VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Měli tři světové strany, východ chyběl

Loučim - Železnou oponu jsme vnímali jako něco nepřirozeného, vzpomíná Haymo Richter

11.3.2010
SDÍLEJ:

Haymo Richter autor výstavy v Loučimi.Foto:

Třiasedmdesátiletý Haymo Richter, bývalý redaktor deníku Kötztinger Zeitung, který žije v bavorském Kötztingu, je autorem výstavy s názvem Zpátky do Evropy aneb Když padala železná opona, jejíž část je v těchto dnech k vidění v Loučimi.

Jak vznikl nápad zachytit dobu před dvaceti lety?
Železnou oponu jsme vnímali jako něco nepřirozeného, když jsme třeba vystoupili na Ostrý a nemohli jít dolů na českou stranu, i když to byly jedny hory, jeden les. 30. srpna v roce 1989 jsme s Winfriedem Baumanem navštívili Monsignora Vladislava Sysla, tehdejšího duchovního loučimského kostela. Chtěli jsme si prohlédnout kopii Loučimské madony, jejíž originál je v Neukirchenu. Pan Sysel se zmínil o tom, že by se ještě jednou rád zúčastnil poutě do Nových Kostelů, kam jako malý chlapec chodil se svými rodiči. To ale nebylo možné, protože mezi kostely v Loučimi a Neukirchenu byla spuštěna železná opona. Koncem v roku 1989 se pak stalo to, co nikdo netušil – železná opona padla. Takže jsem vzal foťák a snažil se zmapovat tehdejší stav.

Že komunistický režim na druhé straně hranice padne, jste netušili?
Při první návštěvě u vás jsme si to nemysleli. Třeba v Polsku nebo Maďarsku už to bylo volnější, ale v Čechách to vypadalo, že komunisté mají moc pevně v rukou. V dopisech, které jsem pak psal panu Syslovi, jsem zmínil všechno možné a on mi odpověděl, abych o některých věcech raději nepsal, protože je to trochu nebezpečné.

Jak nové vztahy pokračovaly dál?
V únoru 1990 jsme navštívili pana Sysla podruhé a byl s námi i farář z Neukirchenu. Nejprve jsme si mysleli, že se poznají dva faráři z kostelů, které spojuje společná historie, pak se přidal i farář Kratochvíl, který tehdy sloužil v Pocinovicích a padlo rozhodnutí, že se pokusíme obnovit poutě do Nových Kostelů. Plán se změnil ve skutečnost 9. května 1990, kdy tisíc poutníků přišlo po 45leté pauze k nám do Neukirchenu. V oblasti kolem Hogen Bogenu se o této pouti hovoří jako o události století.

Na výstavě jsou také fotky z následujících let.
Události a hlavně zmíněná pouť zanechaly svoje stopy. Poznali jsme se, uznáváme se, respektujeme a byla otevřena velká brána setkávání přes hranice. Právě to mi umožnilo udělat fotografie ze vzájemných setkání. Má to myslím význam především pro mladou generaci, aby viděla, jak to před dvaceti lety bylo. Než se hranice otevřela, říkalo se u nás, že máme jenom tři světové strany – sever, jih, západ. Východ prostě chyběl. Od té doby máme konečně všechny čtyři a s radostí sledujeme, jak život na obou stranách plyne v míru.

11.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z víkendového programu na zámku Depold v Kanicích.

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Přemílání starých bab na mladá děvčata - lidová taškařice v Kolovči byla hlavním magnetem tamní pouti.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Horšovský Týn – V úterý dosud neznámý pachatel ukradl z pozemku u domu v Horšovském Týně zaparkovaný motocykl MS Piaggio včetně klíče k motocyklu a malého technického průkazu.

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Mezi veterány je přihlášen i 107 let starý automobil

Domažlice – Sobotní 43. ročník Jízdy spolehlivosti historických vozidel pořádaný Veteran car clubem Domažlice slibuje opět skvělou podívanou na krásné staré stroje. Startovní pole je tradičně velmi pestré, abecedně vzato od aerovek až po Zündapp. Celkem 6 motocyklů a 7 automobilů je starých 90 a více let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení