely, v současné době jich máme sedm na prodej a ještě pracujeme na jejich zasíťování. Během tří let jsme také opravili všech šestnáct křížků tady v okolí. Kompletně se též rekonstruoval sál kulturního domu a opět bych řekl, že je v poslední době využíván mnohem častěji než dříve, kdy se využíval tak třikrát do roka.

Jaké akce se v něm a v obci obecně například konají?
Myslivci pořádají každoročně mysliveckou zábavu – Poslední leč, dále máme Obecní bál, první víkend v červenci děláme pouťovou zábavu, dále turnaj v malé kopané, každoroční setkání důchodců, letos budeme mít i Václavskou zábavu a tak dále. Samozřejmostí jsou i soukromé oslavy a zábavy.

Jaké máte s obcí plány do budoucna?
V současné době se pracuje na projektové dokumentaci na kanalizaci a vodovod. Samotná dokumentace přijde na jeden milion sto tisíc korun, realizace se pak bude pohybovat kolem čtyřiceti až pětačtyřiceti milionů. Budeme muset žádat, kde to půjde. Je to samozřejmě o to náročnější, že jde o vodovod a kanalizaci pro tři obce – Malahov, Jivjany i Ostromeč. Jinak dalších nápadů by bylo dost, jen ty peníze nejsou, všichni tlačí na obce, aby se nepouštěly do větších investičních akcí, ale snažily se udržet to, co mají. Máme tu pěkné kaple, které jsou v takovém všelijakém stavu, a přednostně bychom tedy chtěli urychlit jejich opravu, aby nám zase nějaké ty roky vydržely. Ale starat se o tři obce je náročné, rozpočet máme kolem pěti milionů korun. Slušnou částkou nám však přispívá i firma Česká drůbež, která zde provozuje halu na produkci vajec, a pokud postaví i druhou halu, tak bude příspěvek větší. Není to zanedbatelná částka.

Jak se vám žije vedle haly České drůbeže? Přinesla vám i řadu problémů, čím vám konkrétně vadí?
Vadí nám současná technologie stávající haly. Od samého začátku se odborníci shodli na tom, že je to špatná technologie, kvůli které dochází k přemnožení much, což pro nás byl ten největší problém. Povolili jsme firmě stavbu druhé haly, ale máme smluvně ošetřeno, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktům a další zátěži. Chceme, aby to bylo lepší než v současnosti, takže při povolení druhé haly, která bude mít už lepší technologii, jsme si dali podmínku, že se změní technologie i v hale stávající. Potom by se měl trus vyvážet jednou týdně a ne dvakrát do roka, což by mělo přemnožení much zabránit. Nemůžu teď předvídat, co bude, ale v Německu, kde jsme se byli podívat, to funguje dobře. Tak doufáme, že se poté naše situace zlepší.