VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neznámý ničema likviduje park v Semněvicích

Semněvice –Zničení okrasných dřevin a ukradení osmi keřů litují Semněvičtí stejně jako žáci horšovskotýnské školy, kteří park vlastnoručne vybudovali.

25.6.2010
SDÍLEJ:

Žáci–zahradníci horšovskotýnské školy pod vedením učitelky Čížkové provedli konce dubna 2010 dokůrování a ošetření dřevin na semněvické návsi. Poté okrasné keře navštívil neznámý zloděj. Foto: Archiv obce Semněvice

Parčík, který na návsi v Semněvicích vlastníma rukama vybudovali žáci–zahradníci Základní školy a Odborné školy v Horšovském Týně, si Semněvičtí nemohli vynachválit.

Okrasné rostliny byly vybrány tak, aby kvetly po celý rok a široká paleta barev upoutala pozornost v kteroukoli roční dobu. Dokud se neznámý ničema nerozhodl práci školáků doslova vyrvat ze země.

„Zavolali mě do Semněvic, že některé keře uvadají. Když jsem je tam přijela zkontrolovat, zjistila jsem, že jeden sakurový strom a tři sakurové keře byly zcela zničeny postřikem a osm okrasných keřů tamaryšků a kalin zmizelo,“ popsala Jana Čížková, učitelka odborného výcviku Základní školy a Odborné školy v Horšovském Týně.

„Někdo je musel vytrhat ze země, byla to úplná spoušť. Nevím, jestli je to vandalismus nebo závist, ale tomu člověku bych nejraději usekla obě ruce,“ rozčiluje se Čížková a poznamenává, že další rostliny byly zničeny už v loňském roce, a má pocit, že semněvickou náves někdo systematicky ničí.

Škola pomohla obci vypracovat projekt, na který obec získala dotaci padesát tisíc korun. Poté horšovskotýnští školáci, učitelka Čížková a její kolegyně Věra Jeřábková strávili v Semněvicích na budování parčíku dva týdny intenzivní práce.

„Bylo to opravdu náročné. Museli jsme upravovat i pozemky a pracovní doba byla dlouhá. Zapojili se žáci všech tří ročníků, protože sadovnické práce v takovém rozsahu jsme ještě nikdy nedělali,“ tvrdí Čížková. „Naše děti se na tom opravdu hodně naučili. Navíc dělali práci pro druhé a sklidili za ni spoustu díků. Semněvický park je takové naše dítě a teď spousta té práce přišla vniveč. Když jsem to viděla, měla jsem málem slzy v očích,“ dodává.

Učitelka Čížková navíc poznamenává, že některé z ukradených a zničených okrasných rostlin nebyly zrovna nejlevnější a vznikla tak i nemalá finanční škoda.

„Náves se všem opravdu moc líbila. Nechápu, proč někdo ničí práci mladých lidí, a ani nevím, jak se může z těch keřů radovat, když ví, že jsou kradené,“ říká starosta Semněvic Josef Hálek. „Občas se mi stane, že mě ti žáci potkávají a ptají se, jestli nám parčík hezky roste a já jim musím říkat, že je zničený,“ dodává starosta s tím, že policie na viníky nepřišla a obec bude muset část parku osadit znovu.

Jana Čížková dodává, že nahradit již vzrostlé stromy a keře nebude levná záležitost, ale pokud obec školu osloví, ráda s výsadbou opět pomůže.

Autor: Stanislav Šebek

25.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vypouštění zajíců.
5

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Domažlicko – Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení