VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Restaurátorka obnovila sochy z Křížové cesty

Horšovský Týn –  Vzácné sochy z Horšovského Týna v budoucnu vytvoří lapidárium v tamním klášterním kostele.

31.8.2016
SDÍLEJ:

Kateřina Amortová pracovala na restaurování vzácných soch v klášterním kostele v Horšovském Týně.Foto: Jaroslav Čedík

Součástí Kapucínského kláštera v Horšovském Týně je kostel sv. Víta, který v minulosti sloužil jako sklad. Postupně chátral jako celý klášter. Před několika lety vedení města rozhodlo, že zde umístí sochy z Křížové cesty od kostela sv. Anny.

Jedná se o vzácné sochy z roku 1755 v životní velikosti. I přesto, že se částečně rozpadaly a byly značně poničeny, jejich přestěhování do vnitřních prostor jim dalo naději na záchranu. Na restaurování těchto soch pracuje již čtvrtý rok Kateřina Amortová, akademická sochařka a restaurátorka.

„Pracuji samostatně i v kolektivu a ke spolupráci si vybírám i studenty ze sochařských ateliérů středních i vysokých škol, kteří se připravují na restaurátorské práce. Restaurování soch z Křížové cesty ke svaté Anně jsme úspěšně dokončili a 9. srpna byly zkolaudovány dr. Kovaříkem z Plzně. Teď stojíme před portálem do kostela sv. Víta, který je v havarijním stavu. Nutná je však i oprava ostění a dveří, které jsou původní, z poloviny 18. století. Naštěstí se dá vše zachránit. Pan starosta Mothejzík je nakloněn obnově těchto prostor," dodala na závěr Amortová.

Restaurované sochy.

A co na to starosta Horšovského Týna Václav Mothejzík?

,,S paní Amortovou spolupracujeme již řadu let. Klášterní kostel bývalého kapucínského kláštera bychom v budoucnu chtěli využívat jako víceúčelový, například pro příležitostné výstavy nebo jako koncertní prostor. Uvažujeme i o využití jako smuteční síň. Zřízení lapidária pro restaurované sochy i jejich neošetřené fragmenty určí připravovaný projekt," dodal starosta.

Vzácné sochy z Křížové cesty budou poprvé po svém restaurování představeny veřejnosti při Dnech evropského dědictví 10. a 11. září. Umístěny budou na levé straně kostela sv. Víta v pořadí, v jakém byly umístěny na Křížové cestě ke kostelu sv. Anny u Horšovského Týna.

Jaroslav Čedík

Popraskané, mechem zarostlé sochy na křížové cestě ke sv. Anně na snímku z roku 2011.

Popraskané, mechem zarostlé sochy na křížové cestě ke sv. Anně na snímku z roku 2011.

Autor: Redakce

31.8.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opustili nás.

Opustili nás

Mladý řidič havaroval v Borovici.

Mladý řidič havaroval v Borovici, před jízdou pil

Veteráni zamíří do serpentin pod Korábem

Domažlice – Již tuto sobotu, 19. srpna, pořádá Veteran car club Domažlice 43. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel. Přestože je určena pouze pro automobily a motocykly do roku výroby 1955, pořadatelé obdrželi téměř 140 přihlášek českých i německých zájemců o start.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Nezletilá dívka měla 2,2 promile

Domažlice – V úterý před pátou hodinou ráno přijali domažličtí policisté oznámení o tom, že na schodech před domažlickým barem sedí žena, která není schopná mluvit, jen heká a nereaguje.

FOTO: U Hostouně se střetly tři osobní vozy

Hostouň - Záchranáři ve středu ráno zasahovali u dopravní nehody 3 osobních automobilů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení