VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník u Postřekova chrání první klamač bobrů v kraji

Postřekov – Rybník Okrouhlík je součástí soustavy rybníků v přírodní rezervaci Postřekovské rybníky. Před několika lety se tu však usídlila bobří rodinka, která si v hrázi hloubila úkryty a ucpávala výpusť.

14.5.2017
SDÍLEJ:

KLAMAČ BOBRŮ na hrázi postřekovského rybníka Okrouhlík.Foto: Zdeněk Myslík

Nebylo proto možné manipulovat s vodní hladinou manipulovat a vodní dílo provozovat bezpečně podle požadavků zákona. Hráz proto musela být opevněna a na výpust bylo instalováno speciální zařízení – klamač, který má zabránit ucpání požeráku. „Při plánování oprav jsme využili nejnovější poznatky o tom, jak bobři žijí a jak jim zamezit ve škodách, které mohou způsobovat. V Plzeňském kraji je klamač použit poprvé, v celé České republice pak teprve podruhé po Rožnově pod Radhoštěm. Bobrům jsme samozřejmě ponechali životní prostor, do zadní části rybníka nebylo vůbec zasahováno. Rybník se nyní znovu napouští,“ vysvětlil Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která byla investorem akce (zdrojem financí ve výši přibližně 2,4 milionu korun bylo Ministerstvo životního prostředí).

Postřekovské rybníky jsou význačným hnízdištěm a oddechovou lokalitou na tahu ohrožených druhů ptáků. Aktuální odhad početnosti bobří populace v celé republice je šest tisíc jedinců, přičemž přibližně dvě třetiny z tohoto počtu se nacházejí na Moravě. Bobři patří v České republice mezi silně ohrožené a zvláště chráněné druhy. Jejich počty rostou, často však způsobují škody a zabraňují v užívání pozemků zemědělcům, lesníkům a vodohospodářům. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto hledá řešení, jak zajistit soužití bobra a lidí s jejich hospodářskými zájmy v krajině.

Autor: Stanislav Šebek

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Neobvyklé zmrzliny: hrášková i Aperol Spritz

Plavec Martin Šimáček.

Šimáček si na plaveckém MČR zapsal dva osobní rekordy

Výzva pro houbaře: Pošlete nám své nejlepší úlovky

Chodíte rádi na houby? Pochlubte se…

Řidič naboural ceduli a ujel pryč

Horšovský Týn – Policie hledá řidiče, který v Horšovském Týně naboural ceduli u kruhového objezdu a ujel.

Právě jsme se narodili

Domažlicko - Představujeme nově narozená miminka.

Domažličtí zářili na šampionátu

Ostrava, Pardubice, Zlín – Napříč republikou závodili během jednoho z červnových víkendů mladí plavci domažlické Jiskry. Důvodem byl republikový šampionát žactva, který se konal pro každou věkovou kategorii v jiné oblasti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení