VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhledna na Šibeničním vrchu stále čeká na nového vlastníka

Horšovský Týn - Rozhledna se má stát majetkem města Horšovský Týn. Převodu zatím brání platné kupní smlouvy na jednotlivé schody.

3.6.2016
SDÍLEJ:

Rozhledna na Šibeničním vrchu.Foto: Foto: Jaroslav Čedík

Investorem výstavby bylo Sdružení pro výstavbu rozhledny v Horšovském Týně, které vzniklo 2. září 2004 s cílem znovu oživit tradici poutního a výletního místa, kaple Panny Marie Lurdské na Šibeničním vrchu.
Stavební práce byly zahájeny v září roku 2009 a ukončeny v březnu roku 2010.

Náklady na výstavbu činily 1,5 milionu korun, z toho dotace byla ve výši 990 tisíc korun. Zbytek finančních prostředků získalo Sdružení od dárců a sponzorů.
Současně bylo prodáno 66 schodů. Na základě kupních smluv od Sdružení pro výstavbu rozhledny si mohli kupující za 1 500 korun koupit schod do vlastnictví. V květnu v roce 2015 skončila pětiletá doba, po kterou muselo Sdružení, jako příjemce dotace rozhlednu provozovat.

4. června 2015 se na valné hromadě sdružení rozhodlo, že sdružení zanikne a rozhledna se stane majetkem města Horšovský Týn.
Převodu zatím brání platné kupní smlouvy na jednotlivé schody, které zakoupili většinou občané našeho města. Samozřejmě také část vlastníků se zrušením kupních smluv nesouhlasilo.

Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 459 m a její dřevěná hranolová věž je vysoká 21,5 metru. Je z ní krásný výhled na Horšovský Týn i jeho okolí, na Šumavu a Český les.
Na rozhledně je umístěna tabule, kde jsou napsáni dárci a sponzoři a také jména vlastníků všech 66 schodů.
Po převodu rozhledny do majetku města bude stále tato informační tabule sloužit svému účelu .Dále se zde nachází expozice muzea Horšovskotýnska.

Mimo sezonu bývala rozhledna uzamčena, protože se občas našli nějací výtečníci, kteří se násilím snažili dostat do objektu. Většinou pak docházelo k poškození věcí na rozhledně. Nakonec se osvědčilo nechat rozhlednu celoročně otevřenou. Zájem turistů každým rokem stoupá. Je to také dáno rozvojem cykloturistiky a pěší turistiky. Po hradu a zámku se jedná o nejvíce navštěvované místo v Horšovském Týně.

Autor: Jaroslav Čedík

Autor: Redakce

3.6.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pouť v Poběžovicích.

Poběžovickou pouť ozdobí muzika, historický program i půlmaratón

Z víkendového programu na zámku Depold v Kanicích.

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Koloveč – Oslava 820 let založení městyse Koloveč na Domažlicku se koná od pátku do neděle 18. – 20. srpna.

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Horšovský Týn – V úterý dosud neznámý pachatel ukradl z pozemku u domu v Horšovském Týně zaparkovaný motocykl MS Piaggio včetně klíče k motocyklu a malého technického průkazu.

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení