VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obecní domy prokoukly

Hostouň - Termín prací revitalizace ovlivnilo období, kdy v Hostouni hnízdí chráněný rorýs obecný

5.6.2010
SDÍLEJ:

Starosta Miroslav Rauch seznámil s hosty slavnostního ukončení prací na revitalizaci bytových domů s historií celého akce.Foto: Josef Babor

Na 24 milionů korun byly vyčísleny náklady na revitalizaci obecních domů v Hostouni. Zastupitelé se pro tento náročný krok rozhodli loni, kdy volili ze dvou variant – buď obecní byty v domech prodat, či se pod hlavičkou města pustit do jejich rozsáhlé obnovy.
Hostouňští se rozhodli pro revitalizaci. „V případě privatizace bychom neměli možnost ovlivnit, kdo by byty odkoupil, případně koho by do nich nastěhoval,“ popsal stanovisko zastupitelů starosta Miroslav Rauch.
Celou stavební anabázi odstartovaly stížnosti nájemníků obecních bytů, kteří si stěžovali na netěsnosti oken, zatékání do bytů v nejvyšších patrech, problémy se stoupačkami či stále se zvyšující poplatky za dodané teplo a teplou vodu.
Po rozhodnutí zastupitelů, že se narůstající problémy v obecních domech budou řešit jejich revitalizací, začali Hostouňští přemýšlet o možných zdrojích financování.
„Jediným vhodným dotačním titulem se v době přípravy ukázal být program Panel Státního fondu rozvoje bydlení,“ zhodnotil Rauch. Peníze z této dotace pokryly úroky z úvěru, který si obec musela vzít u bankovního ústavu, který vyhrál výběrové řízení.
Město Hostouň si nechalo zpracovat studii k možnému čerpání další dotace, tentokrát z programu Zelená úsporám.
Podmínky pro poskytnutí peněz z něj se několikrát měnily, ale starosta je optimistou: „Když vše dobře dopadne, získáme odtud významnou část prostředků.“
Stavební práce v pěti obecních budovách začaly trochu netypicky v říjnu. Důvodem netradičního termínu bylo zjištění odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje.
„Odborníci zjistili, že se v Hostouni vyskytuje populace zvláště chráněného rorýse obecného a z toho důvodu se musely zateplovací práce na objektech provádět mimo hnízdní období tohoto ptáka,“ vysvětlil Rauch.
Stavbaři vyměnili rozvody vody a odpadů, generální rekonstrukcí prošly výtahy v Domě s pečovatelskou službou. Stěny domů byly zatepleny fasádním polystyrenem o průměru 10–13 cm. Stejný materiál byl použit i na izolaci střechy, kde k němu přibyla i speciální UV folie.
Staré dřevěné lodžiové stěny dělníci demontovali a na jejich místě vyzdili nové příčky. Na závěr natřeli fasády pestrými barvami. Řemeslníci byli se všemi pracemi hotoví koncem května.
„Poděkování patří nájemníkům, kteří museli vytrpět rány, hluk a nepříjemný nepořádek na staveništi,“ uvedl stavbyvedoucí z firmy Dostav, pan Vacovský.
Jednatel společnosti Jiří Šamberger dodal: „Provedená asanace prodlouží životnost bytů o několik desítek let. Hodnota každého z bytů se také výrazně zhodnotila.“
„S prací dodavatelské firmy jsme maximálně spokojeni,“ uvedl Rauch a pokračoval: „Firma nám dokonce poskytla nadstardní desetiletou záruku na povrchové úpravy a střechu.“
Revitalizace se dotkla 102 bytových jednotek. Jejich obyvatelům budou doporučeny zásady, jak co nejlépe využít zateplení domů pro získání energetických úspor.
Informace o správném způsobu větrání či regulaci přísunu tepla přes radiátory získají zřejmě formou letáčků, které najdou ve svých schránkách.

Autor: Josef Babor

5.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veřejné záchody v Chodské ulici v Domažlicích. Záměr na jejich rekonstrukci narazil na stanovisko památkářů a sousedů.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Poberta vybral auto u Draženova

Draženov – Zloděje zřejmě přilákal mobilní telefon, který ležel před sedadlem spolujezdce v uzavřeném audi, které stálo nedaleko Draženova.

Poběžovickou pouť ozdobí muzika, historický program i půlmaratón

Poběžovice – Poběžovický pouťový festival nabízí návštěvníkům třídenní nabitý program. 

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Kanice – Po roce se kanický zámek opět otevírá veřejnosti. V sobotu se bude konat ochutnávka vín a marmelád, na neděli je přichystán den otevřených dveří.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Koloveč – Oslava 820 let založení městyse Koloveč na Domažlicku se koná od pátku do neděle 18. – 20. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení