VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokuty za černý odpad jdou do tisíců korun

Domažlice - Moderní technika i zvýšené pokuty. Města využívají mnohé nástroje k potrestání lidí, kteří zakládají černé skládky, mj. tím, že odpad ukládají v okolí nádob na separovaný odpad.

3.11.2016
SDÍLEJ:

SLOŽENÍ ODPADU mimo kontejnery zachytily kamery i v Hruškově ulici nedaleko tenisových kurtů. Nadměrný odpad musí lidé dopravit do sběrného dvora. Foto: archiv Městské policie Domažlice

„Odkládání odpadu mimo místa k tomu určená není bohužel ničím neobvyklým, i přesto, že je toto jednání kvalifikováno jako přestupek proti veřejnému pořádku, navíc se značným finančním postihem," potvrzuje mluvčí domažlické městské policie Věra Říhová.

Strážníci černé skládky nebo odpad vedle sběrných nádob registrují téměř denně.
„Odpad je často zasunut mezi kontejnery nebo je zastrčený za nimi, aby nebyl na první pohled patrný. Na odlehlejších místech města se naši strážníci setkávají také s černými skládkami domovního, stavebního nebo jiného odpadu. Je evidentní, že řada přestupců, kteří se rozhodnou s odpadem takto naložit, si své protiprávní jednání uvědomuje a odpad uložený mimo nádoby se snaží zakrýt nebo umístit na málo frekventované místo," popisuje velitel Městské policie Domažlice Petr Kubal.

Mimořádný úklid prostranství u kontejnerů přináší zvýšené náklady a nároky na čas zaměstnanců Domažlických technických služeb.
„Ročně jde o částku v řádech statisíců, navíc naši lidé by mohli stihnout jinou práci, kdyby nemuseli uklízet nepořádek okolo kontejnerů," uvedl ředitel DTS Jaroslav Zavadil.

Strážníci při dohledávání nepořádníků používají moderní technologie – kamery a fotopasti. Městský dohledový kamerový systém mnoho sběrných míst monitoruje. V místech, kde kamery nejdou, používají strážníci fotopasti, které stejně jako kamery nahrávají videozáznam nebo pořizují fotografie.
„Určení a vyhledání pachatele přestupku je tedy díky místní a osobní znalosti strážníků pouze otázkou času – pachatel je následně předvolán na služebnu Městské policie Domažlice k podání vysvětlení," zmiňuje Říhová.Výsledkem jednání na strážnici je pak bloková pokuta nebo postoupení věci příslušnému správnímu orgánu.

„Ani jeden způsob není pro pachatele právě levnou záležitostí – v blokovém řízení je možné udělit pokutu do výše 5 000 korun, čehož také strážníci využívají," připomněla Říhová.

„V případě správního řízení může být pokuta vyměřena až do výše 50 tisíc korun. Novela zákona o přestupcích, účinná od 1. října 2016, umožňuje správnímu orgánu v případě opakovaného spáchání daného přestupku uložit ještě vyšší sankci, a to až 75 000 Kč. Tato možnost je dána spuštěním evidence přestupků, díky které je recidivu možné nejen snadno posoudit, ale především adekvátně postihnout," varoval velitel Kubal. V posledním říjnovém týdnu strážníci několik osob pokutovali za uložení odpadu mimo nádoby na separovaný odpad například ve Švabinského a Rohově ulici.

„Krabice a plasty se tady válí skoro každý týden. Kolikrát se přes ně špatně dá dojít i k samotnému kontejneru," říká Dana Lokvencová ze sídliště Kozinovo Pole s tím, že problém způsobují i přeplněné nádoby, do kterých se často nevejde další odpad.

Autor: Josef Babor

3.11.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení