VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osvračínští se do vodovodu chtějí pustit i na dluh

Osvračín - Nové zastupitelstvo rozhodne o tom, jestli vytoužený vodovod za 18,5 milionů postaví CHVAK a obec mu ho pak bude deset let splácet.

25.7.2014
SDÍLEJ:

Starosta Osvračína Milan Strakoš.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Obyvatelé Osvračína by se konečně mohli dočkat čisté a nezávadné vody pro své domovy.

Obec má více než dostatečné zdroje kvalitní vody, až dosud se však nepodařilo najít vhodnou cestu k vybudování vodovodu. V současné době totiž neexistuje dotační titul, který by Osvračínu pomohl výstavbu financovat.

Nyní se nabízí možnost výstavby vodovodu společností CHVAK i bez dotace.

V rámci malé koncese na provozování vodovodu by Chodské vodárny a kanalizace vybudovaly vodovod na vlastní náklady.

Cena díla včetně přípojek by činila cca 18 a půl milionu bez DPH. Obec by do financování vložila ušetřené finanční prostředky i z minulých let ve výši 5 až 6 milionů korun a zbytek by pak CHVAKu splácela po dobu deseti let.

„Je to možnost jak konečně získat vodovod pro naši obec. Připravujeme realizaci tohoto záměru, ale necháme až na nově zvoleném zastupitelstvu, jestli ho podpoří," uvedl starosta obce Milan Strakoš. „Nechceme na poslední chvíli udělat rozhodnutí, které zadluží obec, a pak přenechat následky novému vedení," vysvětlil.

Kromě bytovek, které mají svůj vlastní vrt, získává většina lidí v obci vodu z vlastních studní. Ta však podle rozborů obsahuje vysoký obsah dusičnanů a dalších příměsí a objevují se v ní i bakterie.

„Vodovod se už konečně musí udělat, i když se má obec zadlužit, jde přece o základní vybavenost. Někteří lidé se určitě budou raději držet svých vlastní studní, ale myslím si, že na to časem doplatí," tvrdí obyvatel Osvračína pan J.

Zastupitelstvo totiž podporuje i zřízení přípojek k nemovitostem na náklady obce. Kdo však neplánuje vodu odebírat, tomu obec přípojku neudělá (voda ve slepých přípojkách by měla vliv na kvalitu vody v celém vodovodu). Občané si budou moci nechat vybudovat přípojky i dodatečně, ale už na vlastní náklady, a navíc jedině s povolením od obce či silničářů k rozkopání komunikace.

„Řekl bych, že kromě bytových domů nadpoloviční většina obyvatel je pro vodovod. Rozdávali jsme kvůli přípojkám anketní lístky a ze 114, které se nám vrátily, jich 104 uvedlo, že vodovodní přípojku chce," uvedl starosta Strakoš. „Nahrává tomu určitě i to, jaká byla v letošním roce zima a současné počasí – podzemní vody je málo a stává se, že někde ve studních prostě vodu nemají," poznamenal.

Vodovod je navíc nezbytný pro budovu osvračínské základní a mateřské školy. Nařízení totiž vyžadují, aby ve škole a školce tekla voda z nového vodovodu nejpozději v roce 2016.

Plánovaná výstavba by probíhala většinou formou takzvaných protlaků, takže k výkopům by docházelo v omezené míře. Obecní vodovod by mohl začít fungovat už koncem příštího roku.

Autor: Stanislav Šebek

25.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení