VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poběžovičtí podpořili ve vedení města dosavadního starostu i místostarostu

Poběžovice /FOTO, VIDEO/ – Ustavující zasedání zastupitelstva vyslalo do Rady města tři nové členy a zvolilo předsedy výborů.

8.11.2014
SDÍLEJ:

V ČELE POBĚŽOVIC BUDE POKRAČOVAT TENTO TANDEM – starosta Hynek Říha (vpravo) a místostarosta Pavel Veselák.Foto: Deník/Milena Cibulková

Téměř z poloviny se při komunálních volbách obměnilo díky hlasům voličů zastupitelstvo Poběžovic. Voliči vyslali do nového patnáctičlenného zastupitelstva sedm nových tváří, mezi nimi i čtyři ´nové´ ženy, čímž se mužský a ženský element v nejvyšším orgánu města takřka vyrovnal. Nyní je v něm osm mužů a sedm žen.

Všichni se sešli ve čtvrtek v podvečer v sále hotelu Hubertus, aby složili slib a rozhodli, kdo bude pro příští čtyři roky stát v čele města a kdo doplní nového starostu a místostarostu v městské radě.

Nové poběžovické zastupitelstvo před zraky téměř šesti desítek občanů rozhodlo, že volba na všechny posty bude probíhat veřejně.

Město bude mít pro příští léta starostu, jednoho místostarostu a pět členů rady. Zastupitelé se také usnesli, že jedinou uvolněnou funkcí bude post starosty, ostatní budou nadále neuvolněné.

Volba starosty

„Navrhuji dle výsledku voleb Pavla Veseláka," nominoval dosavadního místostarostu na post nejvyšší zastupitel Věroslav Pinc. Václav Kohout pak na pozici hlavy města navrhl stávajícího starostu Hynka Říhu. Vzápětí však uvedl P. Veselák, že na starostu kandidovat nehodlá.

V následném hlasování byl 44 letý Hynek Říha potvrzen ve funkci 12 zastupiteli, proti jeho volbě byli dva, sám se hlasování zdržel.

Volba místostarosty

Před volbou zástupce starosty byl zastupitelem Petrem Mužíkem navržen jediný kandidát, a to 45letý Pavel Veselák, který tuto funkci již zastával v uplynulém volebním období.

Pro příští čtyři roky ho do křesla místostarosty vyslalo 13 nově zvolených zastupitelů, jeden byl proti a Veselák se hlasování zdržel.

Kdo povede rady města

Pětičlennou radu bylo třeba při ustavujícím jednání doplnit třemi radními. V případě Poběžovic bylo nutné zvolit úplně nové lidi, neboť tři dosavadní radní nepřicházeli v úvahu, protože v posledních komunálních volbách již nekandidovali.

Na post radního navrhl Věroslav Pinc Marii Nechoďdomů, Romana Adamcová Petra Mužíka, Pavel Veselák navrhl Jindřicha Kohouta a Hynek Říha Václava Kohouta.

O radních se hlasovalo postupně tak, jak byli navrženi.

Pro zvolení Marie Nechoďdomů zvedli ruku 3 zastupitelé a 9 bylo proti, 3 se hlasování zdrželi.

Petr Mužík získal podporu 12 zastupitelů, jeden byl proti jeho zvolení za radního, sám a spolu s ním i další zastupitel se zdrželi hlasování.

pro Jindřicha Kohouta bylo jedenáct zastupitelů, jeden hlasoval proti a 3 se zdrželi.

Václav Kohout byl do pozice radního vyslán 14 zastupiteli, sám se hlasování zdržel.

Novou městskou radu tak budou tvořit starosta Hynek Říha, místostarosta Pavel Veselák a dále 65letý Petr Mužík, 52letý Jindřich Kohout a 46letý Václav Kohout.

Zvolili předsedy výborů

Poběžovičtí se na svém prvním zasedání po volbách rozhodli, že v případě finančního a kontrolního výboru nebudou provádět oproti minulému volebnímu období změny, a tak v nich bude pracovat vždy pětice lidí.

Na ustavujícím zasedání se jednalo pouze o těch, kteří stanou v čele obou výborů.

Do finančního výboru navrhl místostarosta Veselák Jiřinu Vogeltanzovou, zastupitelka Romana Adamcová Janu Kochovou.

Posledně jmenovaná se rozhodla funkci předsedkyně finančního výboru nepřijmout, proto se hlasovalo pouze o Jiřině Vogeltanzové.

Ta byla jako předsedkyně finančního výboru potvrzena, když se sama hlasování zdržela, 13 kolegy zastupiteli, jeden byl při hlasování proti.

V případě kontrolního výboru byla starostou Říhou navržena do funkce předsedkyně Jana Kochová.

V následném hlasování ji do této funkce potvrdili všichni ostatní zastupitelé, sama se hlasování zdržela.

Odměny za funkce

Na premiérovém jednání zastupitelstva se jednalo o penězích, které dle platných zákonů náleží neuvolněným zastupitelům, kteří mají funkce – konkrétně místostarostovi, členům rady a předsedům výborů.

V Poběžovicích se tyto odměny v uplynulém volebním období pohybovaly u místostarosty kolem šestnácti tisíc, u radního činila odměna necelých patnáct set korun a u předsedy výboru třináct set.

„Navrhuji, aby odměny byly do konce tohoto roku beze změn," vznesl jediný návrh starosta Říha.

Bezprostředně poté jej podpořilo 14 zastupitelů, jeden se zdržel hlasování.

Tímto hlasováním prakticky skončily volby hlavních představitelů a funkcionářů města Poběžovice. Na příštím jednání se budou schvalovat do té doby navržení členové obou výborů, kteří nemusejí být nutně členy zastupitelstva, ve výboru mohou pracovat i řadoví občané.

V poté otevřené diskuzi zazněly připomínky vztahující se ke stavu části okrajové města v okolí Otovské ulice, rušení vlaků a také vjíždění těžkých traktorů a někdy i náklaďáků do zákazu vjezdu nákladních vozidel ve městě.

V závěru diskuze popřál a svůj názor předal nově zvoleným představitelům města občan Jiří Teplý.

„Jedno přísloví říká: ´Jsem jedno ucho´. Uvědomte si, že máte dohromady 30 uší. Naslouchejte občanům, které zastupujete, aby nezůstalo jen to jedno ucho. Děkuji," uvedl mimo další ve svém diskuzním příspěvku Teplý.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
8.11.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pouť v Poběžovicích.

Poběžovickou pouť ozdobí muzika, historický program i půlmaratón

Z víkendového programu na zámku Depold v Kanicích.

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Koloveč – Oslava 820 let založení městyse Koloveč na Domažlicku se koná od pátku do neděle 18. – 20. srpna.

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Horšovský Týn – V úterý dosud neznámý pachatel ukradl z pozemku u domu v Horšovském Týně zaparkovaný motocykl MS Piaggio včetně klíče k motocyklu a malého technického průkazu.

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení