VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otovští vyřešili dvě věci najednou

Otov /FOTO/ – Část prodejny, která nepotřebuje v současné době tak velké prostory, poslouží vedení obce.

24.7.2013
SDÍLEJ:

NOVÉ SÍDLO OBECNÍHO ÚŘADU OTOV. Zcela vlevo bude úřadovna, dále (mimo foto) uprostřed prodejna a dále pokračuje objekt restaurací U Lípy, která na vylepšení ještě čeká. Prostorami nás ještě před kolaudací provedl starosta Miroslav Javorský.Foto: Deník/Milena Cibulková

Jak účelně využít předimenzované prostory smíšené prodejny, která neslouží v době supermarketů stejně jako v minulosti, se rozhodovali v Otově. Unifikovaná stavba vesnické smíšené prodejny, opatřená šedým břízolitem, změnila vzhled a jednoznačně prokoukla. A třebaže je teprve před kolaudací, zdobí parapety truhlíky s květinami.

„Hlavním důvodem, proč jsme tento krok učinili, je fakt, že obecní úřad máme na konci vsi v objektu, který je mokrý. Padají tam omítky a tak podobně. To proč jsme se rozhodli umístit obecní úřad do části prostor smíšené prodejny, byla skutečnost, že se jedná o nemovitost, která není stará, je v centru obce a ve slušném stavu. Určující bylo i to, že dnešní vesnické prodejny ztratily postupem času svůj význam. Prodejna se stavěla v určité době a byla projektována na podmínky,které v té době byly. Dnes už do těchto vesnických krámků chodí pár babiček pro chleba a mléko, hlavně pro základní věci. Lidé převážně nakupují v supermarketech a tak vesnická prodejna nepotřebuje tolik prostoru," vysvětluje důvody starosta Otova Miroslav Javorský a dodává, že přínos je i v tom, že se budova dala do pořádku a dobře vypadá.

Co vše se udělalo

Kromě nové fasády, jiného členění prostor jsou v budově nové stropy, okna, dveře a je zateplená. Ještě předtím bylo nutné vybourat klasické výlohy – skla zasazená v hliníkových rámech. Bylo nutné udělat nový rozvod elektrického proudu.

„Měli jsme tu zavedený proud jen 220 V, muselo se to předělat na 380 V, příkon bude větší, máme tu nově na ohřev vody bojler a prostory budou vytápět akumulační kamna," říká Javorský.

Otovští z velké míry vše sami platili

Kolik Otovští do nového sídla vedení obce investovali? Pomohl jim někdo s financováním?

„Samotná rekonstrukce budovy přišla zhruba na 860 tisíc korun, ale dělali jsme ještě bezbariérový přístup a chodník, což stálo přibližně 160 000 korun. Krajský úřad nám poskytl dotaci 200 000 korun, což se někomu může zdát málo, ale v letošním roce dával na jednotlivé akce maximálně 300 tisíc korun. Snížil letos dotace na jednotlivé akce z půl milionu na zmíněných 300 tisíc. Takže když jsme obdrželi 200 tisíc, myslím si, že je to slušné," uvažuje starosta a dodává, že je velice rád, že se ´vešli´ do předem stanoveného rozpočtu díla.

Co všechno do zrekonstruovaných prostor Otovští nastěhují?

„Bude tu jedna kancelář pro účetní, další, kde budu sedět já s místostarostou, zároveň bude místnost sloužit jako ´zasedačka´. Dále zde bude knihovna a archiv. Udělali jsme také nové sociální zařízení, jeden záchod běžný, druhý je uzpůsobený pro vozíčkáře. Současně se upravily i prostory prodejny," popisuje starosta s tím, že jejich prodejna i sousední restaurace mají jednoho nájemce.

„Prodejnu jsme se rozhodli zachovat hlavně pro naše seniory. S nájemci máme tu nejlepší zkušenost, pokud lidé něco potřebují, ochotně jim to dovezou," tvrdí Javorský.

„Tak, jak je to teď opravené, se mi moc líbí. Však jsem tam chodil sledovat, jak práce pokračují. Je to teď moc pěkné," pochválil změnu senior Jiří Kohout, jenž bydlí v sousedství.

Další plány

Otovští by chtěli v budoucnu dát nový ´kabát´ i sousední restauraci, jejíž fasáda působí ve srovnání s tou novou poněkud smutně a omšele.

„Kolaudace úřadu by měla být 25. července. Poté bychom už se měli stěhovat. V letošním rozpočtu jsme na nákup nezbytného vybavení vyčlenili 100 tisíc korun. Naším dalším záměrem je objekt starého obecního úřadu prodat. Pokud se nám to povede, chtěli bychom za utržené peníze především vyměnit okna restaurace a sjednotit ráz celého objektu," zakončuje starosta.

Autor: Milena Cibulková

24.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení