VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sklízejí hodně přeschlé porosty

Domažlicko – Zemědělci se žněmi na Domažlicku postoupili, ozimé ječmeny jsou už v regionu sklizené.

5.8.2015
SDÍLEJ:

LETOŠNÍ ŽNĚ NEJSOU NIC DOBRÉHO PRO ZEMĚDĚLCE. Za kombajny se jednak velice práší, kombajnéři i ti, kteří úrodu odvážejí z pole, museli a ještě budou muset přestát nepříjemná tropická vedra.Foto: Deník/Milena Cibulková

Do pozdního večera křižovaly v uplynulém čase kombajny pole nejen s ozimými obilovinami a řepkou.

„Každé pondělí se sčítají sklizňová data. Podle výsledků k 3. srpnu je na Domažlicku sklizen veškerý ozimý ječmen, který byl letos zaset na 2812 hektarech. Celkem z uvedených ploch bylo sklizeno 14 791 tun ječmene, což představuje hektarový výnos 5,26 t/ha," říká Ludvík Jírovec, ředitel Okresní agrární komory Domažlice.

Pohled na statistiku Plzeňského kraje napovídá, že v našem regionu se po tom plzeňském (6,1 t/ha) urodilo ozimého ječmene nejvíce, nejnižší výnosy naopak měli zemědělci v okrese Rokycany (4,2 t/ha).

Zemědělci dále sklízejí řepku, žito, oves, ozimou i jarní pšenici a také jarní ječmen. Řepka už je na Domažlicku sklizena ze tří čtvrtin ploch, výnos z hektaru činí 3,2 tuny, což ve srovnání s uplynulými lety je podobné jako předloni.

Téměř z poloviny je dokončena sklizeň žita (46,2 %), které prozatím ukazuje slušný výnos 5,6 t/ha. Pod střechou je také úroda ze zhruba dvou pětin ploch osetých jarním ječmenem.

„Zde se dostáváme zatím na výnos 3,9 tuny z hektaru," konstatuje Jírovec.

V regionu už zůstala strniště na 16,4 % ploch osetých ozimou pšenicí. Zatím činí průměrný výnos 6 tun z hektaru.

Oves byl na Domažlicku vyset na 607 ha, přičemž ke dni aktualizace bylo prozatím sklizeno 38 ha. Na sklizeň ještě čeká 250 ha tritikale, což což je obilnina, která vznikla křížením žita a pšenice.

K 3. srpnu bylo v našem regionu sklizeno obilí z celkem 29,5 % ploch, řepka ze 75,2 %.

A jak jsou zemědělci v globálu spokojeni?

„Výnosy jsou u nás kolem šesti tun, takže dobré, kvalita výborná. S obilím a řepkou je spokojenost, avšak s ostatními plodinami jako s kukuřicí, brambory, slunečnicí a dalšími je to špatné, velmi špatné! U obilí se tvořily výnosy v době, kdy ještě bylo dobré počasí," prohlašuje Ondřej Kučera, agronom Meclovské zemědělské a. s.

„Počasí letos žním sice přeje, je ale hrozné sucho a obilí není zralé, ale zaschlé, je podsušené. Jediná výhoda je, že můžeme letos sklízet kvalitní a suchou slámu. Bohužel výnosy jednotlivých plodin jsou daleko nižší než vloni, neboť obilí i řepka byly zaschlé. Je to letos s tím tropickým počasím moc špatné, bude málo krmení. Nerostou jetele ani vojtěšky," smutně konstatuje agronom společnosti AGRO Staňkov Václav Vítek.

Autor: Milena Cibulková

5.8.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peníze. Ilustrační foto.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Místo činu. V tomto stanu jeden bezdomovec zavraždil mačetou druhého
AKTUALIZOVÁNO
9

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení