VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náš region protne superstezka Trans Bayerwald

Bavorsko, Domažlicko – Východobavorský turistický spolek Tourismusverband Ostbayern zavede bikery až na území Domažlicka.

28.9.2015
SDÍLEJ:

MAPA PROJEKTU TRANS BAYERWALD. Foto: návrh Tourismusverband Ostbayern

Milovníci horských kol už se mohou těšit na superstezku, která sice z velké části povede u našich sousedů, ale milovníky horských kol zavede i do našeho regionu.

Cyklisty provede stezka, která má měřit zhruba 750 kilometrů a vést přes sedm krajů východního Bavorska, odkud na pár kilometrů zabrousí i do našeho regionu.

„Stezka bude vyznačena daleko od velkých dopravních tepen na obrovském území mezi Dunajem a vrcholky Bavorského lesa. Její návštěvníci budou mít možnost vychutnat si jízdu na horském kole na okruhu s názvem Trans Bayerwald. V současné době Tourismusverband Ostbayern (TVO), který je nositelem myšlenky vytvoření superstezky, určuje přesnou podobu trasy," uvádí k projektu TVO kolegové z Passauer Neue Presse.

„Když to dobře půjde, mohli by po ní turisté vyrazit už v první polovině příštího roku," píše PNP.

Vzhledem k tomu, že vyznačení stezky počítá s jejím zavedením na Domažlicko, oslovila bavorská strana vedoucí informačního střediska v Klenčí a požádala ji o pomoc.

V čem pomoc spočívala?

„Na české straně jsem oslovovala majitele pozemků, po kterých má Trans Bayerwald vést. Dotazovala jsem se jich, jestli souhlasí s tím, aby naplánovaná trasa přes jejich pozemky vedla," vysvětluje vedoucí Chodského regionálního informačního střediska (CHRIS) Klenčí Zuzana Uhrová a dodává, že tato její iniciativa nemá s její prací ve středisku žádnou spojitost.

„Obrátil se na mne kolega z informačního střediska ve Furthu Uwe Neumann, zda bych jim v tomhle nepomohla. Potřebovali oslovit lidi v Čechách, a tudíž to zkusili přes mě, neboť potřebovali prostředníka," vysvětluje.

Zajímalo nás, jak čeští majitelé pozemků reagovali.

„Vlastníky dotčených pozemků jsem oslovila, ale někteří se mi neozvali. Avšak ti, kteří mi odpověděli, nemají s vyznačením stezky pro horská kola problém. Nyní čekám, jak se vše z bavorské strany dál pohne. Pokud mi v budoucnu řeknou, že ještě potřebují s něčím pomoci, ráda jim vyjdu vstříc," prohlásila Uhrová.

Co v případě udělení souhlasu pak samotná realizace projektu pro majitele pozemku znamená?

„Ráda bych upozornila, že majitelům pozemků nevzniknou žádné náklady, jedná se vyloženě souhlas s vyznačením trasy po jejich území, přičemž bude samozřejmě využito stávajících cest," konstatovala.

Manažerka projektu Daniela Schilling přitom upozorňuje na skutečnost, že cílem TVO není dělat zcela novou trasu pro horská kola, a proto jejich putování povede z osmdesáti procent po již vyznačených stezkách. Ty chce TVO vzájemně propojit, a spojit tak významné turistické oblasti.

Podle mapy, jež je k dispozici, si realizátoři projektu superstezky představují, že by dokonale propojili příhraniční oblast, a to na jihu od Waldkirchen (nad Passau) šumavskými hvozdy po bavorské straně kolem Grafenau a Zwiesselu, dále částečně po hranici mezi Hamry a Lamem směrem k jezeru Drachensse u Furthu im Wald.

Poté na chvíli Trans Bayerwald přestoupí hranici, aby se po části vedoucí přes naše území dostala k Waldmünchenu, kde je počítáno jednak s odbočkou do Furthu a jednak s pokračováním okruhu dál k Rötzu. Pak se bude stáčet kolem Eixendorfersee zpět na jih mezi Roding a Nittenau. Odtud má pokračovat krajinou plnou zajímavých míst k Deggendorfu a dále k Waldkirchenu, kde se okruh uzavře.

A přestože superstezka pro horská kola, jak už bylo zmíněno, povede z velké části po známých trasách, má být při jejím uvedení v život investováno zhruba půl milionu eur, přičemž sedmdesát procent z uvedené částky půjde z prostředků fondů Leader.

Autor: Milena Cibulková

28.9.2015
SDÍLEJ:
Hokejisté HC Tempo Staňkov vyhráli skupinu C krajské soutěže a po jedné z nejvydařenějších sezon v historii klubu opět slaví mistrovský titul. Zdroj:

Hokejisté Staňkova opět slaví zisk titulu

Zlatý tygr je chloubou cirkusu Arlet.

Cirkus Arlet míří do Domažlic. Předvede i zlatého tygra

Turisty na Odemykání České studánky odveze mimořádný vlak

Domažlice – Už popětadvacáté zahájí turistickou sezonu na Domažlicku symbolické Odemykání České studánky. To letošní připadá na sobotu 1. dubna.Připravený program se nebude výrazně odlišovat od předchozích let.

AKTUALIZOVÁNO

Ztracenou ženu našli v polích. Podchlazenou, ale živou

Klatovy – Šťastný konec měla pátrací akce po 42leté ženě z Klatov, která v úterý 28. března v 9.30 hodin odešla ze svého trvalého bydliště do zaměstnání a od té doby se po ní slehla zem.

Děti ze Sluníčka se chystají na Velikonoce

Domažlice - I když Velikonoce přijdou až za dva týdny, caparti z domažlického Sluníčka v Michlově ulici se na svátky již pilně připravovali v rámci třetí keramické dílny.

Do finále jde Plzeň na úkor Chodů

Domažlice, Plzeň – Basketbalisté rezervy Domažlic vyřadili v play-off svého rivala z Klatov a postoupili do semifinále. V boji o finále je čekal soupeř z nejtěžších, vítěz základní části krajského přeboru I. třídy Lokomotiva Plzeň C.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies