VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava kostela sv. Barbory u Všekar stagnuje

Všekary – Kostel sv. Barbory stojí u silnice poblíž vsi Všekary. Již léta chátrá a na jeho opravu nejsou peníze. O jeho postupnou záchranu usiluje občanské sdružení Syndicus Hereditas, dění kolem obnovy kostela bohužel v poslední době ustalo.

2.12.2015
SDÍLEJ:

Noc kostelů ve Všekarech pomohla obrátit pozornost veřejnosti ke zchátralému kostelu sv. Barbory. Foto: Archiv sdružení

„Práce na kostele jsou teď popravdě trochu stranou, peníze na rekonstrukci nám nikdo moc dát nechce a ani drobnější brigády v kostele a jeho okolí teď moc neděláme," přiznal Arnošt Hruška z Klenčí pod Čerchovem, předseda sdružení Syndicus Hereditas.

Hruška se o kostel sv. Barbory začal zajímat, když ho pravidelně míjel při svých cestách. Poté, co zjistil, že je svatostánek zcela opuštěný a každým rokem se víc a víc rozpadá, rozhodl se kulturní památku zachránit a založil zmíněné občanské sdružení.

Církev jako vlastník kostela neměla na jeho opravu finanční prostředky, a proto po dohodě nechala sv. Barboru bezplatně převést na zmíněné sdružení.

Posledním zlepšením, kterým sv. Barbora prošla, bylo osazení dvou oken. To zaplatil Plzeňský kraj, přičemž jedno okno vyšlo na dvě stě tisíc korun.

„Nyní bychom chtěli, aby se mohla nechat udělat další okna. Víme, kdo by je vyrobil, jen sehnat peníze. Těch oken chybí ale hodně – celkem sedm," vysvětlil Hruška.

Cena za opravu téměř tři sta let staré památky by se podle odhadů mohla vyšplhat na přibližně patnáct milionů korun, sdružení se však zatím žádnou větší finanční podporu získat nepodařilo.

Zchátralý kostel přesto občas najde využití například při všekarské pouti, příležitostné mši, vánočním koncertu, konala se zde dokonce i svatba. „Alespoň tímhle způsobem je o kostel zájem," podotkl Hruška.

Koledy v kostele sv. Barbory zazní i o letošních Vánocích na svátek sv. Štěpána.

Svatoštěpánské koledování

se uskuteční v sobotu 26. prosince na svátek sv. Štěpána od 14 hodin v kostele sv. Barbory ve Všekarech. Účinkuje Kolegium Musicum, na programu je pásmo známých či méně známých koled, které si můžete společně zazpívat nebo jen poslechnout. Doporučujeme teplé oblečení.

Kostel sv. Barbory

Jednolodní stavbu se dvěma bočními kaplemi nechal postavit majitel panství, hrabě Adam Trauttsmansdorff v letech 1717 až 1724 poblíž hornické osady. Ta sice zmizela, ale z kostela se od 18. století stalo oblíbené poutní místo. Po válce z kostela zmizel akantový hlavní oltář a další vybavení bylo zničeno.
V roce 1990 byl na budovu vydán dokonce demoliční výměr. Zásluhou odboru památkové péče v Domažlicích se však podařilo kostel před zánikem uchránit a získat i finance na opravu propadlé střechy. V rekonstrukci však nikdo nepokračoval a některé nové měděné komponenty byly časem rozkradeny.

Autor: Stanislav Šebek

2.12.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veřejné záchody v Chodské ulici v Domažlicích. Záměr na jejich rekonstrukci narazil na stanovisko památkářů a sousedů.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Poberta vybral auto u Draženova

Draženov – Zloděje zřejmě přilákal mobilní telefon, který ležel před sedadlem spolujezdce v uzavřeném audi, které stálo nedaleko Draženova.

Poběžovickou pouť ozdobí muzika, historický program i půlmaratón

Poběžovice – Poběžovický pouťový festival nabízí návštěvníkům třídenní nabitý program. 

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Kanice – Po roce se kanický zámek opět otevírá veřejnosti. V sobotu se bude konat ochutnávka vín a marmelád, na neděli je přichystán den otevřených dveří.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Koloveč – Oslava 820 let založení městyse Koloveč na Domažlicku se koná od pátku do neděle 18. – 20. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení