VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města zvažují pořízení praporů

Domažlice, Holýšov – Marně chtěl ve čtvrtek český prezident Miloš Zeman připnout prezidentskou stuhu na městské prapory při své návštěvě Domažlic a Holýšova. Ani jedno z měst svůj prapor nemá.

11.3.2015
SDÍLEJ:

Miloš Zeman předává prezidentskou stuhu Janu Mendřecovi.Foto: Miroslav Dolejš

„Městský prapor je dnes spíše módní záležitostí. Nevím, zda je do změti znaků a praporů vhodné vnášet nějaký novotvar," míní domažlický historik Zdeněk Procházka.

„Zkusíme se obrátit na podvýbor pro heraldiku v Poslanecké sněmovně, zda by nám v budoucnu městský prapor neschválil," zmírňoval domažlický starosta Miroslav Mach prezidentovu kritiku chybějícího praporu.

Stejná situace byla ve čtvrtek o několik hodin dříve i na radnici v Holýšově. Ani tam neměli prapor, na který by Miloš Zeman mohl zavěsit svou prezidentskou stuhu.

Podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny přitom podobu holýšovského praporu (vlajky) schválil už v listopadu.
Ironií je, že oficiální udělení znaku a vlajky městu Holýšov se mělo konat v Poslanecké sněmovně ve čtvrtek 5. března – tedy ve stejný den jako návštěva prezidenta v Holýšově.

Starosta města Jan Mendřec proto pozvání do sněmovny odmítl a přeložil na jiný termín.

„Samozřejmě jsem se raději rozhodl setkat se s prezidentem než jet do Prahy na udělení praporu," uvedl Mendřec.

„Věděli jsme, že prezident nám bude chtít zavěsit stuhu na prapor a hlásili jsme předem, že jej nemáme. Ale nemyslím, že by nás prezident vysloveně pokáral, a když, tak jen mírně," řekl starosta a s humorem dodal, že si to u prezidenta vzápětí vylepšili tím, že pro něj měli v obřadní síni připravený popelníček.

Na zajištění výroby městského praporu přitom Holýšovští již pracovali.

„Vyzval jsem asi šest firem, které se výrobou praporů zabývají, aby nám předložily své nabídky. Na ty nyní čekáme," uvedl místostarosta Holýšova Kamil F. Šefl.

Současná podoba znaku (a obdobně i praporu) města Holýšov pochází z roku 1993. V horní polovině je černé paroží ve zlatém poli, jako symbol zakladatele tepelského a chotěšovského kláštera českého vladyky Hroznaty a v dolní polovině je zkřížený stříbrný meč se stříbrným klíčem v modrém poli jako atributy svatého Petra a Pavla. Zlatá barva znázorňuje vrchnost, bývalý klášter. Modrá barva symbolizuje řeku Radbuzu, při níž vedly důležité obchodní cesty.

Autor: Stanislav Šebek, Josef Babor

11.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veřejné záchody v Chodské ulici v Domažlicích. Záměr na jejich rekonstrukci narazil na stanovisko památkářů a sousedů.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Poberta vybral auto u Draženova

Draženov – Zloděje zřejmě přilákal mobilní telefon, který ležel před sedadlem spolujezdce v uzavřeném audi, které stálo nedaleko Draženova.

Poběžovickou pouť ozdobí muzika, historický program i půlmaratón

Poběžovice – Poběžovický pouťový festival nabízí návštěvníkům třídenní nabitý program. 

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Kanice – Po roce se kanický zámek opět otevírá veřejnosti. V sobotu se bude konat ochutnávka vín a marmelád, na neděli je přichystán den otevřených dveří.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Koloveč – Oslava 820 let založení městyse Koloveč na Domažlicku se koná od pátku do neděle 18. – 20. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení