VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připomínáme si 315 let od popravy J. S. Koziny

Domažlicko – Zítra si připomínáme 315 let od popravy Jana Sladkého – Koziny, slavného rodáka z Újezda.

27.11.2010
SDÍLEJ:

CHODSKO NA KOZINU NEZAPOMÍNÁ. Přestože dnes nejsou kolem jeho pomníku na Hrádku vidět shromáždění a tábory lidu jako v minulosti, Kozinův pomník je opečováván. Právě letos prošel pomník rukama restaurátorů. Archivní foto pomníku je z počátku minulého stolFoto: reprofoto

Výročí to sice není nijak zvláště „zakulacené“, přesto je třeba jej vzpomenout.

Vždyť přiznejme si sami, nebýt Jana Sladkého – Koziny, sotva by někdo věděl o Chodsku a především, sotva by někdo v našem regionu věděl něco o naší zajímavé a ojedinělé historii.

Ať již bylo o chodské rebelii napsáno cokoli, je několik zásadních fakt, jež nelze opomenout. Zejména je třeba si uvědomit, že ve druhé polovině 17. století, a to především v období pobělohorských konfiskací, byly selské vzpoury v třicetiletou válkou zbídačené rakouské monarchii takřka na denním pořádku. Sotva si kdo vzpomene na událost v nedalekých Bezdružicích na Tachovsku, kde si ozbrojený konflikt roku 1633 vyžádal na 200 životů.

Chodové, jakkoli tvrdohlaví a konzervativní, se rozhodli hájit svá práva soudní cestou. Přestože se výsledek soudního sporu mezi ambiciózním Volfem Maxmiliánem Lamingenem a konzervativními, většinou negramotnými (nikoli však hloupými!) chodskými sedláky dal předem očekávat, je nutno ocenit již samotný způsob odporu, kdy se obě znesvářené strany snažily zabránit krveprolití!

Jan Sladký – Kozina se narodil v Újezdě v č. p. 7 „U Rozsochů“ a současný statek číslo popisné 3 zakoupil, aby na něm se svou ženou Dorotou hospodařil. Narodilo se mu celkem sedm dětí, avšak šest z nich zemřelo již v útlém věku.

Kozina byl úspěšný sedlák, charizmatický muž s přirozenou inteligencí, který se dokázal postavit do čela sedláků při vzpouře v letech 1693 – 1696 a jako vůdce této vzpoury byl 28. listopadu 1695 popraven v Plzni. Jeho tělo nebylo pohřbeno a na šibenici zůstalo do úplného rozpadu (ještě půl druhého roku po exekuci prokazatelně viselo na šibenici).

Chodové svůj boj za svá – z dnešního pohledu bohužel neplatná – práva nikdy nevzdali. Historie i po „kozinovské rebelii“ popisuje celou řadu konfliktů s vrchnostmi, jež hrdí Chodové odmítali uznat za své pány.

Autor: Josef Nejdl, ředitel Muzea Chodska

27.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opustili nás.

Opustili nás

Mladý řidič havaroval v Borovici.

Mladý řidič havaroval v Borovici, před jízdou pil

Veteráni zamíří do serpentin pod Korábem

Domažlice – Již tuto sobotu, 19. srpna, pořádá Veteran car club Domažlice 43. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel. Přestože je určena pouze pro automobily a motocykly do roku výroby 1955, pořadatelé obdrželi téměř 140 přihlášek českých i německých zájemců o start.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Nezletilá dívka měla 2,2 promile

Domažlice – V úterý před pátou hodinou ráno přijali domažličtí policisté oznámení o tom, že na schodech před domažlickým barem sedí žena, která není schopná mluvit, jen heká a nereaguje.

FOTO: U Hostouně se střetly tři osobní vozy

Hostouň - Záchranáři ve středu ráno zasahovali u dopravní nehody 3 osobních automobilů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení