VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Čerchově bude on-line kamera

Domažlice - Domažličtí turisté hodnotili uplynulou sezonu a zároveň zveřejnili plány pro letošek.

30.1.2013 3
SDÍLEJ:

VÝROČNÍ ČLENSKÉ SCHŮZE domažlického odboru Klubu českých turistů se zúčastnili členové i pozvaní hosté.Foto: Karl Reitmeier

Činnost domažlického odboru Klubu českých turistů neprovázejí jen příjemné záležitosti. V loňském roce museli například na Čerchově řešit i dva případy vandalismu.

„Zloději kovů, kteří vykrádají opuštěné vojenské objekty, nám vypáčili vrata od pronajatých garáží. Oprava vrat nás přišla na 6 104 korun," připomněl na nedávné výroční schůzi předseda odboru Petr Matějka.

„Na jaře jsme se též potýkali s následkem rozbití oken u čerchovské  vodárny a následné poškození čerpadel mrazem. To způsobilo, že celý Čerchov byl na jaře několik měsíců bez vody," vzpomněl na další nepříjemnost předseda.

Starost o areál Kurzovy věže však domažlickým turistům přináší i radostné okamžiky. To například, když se jejich práce dočká uznání a alespoň částečného ocenění. To lidé projevují například drobnými peněžními dary na údržbu více než 100 let staré dominanty vrcholu Čerchova.

„Návštěvníci Čerchova darovali v roce 2012 na opravu rozhledny 4 040 Kč. Další dárci přispěli částkou 51 850 Kč, celkově od roku 2000 už to bylo celkem 1 498 258 Kč," shrnul Petr Matějka.

Turisté letos oslaví 120. výročí vzniku

V letošní sezoně budou dokončeny opravy Kurzovy věže – statické zajištění poslední severní strany a vybudování malé naučné stezky o historii Čerchova. „Na tuto akci se nám i přes časovou tíseň podařilo získat dotaci 318 000 Kč z MAS Český les," konstatoval Matějka a pokračoval: „Bude postaveno lešení a opravena severní  stěna nad turistickou chatkou. Podmínkou k získání této dotace však bylo vybudovat malou naučnou stezku o historii objektů na Čerchově. Bude umístěna na 3 panelech v prostoru před věží."  Turisté navíc vydají i tisícovku letáčků o historii Čerchova.

Během Chodských slavností se v klášterním refektáři bude konat výstava ke 120. výročí založení odboru. U této příležitosti turisté připravili praktický suvenýr – kapesní batůžek, který má nad reflexním páskem obrázek Kurzovy věže.

„Spolu s městem Domažlice chystáme na rozhledně umístit kameru. Záběry z ní by pak byly na internetu a jistě přispějí k větší propagaci Čerchova a Chodska," věří předseda domažlických turistů.

Co se povedlo loni na Čerchově

Na jaře bylo provedeno statické zajištění  jižní a východní stěny Kurzovy věže pod římsou. Horolezeckou technikou byla  natřena podlážka vyhlídkového ochozu  a traverzy nosné konstrukce. Oplechována byla západní strana turistického přístřešku a okenice na vyhlídkovém ochozu, opraven komín na střeše turistického přístřešku. Turisté nechali zasklít a opravit verandu a zhotovit dvě nové odpočívky ke vchodu do věže. Na podzim prostříhali od náletu křovin Hanovu cestu a očistili její kamenné schody mezi Čerchovem a Českou studánkou. Na brigádách na Čerchově nebo u České studánky se podíleli členové KČT Matějka, Bílek, Doubek, Krčma, Ryšánek, Mathauser, Koláč, Sladký, Matějková, Sladká, Strejc a nečlen KČT Tauš. Městské lesy Domažlice nechaly opravit můstek přes Bystřici na Vrbatově cestě na Čerchov a altán u České studánky. Opravována byla i vlastní Česká studánka.  Pomáhali členové odboru Bílek, Doubek a Krčma.

Z další činnosti KČT

* Pod Hrádkem na okraji pěšiny očištění a částečné narovnání pamětního kamene Jiráskovy cesty a obnova zašlého nápisu.
* Očištění a znovunamalování kvalitními rzi odolnými barvami pět metrů dlouhého panoramatu na Baldově.
* Menší oprava výhledového panoramatu na Vavřinci.
* Prosekání pěšiny na Baldov.
* Zapůjčení nástěnné plastické mapy Českého lesa Muzeu Chodska.

Nejaktivnější členové

Na výroční schůzi byli oceněni nejaktivnější členové KČT Domažlice: Jan Benda, Karel Bílek, Svatopluk Doubek, Jaromír Krčma, Věra Kuželková, Anna Léblová, Jiří Mathauser a Miroslav Ryšánek.

Podpora od kolegů

Delegace KČT Domažlice se na pozvání svých kolegů zúčastnila lednové výroční členské schůze turistického spolku Waldverein Furth im Wald. Byl jí předán dar 100 EUR na opravu Kurzovy věže.

Autor: Josef Babor

30.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení