Sbor dobrovolných hasičů v Mířkově je jednou z mála organizací, která zůstala aktivní i po revoluci.

Hasiči jsou aktivní

„V současné době máme pětadvacet členů a orientujeme se převážně na zásahovou činnost,“ uvedl starosta SDH Mířkov Petr Lehner s tím, že v zásahové jednotce je jedenáct členů. „Velitelem jednotky je můj otec Miroslav Lehner. Naše jednotka je zařazena v kategorii JPO - III, což je jednotka s výjezdem do deseti minut po vyhlášení poplachu. Zasahujeme hlavně u požárů a za rok absolvujeme průměrně deset výjezdů.“

Technika a vybavení

V garáži mířkovských hasič najdete už poněkud starší techniku. „Máme CAS 32 na podvozku Tatra 148 a Škodu 120,“ sdělil starosta hasičů a pokračoval: „V blízké budoucnosti bychom ale měli získat modernější cisternu na podvozku Liaz. Pokud budeme mluvit o technických prostředcích a vybavení jednotlivých členů věcnými a ochranými prostředky, musím říci, že je na velice dobré úrovni, což svědčí o velmi dobré spolupráci s vedením obce, která každoročně přispívá k obměně techniky a jejímu dovybavování, za což bych chtěl touto cestou poděkovat zastupitelstvu obce a panu starostovi Josefu Burešovi. Máme v plánu také zakoupení elektrocentrály, která je pro složku velice důležitá a potřebná.“

Sport a kultura

Požárnímu sportu se Mířkovští nevěnují. „Soutěží v požárním sportu se náš sbor nezúčastňuje, jelikož nemáme soutěžní družstvo a také vybavení pro požární sport není nijak laciné,“ vysvětlil Lehner mladší a dodal: „Vynahradíme si to při různých kulturních akcích. Pořádáme například maškarní bály pro děti i dospělé a zajišťujeme posezení při každoroční svatovítské pouti. Ta nás čeká v polovině června, po Vítu.“

Lidé ve sboru

Ve sboru v Mířkově najdete čtyři ženy, které pomáhají hlavně při zajišťování kulturních akcí. Určitě se ale zapojí i do úprav hasičárny. „Letos ji chceme vymalovat a omalovat,“ smála se Lehnerová. To, že se stále najdou lidé ochotní ve sboru pracovat, nepovažuje starosta sboru za samozřejmost. „Jsem ve sboru od roku 2001, v jednotce od roku 2003 a musím říct, že za tuto dobu se již odpracoval velký kus práce, i když v některých dobách to nebylo jednoduché. Chtěl bych proto poděkovat všem členům zásahové jednotky, bývalým i současným, za jejich obětavost a píli, a věřím, že tomu bude tak i v následujících letech. Rádi mezi sebou samozřejmě přivítáme i nové členy, ale bohužel zde narážíme na problém, který mají i jiné sbory, a tím je nezájem mladých lidí,“ prohlásil starosta Sboru dobrovolných hasičů v Mířkově.

Historie

Odkdy se počátky hasičského spolku v Mířkově datují, samotní obyvatelé obce neví. Po válce muselo odejít původní německé obyvatelstvo a pátrání v kronice přineslo jen kusé informace. „Založení sboru jsem v kronice hledala a našla zmínku, že by to mohlo být kolem roku 1960, zakladatele jsem ale v kronice nenašla,“ uvedla mířkovská kronikářka Jana Lehnerová s tím, že hasiči ale byli stále aktivní.

Významné zásahy

Nejdůležitější události, při kterých mířkovští hasiči zasahovali, se odehrály poměrně nedávno. „V lednu 2007 hořel přímo tady v Mířkově kravín,“ uvedl Lehner. Při požáru zahynulo dvaatřicet krav a jedna ovce. Zvířata neměla kudy uniknout a hasiči se je tehdys nažili vynášet na zádech ven. Takto se jim podařilo zachránit jednadvacet ovcí a pět telat. V lednu letošního roku pak společně s profesionálními hasiči z Domažlic, Staňkova i Tachova a dobrovolnými hasiči z Hostouně a Horšovského Týna vyjížděli k velkému požáru rodinného domku ve dva kilometry vzdálených Chřebřanech.