„K perníčkům mě přivedla babička, která je peče více než čtyřicet let. Dodnes zdobí chaloupky, betlémy, spoustu krásných kousků na Vánoce a Velikonoce. Letos jí bude 85 let. Když s tím člověk vyrůstá, neubrání se tomu,“ s úsměvem vypráví perníkářka a pokračuje: „Začalo to točením kornoutků na zdobení, postupně zdobením drobných kousků na Vánoce a Velikonoce. Až teď jsem se do toho pustila sama za sebe a s novým názvem Perníčky z Chodska.“

Sama by ale přípravu nezvládala. „Se zaděláváním, pečením a balením mi pomáhá babička, maminka a dcera Michalka. Ta má k perníčkům také blízko. Myslím si, že dříve či později převezme tradici.“

Sama se zdobením chodskými motivy začala zabývat letos na jaře. „Ale chodské perníčky zdobila již dříve moje babička. Určitě si někdo místní vzpomene na perníkové chodské pantoflíčky i chodská srdíčka. Já jsem se od babičky inspirovala a zkusila chodský motiv na bílý podklad. To je stejné, jako když se zdobí tradiční chodská keramika. Tyhle perníčky mají dnes největší úspěch,“ dodává. „Zdobím ráda i svatební perníčky nebo drobné kousky pro děti. Zjistila jsem, že zdobení perníčků je pro mne takovou antistresovou omalovánkou.“

Recept na chodské perníčky pochází z rodiny – od babičky. „Těsto je vhodné na větší kousky. Pokud peču pro děti drobnější, zadělám si těsto na měkké perníčky.

Chodské perníčky zájemci mohou zakoupit v infocentru, Muzeu Chodska, ve Voňavém krámečku u hradu a v Chodské prodejně v Kostelní ulici. „Letos o pouti budou mít premiéru. A přiznám se, nemám jich mnoho. Příští rok se polepším,“ slibuje perníkářka.

Při mších na Vavřinečku bude zajištěna zdravotnická služba.
Přípravy na Chodské slavnosti. O vyslání sanitky požádal biskup