VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od hasicí techniky na letišti až do pivovaru

LOUČIM, PRAHA, PLZEŇ - Nejen povinnostem, vyplývajícím z náplně jejich činnosti, se věnují loučimští dobrovolní hasiči. Jako odměnu připravili v říjnu pro své členy zájezd na Letiště Praha a do plzeňského pivovaru. A protože zaplnit 40 míst autobusu by sami nezvládli, oslovili okolní sbory, a nabídky tak využili i hasiči z Libkova, Chodské Lhoty a Pocinovic

28.10.2008
SDÍLEJ:

Prohlídka letiště začala u jeho modelu. Foto: Zdeněk Huspek

„Největším tahákem byla bezesporu dvouhodinová exkurze na letišti, spojená s prohlídkou požární záchranné stanice. Ve zmodernizovaném terminálu číslo 3 starého ruzyňského letiště, využívaného dnes ministerstvem obrany pro vládní lety, začala prohlídka výkladem u modelu celého letiště a pokračovala kontrolou odbavení jako při odletu,“ pochvalují si účastníci zájezdu.

Pak se přepravili ke svým profesionálním kolegům na prohlídku garážové haly, kde mohli obdivovat čtyři velkokapacitní kombinovaná hasicí auta značky Rosenbauer určená pro letecký provoz.

Jejich cisterny pojmou 12 tisíc litrů vody, 1 500 litrů pěnidla a 250–500 kg prášku dle typu cisternové automobilové stříkačky. Mohli tato vozidla včetně speciální pomocné nejen obdivovat, ale také posadit se za volant, čehož využili mnozí fanoušci hasičské techniky.

Součástí stanice je také posilovna, kde si pánové mohli vyzkoušet svoji momentální kondici. Centrum fyzické zátěže je velká místnost s přestavitelnými drátěnými buňkami a různými prolézačkami, kde se potmě, v dýmu a v záblescích stroboskopu provádějí zátěžové testy s dýchací technikou. A to byla poslední část prohlídky před největší atrakcí exkurze, jíž bylo sledování přistávání a hlavně odletu poblíž letištní dráhy.

A protože podle slov průvodce pana Slavíčka vrcholila polední špička, bylo se opravdu na co dívat. Letadla připravená ve frontě k rolování na rozjezdovou dráhu, jejich start, mezitím jedno dvě přistání do autobusu, který řídil člen SDH Chodská Lhota Václav Květoň, odcházeli všichni spokojeni.
Další zastávkou byla neméně atraktivní exkurze v Pivovaru Plzeň. V návštěvnickém centru bylo možno obdivovat muzeální expozici tradiční výroby piva a zhlédnout krátký film o historii piva Pilsner Urquell, v moderní stáčírně mohli z ochozů sledovat plnění s kapacitou 60 tisíc lahví za hodinu a v panoramatickém kině s otočným hledištěm zase sledovat film o výrobě tohoto piva.

Historická varna z počátku 20. století i moderní varna současná, nejvýznamnější památka pivovaru, Síň slávy s oceněními a nakonec prohlídka části sklepů, které představují téměř 10 km žulou dlážděných pískovcových jeskyní ručně vytesávaných bezmála stovku let (1838-1930) a v nichž se teplota pohybuje od –1 až do +12 stupňů Celsia. Tečkou za absolvováním opravdu zajímavé prohlídky pak byla ochutnávka filtrovaného a nepasterizovaného plzeňského piva přímo ze sudu, což mnozí kvitovali slovy: „Tady by se mohlo postát o chvilku déle!“

Poslední zastávkou byla restaurace v Červeném Poříčí, kde si po večeři při harmonice všichni popovídali i zazpívali.
Velitel loučimských hasičů Josef Šváb spolu s pokladníkem Milanem Zimmermannem zájezd zhodnotili kladně:
„Kromě večeře, která se poněkud protáhla díky panu hostinskému, se obě exkurze líbily. Jsme rádi, že se akce uskutečnila, protože co si budeme povídat, vždyť vytáhnout dneska lidi od televizorů na celý den je docela kumšt.“

Autor: Zdeněk Huspek

28.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VÁCLAV A  LIBUŠE KRESLOVI vedou domažlickou restauraci Zubřina od r. 2005.

Základem je výborné jídlo a dobré pivo, lidé se pak vrací

Výstava v Galerii bratří Špillarů.
4

FOTO: V Galerii bratří Špillarů byla zahájena nová výstava

Nález mrtvé sestřičky se natáčel v ruinách továrny

Šumava – V neděli TV Nova odvysílá už pátý díl druhé řady Policie Modrava, který nese název Sestřička. I při jeho natáčení se událo několik perliček, o něž se s Deníkem podělil režisér a autor celého projektu Jaroslav Soukup.

Den bez aut v Domažlicích: debata, výstavy i hry

Domažlice – Pro děti i dospělé byl přizpůsoben komponovaný celodenní program pátečního Dne bez aut, který na domažlickém náměstí připravil spolek Chodsko žije. Ve stánku před radnicí si mohli příchozí vyzkoušet Kurz první pomoci zážitkem.

Do voleb zbývá měsíc, kandidátky zveřejněny

Plzeňský kraj – Za měsíc, 20. a 21. října zvolíme nové poslance. Vybírat budeme v kraji z 427 tváří.

Lup z chat skončil v křoví

Kdyně – Ve středu či čtvrtek se neznámý pachatel vloupal do zahradních chat ve Kdyni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení