Základní školu Komenského 17, stejně jako mnoho jiných historických budov v Domažlicích, trápí útoky holubů. Jejich nadměrné počty provází množství trusu znečišťujího chodník před budovou druhého stupně (bývalou chlapeckou školou). Po něm chodí děti každý den do školy a občas tam objeví i mrtvého ptáka.

„Všímám si toho a je to docela nechutný. Mělo by se to častěji uklízet,“ sdělila Deníku třináctiletá Pavlína Šléglová z Domažlic.

„Je pravda, že každé ráno, když přícházím do školy, je ten chodník opravdu značně znečištěný,“ tvrdí účetní školy Jaroslava Němcová. „Naši školníci chodník sice vymývají vodou, neustále ho uklízejí, ale k ničemu to nevede. Za dvě hodiny je zase všechno potřísněné,“ dodává.

Podle ředitele školy Ivana Rybára jde o letitý problém, který se ještě zhoršil poté, co budovu bývalého OÚNZ vybavili sítěmi. „Holubi se přestěhovali k nám. Chceme se jich zbavit, naši školníci se je snaží odchytávat, ale zatím se to nedaří,“ vysvětluje.

Škola před několika lety umístila na parapety ochranný hrotový systém. Ani ten však nepřinesl budově úlevu. Holubi si na něj zvykli a na ostrých kovových bodcích si dál dělají hnízda.

Na přístavbě mezi budovami pak nainstalovala firma specializovaná na odchyt ptáků systém klecí, který se měl o holuby ´postarat´.

„Dokonce používali živého holuba jako návnadu,“ poznamenal ředitel. Městem objednaná firma za několik měsíců odchytu ´zadržela´ pouhopouhé dva holuby.

Škola se snaží ´holubí problém´ vyřešit spolupráci s městem Domažlice, avšak kvůli šikmým střechám není možné přímé lapání ptáků pomocí sítí a podobných zařízení.

„Nyní máme asi dva měsíce nainstalovanou klec, již nám darovalo město, které s ní má dobré zkušenosti, protože odchytává holuby na radnici. Nám se zatím nepodařilo lapit ani jediného,“ říká Rybár s tím, že do klece lákají opeřence na zrní. Uvidí se, jestli přijde tužší zima a holubi se naučí hledat v pasti potravu.

Zatím škole nezbývá nic jiného, než sisyfovskou prací nepořádek po holubech uklízet. „Trus odklízíme dvakrát týdně, ale i kdybychom to dělali každý den, do nekonečna, není to ideální řešení,“ zakončil ředitel.