MILENA CIBULKOVÁ
ZDEŇKA LOCHMANOVÁ

Domažlicko/ Deník udělal průzkum, co říkají lidé na Domažlicku snížení hranice trestní odpovědnosti dětí na 14 let a ustanovení stejného věku jako oficiálního začáteku sexuálního života. Je to zakotveno v novém trestním zákoníku, který odsouhlasili senátoři. Už se však uvažuje kvůli věku pro sex o jeho novele.

„Asi jsem spíše pro snížení hranice, ale bude nutný speciální zákon. Ne jeden, který je nastavený stejně pro 30letého i 14letého člověka,“ uvedla vedoucí Pedagogicko–psychologické poradny v Domažlicích Diana Valečková.

„Zodpovědný už člověk ve čtrnácti letech je. Jak jde vývoj společnosti dopředu, zvyšuje se mentální, ale snižuje emoční zralost. Kriminalita mládeže roste, ale nejsem si jistá, že snížením hranice trestní odpovědnosti se sníží stav kriminality,“ dodala Valečková.

Ředitelka Základní školy a Odborné školy v Horšovském Týně Zdeňka Paterová vnímá snížení hranice trestní odpovědnosti jako chybu.
„Snižování není na místě, problém je jinde, tímto nedocílíme ničeho,“ řekla Paterová.

„Začíná to tím, že lidé nemají práci a protože je k ní nikdo nenutí, stojí s rukou nataženou úřadům. Rodiče problémových dětí jsou, troufnu si tvrdit, ze tří čtvrtin ´nemakačenkové´, často s trestní minulostí. U některých dětí je zázrak, že vůbec dojedou do školy. Rodiče se o ně nestarají, a tak snadno zapadnou do party, kde je alespoň někdo ´bere´.“

Podle Paterové stoupají nároky na děti. „Společnost po nich chce hodně, ale na druhou stranu jim dává stále méně. Rodiče se nestarají o jejich výchovu, nepovídají si s nimi, citový život upadá,“ vysvětlila Paterová.

„Neslučoval bych dohromady do jednoho věku sexuální a trestní odpovědnost. Trestní bych ponechal na 14 letech nebo bych šel ještě níž, neboť někteří rodiče poměrně často zneužívají beztrestnosti svých dětí,“ myslí si po řadě zkušeností s dětskou kriminalitou přísedící Okresního soudu v Domažlicích Josef Kupilík.

„Hranice trestní odpovědnosti by se mohla ponechat na 15 letech věku. Soudím podle toho, že u nás v okrese není kriminalita mládeže tak výrazná. Navíc je dostatek možností, co udělat s dětmi, které spáchají trestný čin. Lze uložit opatření. Mám na mysli například ustanovení o detenci, což je jedno z možných. Do detenčních ústavů lze už nyní umístit osoby, které se dopustily trestného činu a nesplňují hranici trestní odpovědnosti. Jestliže bychom zvolili jinou hranici, bylo by třeba upravit celý právní řád. Zájmem ale je, aby byl právní pojem upraven shodně v rámci republiky i Evropské unie,“ říká právník, vedoucí Územního odboru kriminální služby a vyšetřování Policie ČR v Domažlicích Miroslav Vokáč.

„V naší společnosti není pečlivě vypěstován systém mravní výchovy. Hodnoty často nejsou specifikované. Poslední dobou u nás převažuje konzumní způsob života – hlavně touha mít majetek. Pravda, láska a rodina ustupuje stále častěji do pozadí.“

„Na hranici trestní odpovědnosti nemám přesný názor. Je to hodně individuální. Z mého pohledu by se k takovým dětem mělo přistupovat podle toho, co mají za sebou a z jakého prostředí pocházejí. Někdy bych zvolil tvrdší trest, než u nás bývá zvyklostí – to je právě ten individuální přístup. Pokud ale mám říci přímou odpověď, jsem pro hranici patnácti let,“ míní domažlický dětský psycholog Pavel Schleis.

Další názory v anketě k tématu.

Naši čtenáři mohou projevit svůj názor v samostatné anketě v horní části této webové stránky (vpravo).