VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potok protékající od Mlýnečku už Pec nebude ohrožovat

Pec pod Čerchovem – Velkými změnami, které si vyžádaly nemalé náklady, prošel letos rybník v Mlýnečku u Pece a nyní i koryto potoka, který odtamtud směřuje k Peci.

30.10.2012
SDÍLEJ:

Ještě před opravou potoka-náhonu, nechala Pec opravit hráz rybníka na Mlýnečku, kde má náhon svůj počátek.Foto: Deník/Milena Cibulková

Malá podčerchovská obec by nemohla nákladné opravy hradit sama, proto vše záviselo na získání dotace.

Vedení obce muselo k rekonstrukci koryta náhonu přistoupit z toho důvodu, že padlé zdi náhonu, který nebyl léta udržován, zapříčinily pád plotů a poškození okolních pozemků. „Docházelo k průsakům do okolních pozemků. V jednom místě je 300 metrů louky de facto bažina. K rekonstrukci potoka – někdejšího náhonu, se vyjadřovala CHKO Český les. Zažádali jsme na rekonstrukci o peníze z havarijního fondu Plzeňského kraje. Oprava náhonu byla projektantem vyčíslena na 3,5 milionu korun, ale udělali jsme výběrové řízení a zakázka byla vysoutěžena za 1 850 000 korun s daní. Počítáme, že se akce rozloží do několika let," řekl nám před započetím opravy náhonu a přiznání dotace starosta Pece Jan Riederer.

Před samotnou úpravou náhonu zvládla obec opravu hráze rybníka na Mlýnečku, který využívají ke koupání například i táborníci z nedaleké Rudolfky. „Mlýneček je vedený jako rybník, nikoli koupaliště, i když se ke koupání používá. ještě před opravou náhonu jsme museli zajistit opravu hráze. Ještě předtím nám projektantka paní Kovaříková musela zpracovat veškerou technickou dokumentaci, která k tomuto vodnímu dílu nebyla. Rybník vznikl někdy v padesátých letech a hráz už byla propadlá věkem. Současně se pročistil přítok, což nás přišlo na zhruba 150 000 korun," vysvětlil starosta.

Obci Pec se nakonec podařilo na opravu náhonu získat dotaci a mohla tudíž začít s opravami. „Obdrželi jsme od Plzeňského kraje 600 000 korun a začali s opravami, které jsme rozdělili na tento a příští rok," řekl občanům na minulém jednání zastupitelstva starosta Riederer.

V Peci bylo snažení dělníků místními kontrolováno, některým lidem se zdálo, že práce nepostupují příliš rychle.

„Zajímal by mne váš názor na průběh prací na náhonu," zeptal se na jednání zastupitelů občan Miloslav Knop.

„Řekl bych: co člověk, to názor. Z mého pohledu vše vypadá moc pěkně a práce postupují. Pokud se něco dělá, mělo by to být pořádně. Myslím si, že dělníci odvádějí poctivou ruční práci, vždyť každý kámen musejí vzít několikrát do ruky," odpověděl mu starosta.

Od té doby práce opět postoupily.

„Třetí a čtvrtá etapa prací je v současné době těsně před dokončením. Ve smlouvě o dílo je uveden termín 25. listopadu, takže věřím, že se ho podaří dodržet. Současné sněžení je pro nás tak trochu čára přes rozpočet, ale doufám, že si s tím dělníci nějak poradí," uvedl včera starosta a dodal, že letos bude do oprav náhonu investováno zhruba 800 tisíc korun, z toho 200 000 obecních.

Příští rok by měla mít Pec nově o 390 tisíc korun vyšší daňovou výtěžnost, a tudíž daleko lepší podmínky pro dokončení oprav náhonu.

Autor: Milena Cibulková

30.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení