VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník u Postřekova chrání první klamač bobrů v kraji

Postřekov – Rybník Okrouhlík je součástí soustavy rybníků v přírodní rezervaci Postřekovské rybníky. Před několika lety se tu však usídlila bobří rodinka, která si v hrázi hloubila úkryty a ucpávala výpusť.

14.5.2017
SDÍLEJ:

KLAMAČ BOBRŮ na hrázi postřekovského rybníka Okrouhlík.Foto: Zdeněk Myslík

Nebylo proto možné manipulovat s vodní hladinou manipulovat a vodní dílo provozovat bezpečně podle požadavků zákona. Hráz proto musela být opevněna a na výpust bylo instalováno speciální zařízení – klamač, který má zabránit ucpání požeráku. „Při plánování oprav jsme využili nejnovější poznatky o tom, jak bobři žijí a jak jim zamezit ve škodách, které mohou způsobovat. V Plzeňském kraji je klamač použit poprvé, v celé České republice pak teprve podruhé po Rožnově pod Radhoštěm. Bobrům jsme samozřejmě ponechali životní prostor, do zadní části rybníka nebylo vůbec zasahováno. Rybník se nyní znovu napouští,“ vysvětlil Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která byla investorem akce (zdrojem financí ve výši přibližně 2,4 milionu korun bylo Ministerstvo životního prostředí).

Postřekovské rybníky jsou význačným hnízdištěm a oddechovou lokalitou na tahu ohrožených druhů ptáků. Aktuální odhad početnosti bobří populace v celé republice je šest tisíc jedinců, přičemž přibližně dvě třetiny z tohoto počtu se nacházejí na Moravě. Bobři patří v České republice mezi silně ohrožené a zvláště chráněné druhy. Jejich počty rostou, často však způsobují škody a zabraňují v užívání pozemků zemědělcům, lesníkům a vodohospodářům. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto hledá řešení, jak zajistit soužití bobra a lidí s jejich hospodářskými zájmy v krajině.

Autor: Stanislav Šebek

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

V Hájích se srazila dvě auta.

V Hájích se srazila dvě auta

Na pátek se chystá akce Den bez aut

Domažlice – V rámci Evropského týdne mobility se v pátek bude v Domažlicích konat Den bez aut. Akci pořádá spolek Chodsko žije.

Naši prvňáci ze ZŠ Komenského 17 v Domažlicích

Domažlicko - Ve středu 20. září najdete v Domažlickém deníku prvňáky z 1. C a 1. D ze ZŠ Komenského 17 v Domažlicích.

Mrákovské soubory opět vystupovaly v Praze

Mrákov, Praha – Svátky úrody a sklizně – dožínky – mají v Čechách dlouhodobou tradici. Událost, jež je spjata převážně s venkovem, nabývá na významu i v prostředí měst.

FOTO: Kolovečtí hasiči mají nový automobil

Koloveč – Dobrovolní hasiči z Kolovče mají zbrusu nový automobil. Uvedli ho do provozu v sobotu odpoledne s velkou slávou a za účasti hostů a široké veřejnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení