VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policejní cely často obývají agresivní opilci a feťáci

Domažlice - S naším seriálem Vstup zakázán, Deníku povolen jsme se podívali do současných i starých, donedávna používaných, policejních cel.

10.3.2013
SDÍLEJ:

Prohlídka policejních celFoto: Deník/ Helena Bauerová

Policejní cely jsou jsou sice veřejnosti přístupné, ale téměř nikdo se do nich dostat nechce. Přesto jsou tato místa celkem frekventovaná.

Na obvodním oddělení domažlické policie funguje pouze jedna cela, která slouží ke krátkodobému umístění osob. V cele může zajištěný pobýt maximálně šest hodin.

„Do cely jsou umísťováni pouze zadržené či zajištěné osoby, které nespolupracují s policisty nebo jsou agresivní, či takové, které musí být zadržené na 24 nebo 48 hodin. Ty jsou po šesti hodinách u nás exportování do policejních cel v Plzni, kde tráví čas, než zpracujeme to, co jsme při výkonu služby zjistili," řekl Petr Šmíd, vedoucí obvodního oddělení Policie Domažlice.

Podle jeho slov jen málokdy zeje cela prázdnotou.
„Je to prostor pro dvě osoby, tudíž pokud jsou zajištěny tři, musí přebývající osobu hlídat dva policisté," dodal Šmíd.
Cela je součástí výslechové místnosti. Prostor dělí pouze kovová mříž. Cela je vybavena lavicí a madlem, k němuž může být příliš agresivní jedinec připoután. Prostor v cele je snímán kamerou.

Protože jde o celu, kde zajištění pobývají velmi krátkou dobu, není vybavena toaletou ani lůžkem. Zajištěný si však v případě jakékoliv potřeby může zazvonit na policistu. Člověk umístěný do cely dostane najíst i napít, a to několikrát denně.

Mnoho těch, kteří skončí v cele, jsou buď pod vlivem drog nebo silně opilí, často se 4 či 4,5 promile. Není proto výjimkou, že celu pokálejí, pozvrací a pomočí.

„Je to velmi nepříjemné. Ale už jsme si na to zvykli. Cela se musí vždy uklidit a vydezinfikovat. Pokud zde není uklízečka, musí se o to postarat policisté," popsal Šmíd s tím, že ačkoliv to není tak časté, v cele končí i opilé ženy.
„Jeden takový případ v našem obvodu máme. Když člověk vidí ženu, která má v sobě čtyři promile alkoholu, není to příjemné," dodal Šmíd.

Zatímco ve stávající cele je celkem přijatelné prostředí, mnohem hůře se zřejmě cítili zadržení, kteří byli umísťováni do starších cel, které jsou v sídle policie v ulici Kosmonautů v Domažlicích.

„Tyto cely se přestaly používat v roce 2010. Je zde mužská část s pěti celami a ženská část se čtyřmi celami. Jsou to místnosti pro dvě osoby vybavené lůžky, stolkem, židlemi, tureckým záchodem a umyvadlem. V ženské části jsou už  klasické toalety. I zde bylo vybavení připevněno, aby se jím zadržený nemohl zranit nebo jím házet. Každá cela má vlastní dveře s výklopným okénkem," popsala prostory pro zadržené policejní mluvčí Dagmar Brožová s tím, že tyto cely se dnes nemohou používat, protože v nich nejsou dostatečné technické a provozní podmínky.

V prostoru jsou i postaru vybavené výslechové místnosti, kde nechybí klasické stolky a psací stroje.

Autor: Helena Bauerová

10.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení