VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poběžovičtí žáci budou předávat zkušenosti

Poběžovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Nejen titul Férová škola, který obdržela od Ligy lidských práv loni v listopadu jako jedno ze čtyř zařízení z celé republiky, ale také bohaté zkušenosti ze spolupráce s veřejnoprávní televizí má Základní škola v Poběžovicích. Ty chce nyní zúročit v projektu Český les – místo, kde žiji.

2.2.2014
SDÍLEJ:

Ze školení k projektu Český les - místo, kde žiji.Foto: Deník/Milena Cibulková

„Náš pan ředitel Vladimír Foist je přírodovědec a tento projekt je jeho dítě. V rámci projektu mapujeme zajímavé lokality v okolí a také spolupracujeme s dalšími školami, a to z Bělé nad Radbuzou, Blížejova a z Přimdy na Tachovsku," vysvětluje koordinátorka projektu, učitelka Marie Pittnerová a dodává, že zajímavé lokality vybírají ve svém okolí i žáci ze II. stupně zmíněných škol.

„Jedná se o dvouletý projekt, jenž je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Bude zakončen v březnu 2015 a jeho součástí je i multimediální výchova a prezentace, na niž máme v naší škole odborníky. Konkrétně se jedná o tříčlenný tým, v němž jsou jako lektoři učitelé Hana Teplá a Petr Lehner, dále pak Leoš Planeta, jenž má na starosti technické zázemí naší školy. Ti budou potřebné věci učit i ostatní. Na každé ze zapojených škol by měl vzniknout žákovský filmeček. U nás jsme do týmu zahrnuli děti, které už mají zkušenosti s natáčením filmů pro Digináves, na ostatních školách si provedli výběr sami," podotýká Pittnerová s tím, že výsledným produktem projektu bude nejen film, ale i publikace, kde budou zajímavá místa popsaná.

Poběžovičtí žáci, kteří se zapojili aktivně do projektu a budou své zkušenosti s filmováním a mapováním vybraných míst předávat vrstevníkům v ostatních školách, měli tento týden první multimediální schůzku.

„Dnešní školení je zaměřeno na zvládnutí kamery. Jinak věci do publikace už zpracováváme od loňska," doplnila koordinátorka Pittnerová.

Mezitím si žáci vyzkoušeli, jak se pracuje s kamerou a jak s mikrofonem.

„Na natáčení máme relativně dost času, i když práce je také hodně. Vždy se takto sejdeme, poradíme, napíšeme si poznámky a pak už nás čeká natáčení venku," konstatuje učitelka Teplá. Mezitím její kolega Lehner zkouší kluky, nakolik si zapamatovali funkce kamery.

Prvního školení s kamerou se zúčastnilo 11 žáků, kteří se narodili v letech 1998–2001. zajímalo nás, jaké mají zkušenosti; případně – proč se do projektu zapojili.

„Baví mě pracovat s kamerou a lidmi, zkušenosti nějaké mám, asi už od 5. třídy. Také se na různých místech, kam jdeme na exkurzi, hodně dozvím," řekla nám sedmačka Eliška Úškrtová.

„Školního natáčení se účastním asi dva roky. Předtím jsem viděla to, co natáčeli ostatní, tedy starší děti. A protože mě to zajímalo, chtěla jsem to také zkusit. Líbilo se mi, když to, co u nás ve škole děti natočily, se objevilo v televizi," vysvětlila Michala Jalůvková z 8. ročníku.

Její spolužačka je v natáčecím týmu poběžovické základky benjamínkem.

„Kamarádky mne přemluvily, abych to šla zkusit," přiznala osmačka Jana Mlatečková, která se právě seznámila s tím, co natáčení obnáší.

Stála by raději za kamerou, nebo s mikrofonem v ruce zpovídala lidi?

„Pokud bych si měla vybrat, raději bych pokládala otázky. Bavilo by mne to více než držet kameru," odpověděla.

S natáčením už má zkušenosti stejně stará Dominika Johánková.

„Už jsem natáčela, ale na rozdíl od Jany raději stojím za kamerou. Jednak mne to víc baví a také nemám ráda, když mne někdo natáčí. Za mikrofon se mi nechce, kameru už mám vyzkoušenou, takže vím, jak se s ní pracuje," zdůvodnila Dominika.

Kluky se nám vyzpovídat nepodařilo, neboť multimediální učebnu opustili dříve kvůli dalším povinnostem.

Jak hodnotí první společnou multimediální hodinu zaměřenou na projekt Český les – místo, kde žiji, jeden z lektorů?

„Nevím, jaký je dojem děvčat a kluků po první hodině, ale my lektoři jsme se na ni snažili poctivě připravit, aby dojmy školáků z prvního setkání byly co nejlepší. Hlavně jsme chtěli chlapcům a děvčatům předat co nejvíce informací, zejména o tom, jak správně pracovat s kamerou a s mikrofonem. Jakým způsobem vytvořit a klást otázky, jak pracovat s respondenty," vysvětluje Hana Teplá.

Tato poběžovická učitelka má i několikaleté zkušenosti s natáčením zpráviček pro televizní Digináves. Pokusí se odhadnout, zda jsou šikovnější hoši, nebo dívky?

„To se takhle nedá rozdělit. Kluci se spíše zaměřují na kameru – tedy technickou část, děvčata zase na činnost redaktorskou, i když existují výjimky. Jisté je, že žádný z chlapců dosud neprojevil v naší škole zájem pracovat s mikrofonem a pokládat otázky. Kluci, řekla bych, jsou stydlivější a spíše si poradí s technikou. Více je to baví," konstatovala učitelka Teplá.

Poběžovičtí brzy rozvezou své zkušenosti do již zmíněných škol. Po natáčení zajímavých míst čeká na školáky střihání filmů a namlouvání komentářů. Zmíněna byla připravovaná publikace, kromě níž bude k dispozici i elektronický záznam výstupů projektu na DVD.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
2.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Peníze. Ilustrační foto.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení