VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postřekovský sbor patří k největším v kraji

POSTŘEKOV - Sbor dobrovolných hasičů funguje v Postřekově už od roku 1895

23.2.2009
SDÍLEJ:

Práce s dětmi je důležitou součástí činnosti Sboru dobrovolných hasičů v Postřekově. Věnují se jim velitelé a připravují pro ně každoročně i letní tábor. Foto: archiv SDH PostřekovFoto:

Sbor dobrovolných hasičů v Postřekově má více než stoletou tradici a patří k nejpočetnějším sborům na okrese. Založen byl v roce 1895.

Rozhodující slovo padlo na schůzi o ustanovení sboru dobrovolných hasičů v budově místní školy v neděli 7. dubna 1895.

Sbor je početný

„V současné době má sbor 139 členů a co do počtu členské základny, patří k největším v kraji,“ uvedl starosta SDH Postřekov Jan Kreuz a pokračoval: „Za 112 let trvání sboru zasahovali jeho členové nejen u mnoha požárů a živelných pohrom, ale pomáhali také například při katastrofálních záplavách v Čechách a na Moravě v letech 1997 a 2000.“ SDH Postřekov je součástí integrovaného záchranného systému a pro případ výjezdu je připraveno zásahové družstvo složené z vycvičených velitelů, hasičů, strojníků a nositelů dýchací techniky.

Práce s mládeží

Jedním z důležitých pilířů práce hasičů je práce s mládeží. „V našem sboru má hluboké kořeny a díky tomu se můžeme pyšnit i tím, že zatímco většina sborů se v dnešní době potýká s úbytkem členské základny, my takový problém nemáme, ba naopak,“ řekl starosta sboru a dodal, že mládeži se věnují obětaví velitelé a každoročně připravují pro děti bohatý program, jehož vrcholem je start v soutěži Plamen a letní tábor.

Sportovní úspěchy

Postřekovští hasiči se věnují také sportovní činnosti. „V poslední době dosáhlo výrazných úspěchů zejména družstvo dorostenců, které se v roce 2001 probojovalo až na mistrovství republiky v Třebíči,“ sdělil Kreuz a dodal: „Družstvo žen reprezentuje náš sbor pravidelně na krajských soutěžích a družstvo mužů absolvovalo soutěže Chodské ligy v požárním sportu. Regionální soutěže nevynechává ani družstvo veteránů.“

Nové tradice

Po celou dobu své existence se členové hasičského sboru v Postřekově podílejí na společenském životě v obci a udržují tradice svých zakladatelů i chodského regionu. V roce 2000 založili tradici Memoriálu Václava Rojta a Jana Gibfrieda v požárním útoku. Součástí klání se stal i boj o Putovní pohár starosty obce.

Ničivé požáry

10. září 1921 o půlnoci vypukl jeden z nejničivějších požárů z neznámé příčiny u Josefa Hrubého v č. 19 (u Porazilů). Rychle se rozšířil na některá obytná stavení a spoustu stodol, kde zničil veškeré stroje a sklizeň. K zásahu se dostavilo 25 požárních sborů se stříkačkami a mnoho vojska z Trhanova a Horšovského Týna. Vody bylo málo, lidé byli bezmocní.
4. května 1922 vypukl mezi 11. a 12. hodinou noční další velký požár u Jiřího Sokola. Opět shořelo spoustu budov a stodol. Ku pomoci se dostavilo 14 sborů, které pomohly požár lokalizovat.

Autor: Zdeňka Lochmanová

23.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení