VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Současná horka přinášejí velké nebezpečí vzniku požárů

Domažlicko – Podobná sucha bez deště a bouřky byla dle sledování meteorologů přibližně před dlouhými šedesáti lety.

23.7.2013 1
SDÍLEJ:

POŽÁR KOMBAJNU. Opatrní musejí v rámci žňových prací i zemědělci. Snímek je z požáru kombajnu před 2 lety.Foto: SDH Holýšov

Rtuť teploměru šplhající až ke třicítce a dále, nebe s mráčky, z nichž nespadne ani kapka vody. To je počasí těchto dní na Domažlicku. V souvislosti s počasím vyhlásili v neděli 21. července meteorologové výstrahu týkající se nebezpečí vzniku požárů, a to až do odvolání.

V pohotovosti jsou samozřejmě hasiči.

„Nejdůležitější je, aby občané vzali na vědomí, že suché, teplé počasí zvyšuje nebezpečí vzniku požárů, a podle toho se v přírodě chovali. Nejčastější příčinou požáru v těchto letních dnech je nedbalost dospělých " říká Václav Petržík ředitel územního odboru HZS Domažlice.

Co přesně je v těchto dnech, kdy platí výstraha, zakázáno?

„Při tomto suchém a teplém počasí je třeba vyhnout se ve volné přírodě použití zdrojů otevřeného ohně, jako jsou sirky, cigarety, zapalovače, různé vařiče a podobně. Nerozdělávat ve volné přírodě oheň, v lesích je celoročně zakázáno kouřit. Stejně tak platí celoročně zákaz vypalování trávy a porostů. " podotýká Petržík.

Vzhledem k tomu, že jsou prázdniny, opékají se vuřty a konají se oblíbené grilovačky, čeho je třeba dbát? „Většinou se tyto věci dělají na zahrádkách a opatrnost musí být obdobná jako v přírodě. Vlastník nemovitosti či pozemku, kde se opéká a griluje, by neměl rozdělávat oheň za velkého větru. Nezbytné je pomalé přikládání, aby měl dotyčný oheň pod kontrolou. Určitě by se neměl od ohně vzdalovat, měl by mít pro všechny případy připravené jednoduché hasební prostředky, například vodu a lopatu," doplňuje.

Uplynulou neděli zaznamenali hasiči na Domažlicku dva požáry. Ve 12:39 hodin vyjížděli mezi Vidice a Libosváry, kde se jednalo o hořící ohniště v lese. Ve druhém případě to bylo večer, 36 minut po osmé hodině, kdy vyjížděli hasit do Havlovic doutnající štěpky.

„Za poslední období bylo zaznamenáno více požárů v přírodním prostředí. Teplé a suché počasí způsobuje, že v přírodě se může požár rychle šířit a může dojít ke značným škodám. Je tedy třeba zvýšené opatrnosti při pohybu v přírodě – nerozdělávat ohně, nekouřit, neodhazovat nedopalky," vysvětluje Petržík.

I vlastníci lesů by měli dbát zvýšené opatrnosti při práci v porostech. „Měli by počítat s tím, že hašení požáru v lese a v přírodě vůbec je komplikované, a to už z hlediska dostupnosti. V lesích jsou často místa, kam se s technikou nelze dostat. Nepříjemné je, když dojde k požáru hrabanky a kořenového sytému. Požár se může skrytě rozšířit po velké ploše," zakončuje.

Autor: Milena Cibulková

23.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Peníze. Ilustrační foto.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení