VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Raci v Mlýnečku po roce ještě vyhráno nemají

Mlýneček u Pece pod Čerchovem – Mrtví jedinci už nalezeni nebyli, ale zda v rybníku nějací raci zůstali, by se zjistilo až po vypuštění vody.

13.1.2015
SDÍLEJ:

RYBNÍK V MLÝNEČKU leží v nádherné přírodě. První dojem loni v lednu zcela pokazil pohled pod led, kde byly patrní mrtví raci ležící břichem vzhůru. Kvůli fotografování jsme jednoho z nich opatrně vytáhli na led.Foto: Deník/Milena Cibulková

Populaci raků v rybníku v Mlýnečku doslova zdecimovala nákaza, na niž se přišlo vloni 14. ledna. V ten den byl nahlášen České inspekci životního prostředí a také policii a dalším orgánům včetně zástupců CHKO Český les hromadný úhyn raků.

Byly odebrány vzorky vody nejen z rybníku, ale také z odtoku, dále i raci pro zkoumání, aby se vyvrátilo, nebo potvrdilo podezření, že se jedná o račí mor. Ten bohužel laboratoř při Karlově Univerzitě v Praze diagnostikovala, a tudíž potvrdila.

„Nebezpečné plísňové onemocnění raků způsobuje parazit Aphanomyces astaci. Na naše území bylo zavlečeno společně s nepůvodními, severoamerickými druhy – rakem pruhovaným a rakem signálním. Nepůvodní druhy jsou proti infekci mnohem odolnější než naši raci říční nebo kamenáči. U nich vede nákaza zpravidla k rychlému vyhubení celé populace," uvedla tehdy Deníku zooložka CHKO Milena Prokopová.

Zjišťovali jsme, jak vypadá situace po roce.

„Byl jsem na Mlýnečku v době, než tam rybník zamrzl, naštěstí jsem tam žádné uhynulé raky nezaregistroval. Myslím si, že se v této době ani nedá přesně zjistit, jak na tom raci na Mlýnečku jsou, snad až tehdy, pokud bychom rybník vypustili. Mám však obavy, že tam nakonec najdeme už jen raky americké, kteří jsou vůči uvedené nemoci mnohem odolnější než naši raci říční nebo kamenáči," uvedl Deníku v závěru minulého týdne starosta Pece Jan Riederer.

To, že je předčasné dělat po pouhém roce jakékoliv závěry, nám následně potvrdila i doktorka Prokopová. „Dá se říct, že v rybníku a i toku pod ním podlehli naši raci nákaze. Jaký bude mít původní populace raků v Mlýnečku další osud, to se neví. Problém je hlavně v tom, že se nepodařilo zjistit, jakým způsobem tam k nákaze račím morem došlo," prohlásila zooložka CHKO.

Nepodařilo se ani zjistit, zda za nákazou račím morem v Mlýnečku opravdu stojí nepůvodní druhy, jako jsou severoamerické druhy – rak pruhovaný či rak signální.

„Nevíme, zda se tam nalézají jedinci těchto cizích raků, či zda došlo k nákaze přenosem zoospor, které se uvolňují z nakažených raků. Mohou se šířit kontaktem s nakaženými raky nebo snadno přenášet z postižených míst s vodou, vodními živočichy – třeba rybami, dále na předmětech, které se namočily, například rybářské potřeby, holinky, či kola aut," upozornila Prokopová a dodala, že ´mor´ mohou přenést na srsti či peří jiní živočichové.

„Pokud by tam byli ´cizí´ raci, zjistilo by se to až při vypuštění rybníka. Co se týče raků, probíhá v České republice pravidelný monitoring lokalit, což jsou namátkové kontroly míst, kde se vyskytují. Návrat domácích raků je v lokalitách, kde se vyskytla nákaza, velmi pomalý. Někdy se stane, že se populaci obnovit nepodaří, neboť v dané lokalitě mohou zůstávat nepůvodní druhy raků. V tom případě je tam latentní (skrytá – pozn. red.) nákaza pořád," konstatovala na závěr zooložka Prokopová.

Podle jejích slov se až během dvou tří let ukáže, zda v oblasti, kde raci vymřeli, a dle zjištění sahá až k Trhanovu a dál se nešíří, došlo k obnovení tuzemské račí populace. Loni byl Mlýneček v Plzeňském kraji jediným místem této nebezpečné nákazy.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
13.1.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z natáčení druhé řady Policie Modrava.  Foto: Jaroslav Lázníček

Nález mrtvé sestřičky se natáčel v ruinách továrny

Z páteční akce Den bez aut

Den bez aut v Domažlicích: debata, výstavy i hry

Do voleb zbývá měsíc, kandidátky zveřejněny

Plzeňský kraj – Za měsíc, 20. a 21. října zvolíme nové poslance. Vybírat budeme v kraji z 427 tváří.

Lup z chat skončil v křoví

Kdyně – Ve středu či čtvrtek se neznámý pachatel vloupal do zahradních chat ve Kdyni.

Svatováclavská jízda přivítá všechny jezdce na koních

Chrastavice, Domažlice – Svatováclavská jízda jezdců na koních se pojede příští týden v sobotu 30. září po trase z Chrastavic do Domažlic.

Policisté se psy navštívili předškoláky ze Lštění

Lštění – Za dětmi do mateřské školky v obci Lštění zavítali policisté ze Kdyně, tisková mluvčí a domažličtí policejní kynologové se svými čtyřnohými pomocníky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení