VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potápěči si letos silvestrovský ponor obzvlášť užijí

Lomeček u Starého Klíčova /ROZHOVOR/ - Díky nové kabině v Lomečku na Domažlicku budou mít suchozemci poprvé možnost sledovat členy OSAC Plzeň při přípitku pod vodou.

30.12.2011
SDÍLEJ:

JAROSLAV HUDEC byl po novoročním ponoru letos 2. ledna červený jako rak. Viditelně však byl velice spokojený.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Letošní rok byl velice úspěšný pro potápěče OSAC (Optimist Sub Aqua Club) Plzeň i zatopený lom u Mrákova, pro který se vžil název Lomeček. A právě tam dnes zamíří potápěči, aby si pod hladinou tradičně připili na nadcházející rok 2012. Jak bude Silvestrovský ponor OSAC a přípitek vypadat, jsme se zeptali předsedy tohoto potápěčského klubu a zároveň i viceprezidenta Svazu českých potápěčů Jaroslava Hudce.

Naposledy jste si na nový rok připíjeli vlastně až letos 2. ledna, kdy teploměr ukazoval minus 14 stupňů. Jaký je silvestrovský ponor, pokud není takto mrazivé počasí?

Pro mne i pro ostatní lidi je to nepříjemné, když je vše takzvaně na blátě či dokonce v dešti. A to nejen ponor, ale také jakékoliv venkovní aktivity. My ze současného počasí nemáme radost, ale na druhou stranu si myslím, že je dobře, když se tradice silvestrovského nebo novoročního ponoru dodržuje.

Kolik let?

Co se týká našeho klubu a co pamatuji, je to určitě nejméně dvanáct let, kdy to takhle funguje na silvestra nebo někdy i pár dní po Novém roce, protože na Nový rok ještě účinkuje zbytkový alkohol (smích).

Proč jste se tentokrát rozhodli pro ponor a novoroční přípitek v Lomečku zvolit silvestr?

Je to jednoduché, neboť 1. ledna není opravdu rozumné se potápět – to je jedna věc. A druhý důvod je ten, že pokud bychom vše chtěli učinit 2. ledna, jako tomu bylo naposledy, to už je pondělí, tedy pracovní den.

Spatřujete v letošním sobotním ponoru nějakou výhodu?

Určitě, neboť když se zanoříme, mohou se na nás přijít podívat i lidé, kteří nemají s potápěním nic společného. Mohou nás navíc exkluzivně pozorovat z kabiny, kterou jsme v Lomečku umístili letos v září.

Co bude k vidění?

Hlavně to, jak tam kolem nich proplujeme a připijeme si šampaňským.

Loni z vás člověk dostával až husí kůži, když jste se poté, co jste vylezli z vody, převlékali v mrazu. Letos by to – s ohledem na předpověď počasí – mělo být lepší…

Nejen kvůli počasí bude převlékání příjemnější. Zdeněk Zrůst nedávno nově udělal v Lomečku novou hospůdku, jak já tomu říkám. To si myslím je komfort a navíc je i další příjemná věc, máme od Zdeňka slíbeno, že po vynoření dostaneme dobrý oběd, údajně prý steaky.

Už jste novou hospůdku viděl?

Ano, byl jsem u něj asi před deseti dny a mně se to líbí. Samozřejmě tam musí ještě nějaké věci dodělat, Zdeněk tam má ještě spoustu práce, ale on to zvládne.

Takže se budete poprvé převlékat konečně v teple?

Samozřejmě, vždyť tam mimo nás také čeká silvestrovské návštěvníky odvedle z vesnice, kteří tam chodí na procházky. Pro nás je příjemnější, když můžeme vylézt z vody a jít na chviličku do tepla se převléknout. Ale nechtěli bychom mu prostory příliš blokovat. To zvládneme.

Jaké to je, když za mrazu vylezete v zimě z vody?

Je to docela dost nepříjemné. Když je velký mráz, jako byl loni v prosinci či při letošním novoročním ponoru, bylo kolem minus patnácti a v takových případech vám holá ruka snadno přimrzne k ocelovému kohoutu bomby. To je opravdu nepříjemné.

Takže slibované sobotní počasí vám lépe vyhovuje a těšíte se. Určitě nebudete červený jako rak, jako tomu bylo v případě posledního novoročního přípitku.

#nahled|http://g.denik.cz/16/87/1231_hudec_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/16/87/1231_hudec.jpg|JAROSLAV HUDEC byl po novoročním ponoru letos 2. ledna červený jako rak. Viditelně však byl velice spokojený.#

Jako raci jsme skutečně vypadali všichni (smích). Ale pokud mám odpovědět na otázku, tak se určitě všichni do Lomečku moc těšíme. Hlavně proto, že budeme mít podstatně lepší podmínky z hlediska přípravy ponoru i celého pobytu v Lomečku.

I co se týče podmínek pod vodou?

Tam je to trochu jinak. Lepší viditelnost bývá, pokud plaveme pod ledem. Nic se tam nekalí, naopak při deštivém počasí vždy do Lomečku trochu steče voda, způsobuje mírné zakalení a viditelnost tím pádem není tak velká.

Dá se nějakým způsobem v Lomečku předem zjistit, kam až lze pod vodou dohlédnout?

Pro nás, potápěče, tam má Zdeněk nainstalovanou webkameru. Ráno, když se probudím, se vždycky jen tak ze zvědavosti podívám, jaká je viditelnost pod vodou. Vím, že je nyní tak deset dvanáct metrů, což je pořád pěkné.

Na kdy plánujete zanoření a přípitek pod vodou?

Počítáme, že do Lomečku dorazíme někdy dopoledne a akce Silvestrovský ponor OSAC se uskuteční zhruba hodinu před polednem.

Co budete dělat, až budete mít po přípitku, obědě a posezení?

V podvečer se rozjedeme do bujarého silvestrovského veselí.

Jak byste z pohledu předsedy klubu OSAC zhodnotil právě končící rok?

Obligátní otázka, nicméně rok 2011 pro nás byl určitě výjimečný tím, že se podařilo instalovat v Lomečku unikátní podvodní pozorovatelnu a vše se dotáhlo do zdárného konce.

Z hlediska potápěčské komunity v republice, která zahrnuje na 160 klubů, byl významný i tím, že se podařilo v takto ekonomicky složité době pro klubovou činnost dojednat příspěvky od ministerstva financi i mládeže a tělovýchovy. Těmi se tak trochu kompenzuje absence přísunu financí od Sazky, která měla poskytovat peníze na sport, avšak nedávala nic.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
30.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ŠIMON EKL A ONDŘEJ VÁCHAL (první dva zleva) se světovým rekordmanem na  800m Davidem Rudishou.

Domažličtí atleti na Zlaté tretře

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Chovatelé ukáží 600 zvířat včetně pštrosů a velblouda

Horšovský Týn – Anenská pouť v Horšovském Týně začala a její nedílnou součástí je každý rok chovatelská výstava, jejíž 24. ročník připravili horšovskotýnští chovatelé ve spolupráci s Krajským sdružením chovatelů ovcí a koz a partnerskou firmou Fadis – Osiva.

Začínají tři dny svatojakubského putování – z Klatov až do Eschlkamu

Kdyňsko, Klatovy – Nejen pro všechny věřící a poutníky dnes začínají Česko-německé Svatojakubské dny.

ANKETA: Návrat k tradici. Viktoria opět mění dresy. Hlasujte, který je nejhezčí

Do sezony 2017/2018 vstoupí Viktoria v nových dresech. Budou na nich dominovat svislé červenomodré pruhy, s nimiž hrála už v minulosti. Motiv dresů si vybrali hráči ve spolupráci s designéry společnosti PUMA. V těchto dresech bude Plzeň hrát domácí zápasy.

Domažličtí senioři pomohli krajskému týmu vyhrát mezinárodní hry

Domažlice – Trojice domažlických seniorů přispěla k vítězství týmu Plzeňského kraje na Mezinárodních sportovních her seniorů, které organizuje Rada seniorů ČR, které se konaly v Plzni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení