VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Museli zamykat 13. pramenem/přidáno video

ČESKÁ STUDÁNKA - Do lesů pod Čerchovem zavítaly v sobotu zhruba čtyři stovky turistů z Čech i Bavorska, aby všichni společně uzavřeli na zimní období Českou studánku. Při tradičním setkání nemohli chybět chodští zpěváci z Klenčí

10.11.2008
SDÍLEJ:

Starosta Domažlic Miroslav Mach (vlevo) si tentokrát připil s předsedou furthských turistů Walterem Spiessem, který musel zastoupit starostu partnerského města Johannese Müllera, jehož služební cesta zavedla do Rakouska. Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Bez vody, ale krásně upravená přivítala v sobotu stovky turistů Česká studánka pod Čerchovem.
A nebyli to zdaleka jen turisté z Domažlicka. „Vyjeli jsme v půl osmé vlakem z Nýřan,“ řekla Deníku Radka Kinkorová z Uherců, která si ke studánce vyšlápla s manželem a dvěma dětmi, stejně tak jejich přátelé Kláskovi z Nýřan.

„U studánky jsem byla poprvé před 11 lety, když jsem čekala tady Martina. Manžel v té době dělal u dráhy a pozval ho domažlický turista Karel Bílek,“ vzpomínala Dana Klásková při zastávce u Zelené chýše, kde se účastníci akce mohli před uzavíráním České studánky občerstvit a opéci si vuřty.
„Vlakem přijelo do České Kubice přibližně 200 lidí, z Furthu jich přišlo mezi 70 až 100. Osmdesátka pak dorazila z okolních obcí,“ hlásil nám u studánky s účastí spokojený předseda KČT Domažlice Petr Matějka.

„Je katastrofálně málo vody. Studánku jsme opravili, před měsícem pramen ještě přetékal. Na Čerchově máme jedenáct pramenů vody, kterými je zásoben Waldmünchen. Kdysi také přetékaly, ale teď ne, letos v srpnu a září bylo velké sucho,“ poznamenal ředitel Městských lesů Domažlice Jan Benda.

Ani nedostatek vody však nedokázal překazit uzavírání České studánky doplněné tradičním přípitkem.
„Studánka je letos smutná, neboť nemá žádnou vodu, a tak ji symbolicky uzamkneme přípitkem z 13. pramene, protože dobrý starosta je připraven na každou eventualitu,“ uvedl domažlický starosta Miroslav Mach, zatímco naléval do chodského hrnku předsedovi furthských turistů Walteru Spiessovi.
„Turistický rok 2008 se chýlí ke konci. Byli jsme s ním velice spokojeni, doufám, že stejně tomu bylo i v případě domažlických turistů,“ uvedl ve svém proslovu Spiess poté, co jménem Furthských pozdravil přítomné.

„Klub českých turistů letos oslavil 120 let své existence, náš domažlický odbor 115. výročí. Chtěl bych na tomto místě poděkovat Městským lesům Domažlice, jmenovitě paní Černé a panu Steinbachovi za hezké upravení České studánky. Rád bych vás také všechny pozval na příští rok. Budeme odemykat 4. dubna a 13. června se sejdeme na Čerchově,“ připomněl předseda turistů Matějka.

Po skončení slavnosti u studánky zamířili všichni zpět k Zelené chýši a po malém občerstvení se vydali přes Pec pod Čerchovem do zhruba dvanáct kilometrů vzdáleného Chodova, kde se v kulturním domě uskutečnilo tradiční posezení.

Čerchovské lesy by neměly do dubna zůstat opuštěny. Zimní sezonu by mohla turistům zpříjemnit řada běžkařských tratí. Podmínkou je dostatečná sněhová nadílka.
„Věřím, že sníh letos napadne a naše nová rolba bude konečně jezdit od rána do večera a dělat stopy pro běžkaře,“ zmínil u České studánky starosta Domažlic Mach.

„Nebude–li sníh, není to naše chyba. Nebudou–li stopy upravené, je to naše chyba,“ přidal Mach s tím, že pokud se někdo setká s neupravenými běžkařskými tratěmi, může zatelefonovat a dojde okamžitě k nápravě.
„Ať se vám daří a za půl roku na shledanou,“ rozloučil se po tomto slibu domažlický starosta Mach se stovkami turistů, kteří si nenechali ujít zamykání studánky.

Autor: Milena Cibulková

10.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení