VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdůležitější je zachránit lidský život a poskytnout co nejrychlejší pomoc

Furth im Wald – /FOTOGALERIE, VIDEO/ -  První bavorsko-česká konference ukázala, že záchrana životů a pomoc lidem má být co nejrychlejší, a to bez ohledu na místo v mapě.

19.3.2014 2
SDÍLEJ:

MÍSTO KONFERENCE bylo ´obloženo´ vozy českých a bavorských zdravotnických záchranářů. Na závěr konference si účastníci mohli prohlédnout jejich vybavení.Foto: Deník/Milena Cibulková

Konec takzvaných šedých zásahů a mít možnost pomoci na území druhého státu, pokud je místo události blíže. To je cíl, jejž si kladou bavorští a čeští záchranáři, kteří se minulý pátek premiérově sešli ve furthském Tagungszentru.

„Diskutoval jsem s mladými adepty zdravotnického záchranářství u nás v Plzeňském kraji a vyslechl jsem jejich obavy, že až dostudují, nebudou mít práci. Víme, že nemoc a úrazy jsou stejně staré jako lidstvo samo a práci zdravotnických záchranářů budeme potřebovat stále. Možná Evropa nebude potřebovat tolik politiků, ekonomů a právníků, ale zdravotníci budou potřeba. Jsem rád, že poté, co se Evropa zbavila hranic, se obnovuje to, co existovalo po staletí – tedy spolupráce lidí, kteří tam žijí," uvedl ve svém zamyšlení nad záchranářstvím bez hranic náměstek hejtmana, radní pro zdravotnictví Václav Šimánek.

Rozdíl mezi našimi a bavorskými záchranáři je ten, že u nás se jedná o státní organizaci, kdežto u sousedů se o záchranu lidí stará Bavorský Červený kříž.

„Nejdůležitější je zachránit lidský život a poskytnout co nejrychlejší pomoc. Nyní nám jde o to, aby záchranná služba fungovala na obou stranách hranice. Mohu být rád, že jsme to vyřešili pragmaticky. Bavorský Červený kříž už pracoval na české straně a odvážel do německé nemocnice pacienty, stejně tak česká záchranná služba měla několik výjezdů a odvážela české občany do české nemocnice. Samozřejmě dohodu, která se podepisovala loni 4. dubna, jsme potřebovali," prohlásil Franz Löffler, zemský rada okresu Cham. Doplnil, že při nehodě či jiné události vyžadující lékařskou pomoc u hranic, by měli zasahovat záchranáři, kteří místo mají nejblíže.

Důkazem toho, že spolupráce fungovala již před uzavřením rámcové dohody, byť jako tzv. šedý zásah, může být nehoda autobusu, která se stala 31. července 2008 mezi Černou Řekou a hraničním přechodem Lísková.

Prázdný návěs kamionu dostal při dešti smyk a narazil do přední části protijedoucího autobusu. Ten skončil v příkopu, kde se pravým bokem opřel o lesní svah. Na místě zasahovali čeští i bavorští záchranáři. Posledně jmenovaní na silnici postavili stan, kde vyšetřovali německé seniory z autobusu a určovali, koho odveze sanita a kdo odjede náhradním autobusem.

„Rámcová smlouva je vyvrcholením snah záchranářů z obou stran hranice o spolupráci v příhraničí. Jde o to, aby byla nemocnému nebo zraněnému poskytnuta rychlá pomoc. A je jedno, zda to bude záchrana z České republiky nebo německé strany. Optimální by bylo, aby se takový člověk dostal na ošetření do své mateřské země, odpadá problematický sekundární transport i ekonomické dohady o úhradách," nastínil ředitel ZZS Plzeňského kraje Roman Sviták a dodal: „Jsem velmi rád, že tady ve Furthu je plánována výstavba nového střediska, kde se pomýšlí na vzdělávací centrum, v němž bychom mohli na našich společných aktivitách pracovat."

Pro záchranáře sousedních regionů se díky rámcové smlouvě naskytla možnost účelně a rychle pomáhat bez ohledu na hranice všem, kteří to akutně potřebují. A nejedná se jen o zraněné při dopravních nehodách, ale také o pomoc při srdečním infarktu či cévní mozkové příhodě, kdy je drahá každá minuta.

„Prospělo by zrušení hranic pro záchranářská vozidla a vrtulníky," prohlásil zemský rada Löffler.

Další o konferenci najdete ZDE

Autor: Milena Cibulková

19.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Opustili nás.

Opustili nás

Mladý řidič havaroval v Borovici.

Mladý řidič havaroval v Borovici, před jízdou pil

Veteráni zamíří do serpentin pod Korábem

Domažlice – Již tuto sobotu, 19. srpna, pořádá Veteran car club Domažlice 43. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel. Přestože je určena pouze pro automobily a motocykly do roku výroby 1955, pořadatelé obdrželi téměř 140 přihlášek českých i německých zájemců o start.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Nezletilá dívka měla 2,2 promile

Domažlice – V úterý před pátou hodinou ráno přijali domažličtí policisté oznámení o tom, že na schodech před domažlickým barem sedí žena, která není schopná mluvit, jen heká a nereaguje.

FOTO: U Hostouně se střetly tři osobní vozy

Hostouň - Záchranáři ve středu ráno zasahovali u dopravní nehody 3 osobních automobilů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení