Farmářské trhy se v mnoha městech naší republiky stávají hitem a i v Domažlicích získávají čím dál větší oblibu. Žádná novinka se však neobejde bez podvodníků, kteří se ji snaží zneužít ve svůj prospěch. V některých případech se na trzích objevili i falešní farmáři – lidé, kteří své zboží nakupují ve velkoobchodech a pak je vydávají za vlastní pěstitelský výrobek či za regionální specialitu.

„Je to pěkný podraz na nás, malé farmáře,“ říká rozhořčeně Miloslava Němečková z farmy Mila Černá řeka, která na domažlických trzích prodává kravské i kozí mléko, sýry či tvaroh. „My nemáme možnost dodávat do velkoobchodů, sami vyrábíme čerstvé věci doma ‚na koleně‘ a někdo potom přijde s věcmi z obchodu a s velkou slávou je vydává za vlastní? To se mi nelíbí. Navíc tak dost poškozují dobrou pověst samotných trhů,“ myslí si Němečková.

Podstatou farmářských trhů je totiž právě snaha podpořit drobné zemědělce a spotřebitelům nabídnout zdravé a čerstvé potraviny, které byly vypěstovány v regionu a jsou alternativou ke zboží ze supermarketu, které řada lidí označuje jako nekvalitní.

Alena Walterová z Občanského sdružení WRV envi z Horšovského Týna, které pořádá farmářské trhy v Domažlicích i v Klatovech, ubezpečuje, že v těchto městech si na podvodníky dávají pozor.

„Všechny naše trhovce máme prověřené. Kontrolujeme certifikáty, živnostenské listy, zjišťujeme, odkud zboží pochází. Každý, kdo nabízí balené zboží, na něm musí mít vlastní etiketu,“ vysvětluje Walterová. „Většina trhovců je stálá a dobře je známe. Někteří trhovci jsou pouze prodejci, ale i u nich zjišťujeme, odkud pochází zboží, které nabízejí,“ dodává s tím, že jednání podvodníků kazí image trhů a může způsobit, že lidé začnou mít o prodávaném zboží pochybnosti. „Lidé, kteří si chtějí pouze namastit kapsu, mezi námi budou pořád, musíme si na ně prostě dávat pozor,“ poznamenala Walterová.

Ve snaze zabránit výskytu falešných farmářů připravuje ministerstvo zemědělství vydání kodexu – seznamu pravidel prodeje produktů na farmářských trzích, zároveň se také uvažuje o vzniku Asociace pořadatelů farmářských trhů. „O zapojení do těchto projektů budeme uvažovat, uvidíme, jestli pro nás budou v nějakém směru přínosem,“ doplnila Walterová.

První letošní Farmářské trhy na domažlickém náměstí Míru se budou konat v sobotu 28. května a následně vždy poslední sobotu v měsíci, s výjimkou července a listopadu, kdy se uskuteční o týden dříve. Přístupné budou vždy od 8 do 13 hodin.