VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školní statek v Horšově získá supermoderní stáj s roboty

Horšov – Školní statek v Horšově dostane v příštím roce supermoderní automatizovanou stáj s dojícím robotem, která by měla být místem k získávání praxe nejen pro žáky školy, ale i ukázkovým pracovištěm pro zemědělce a veřejnost.

4.9.2017
SDÍLEJ:

Vizualizace nové stáje na Školním statku v Horšově.Foto: archiv školy

Školní statek v Horšově nyní provozuje Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horšovský Týn a o hospodářský provoz se starají samotní žáci, aby tak získávali co nejvíce praktických dovedností.

Škola uspěla s projektem nové moderní stáje za 20 milionů pro 20 dojnic a další kategorie skotu (jalovice, telata). Součástí stáje bude i třída pro žáky a malá výrobna sýrů.

„Vývoj robotického dojení ve světě i u nás má vzestupnou tendenci a začíná se v zemědělství prosazovat i díky stále nedostupnější a drahé lidské práci. Naše škola chce být ve výuce zemědělských odborníků na špici, a právě proto zvolila moderní trend nejen v robotizovaném dojení, ale i systém bezstelivového provozu s roštovým stáním, kde není potřeba kydat hnůj, a dokonce počítáme i s automatickým robotizovaným krmením,“ uvedl ředitel školy Václav Švarc.

Kromě hlavní funkce, tedy dojení, plní dojicí robot funkci sběru velkého množství cenných informací o konkrétním zvířeti, skupině nebo celém stádu. Žáci tak budou získávat údaje o počtu somatických buněk podle čtvrtí, o množství tuku, proteinu a laktózy v mléce, teplotě mléka, přežvykování v minutách, pohybové aktivitě, hmotnosti a produkci mléka.

Systém krmení je pak tvořen dvěma základními částmi, kuchyní (čili přípravnou krmiv) a pohyblivým, člověkem nijak neřízeným, samonabíjecím krmným vozem. Celý proces dojení i samotného krmení je zcela automatický, technik ve stáji ho pouze kontroluje na počítači.

„Je paradoxem, že ještě v loňském roce žáci na školním statku v Horšově pracovali s nejzaostalejší technologií, která již v zemědělství u nás vůbec neexistuje, tj. přivázané krávy na řetězu a dojení na stání v hnoji, a během jednoho roku budou pracovat s nejmodernějším robotickým počítačovým zařízením, které nemá žádná jiná škola tohoto typu v celé republice,“ tvrdí Švarc.

Roboty s počítačovými programy ve stáji budou opět řídit pouze žáci pod dozorem učitelů, tak jako tomu je na všech ostatních pracovištích školy – ve školním penzionu, hospodářském dvoře či mateřském centru.

Financování projektu je řešeno z Integrovaného regionálního operačního programu EU. Během letošního podzimu proběhne ve spolupráci s Centrálním nákupem Plzeňského kraje výběrové řízení na stavební firmu, která vše vybuduje. Na jaře 2018 se začne se stavbou a do konce listopadu 2018 musí proběhnout závěrečná kolaudace stavby a předání škole. Na jaře 2019 pak začne zkušební provoz stáje.

„Na úspěšném projektu se nejvíce podíleli naše kolegyně Miluše Fousová, Věra Krutinová a také Petra Lavičková, kterým velice děkujeme,“ dodal Švarc.

Autor: Stanislav Šebek

4.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Staňkově bude mít nádražní budova opravenou střechu a novou fasádu a okna.

Nová střecha, okna i fasáda. Staňkovské nádraží prochází rekonstrukcí

Holýšovské potěšila Domažličanka.
11

OBRAZEM: Holýšovské potěšila Domažličanka

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

V Hájích se srazila dvě auta

Mrchojedy – V Týnských hájích došlo v neděli odpoledne k nehodě.

Na pátek se chystá akce Den bez aut

Domažlice – V rámci Evropského týdne mobility se v pátek bude v Domažlicích konat Den bez aut. Akci pořádá spolek Chodsko žije.

Naši prvňáci ze ZŠ Komenského 17 v Domažlicích

Domažlicko - Ve středu 20. září najdete v Domažlickém deníku prvňáky z 1. C a 1. D ze ZŠ Komenského 17 v Domažlicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení