VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máme tu skvělou partu, říká starosta

Vidice – S naším seriálem jsme tentokrát zavítali na severní hranici našeho regionu – do obce Vidice

7.3.2012
SDÍLEJ:

Václav Šmejkal, starosta Vidic.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Václav Šmejkal v noci pracuje jako hlídač v Lazcích, přes den se stará o záležitosti Vidic a spádových Chřebřan  a  Libosvár. Starostou je zde již čtrnáctým rokem.

Co se v obci v posledních letech podařilo zvelebit?
Asi před dvěma roky dostala místní hospoda se sálem novou fasádu, nová plastová okna, dveře. Je pěkná a je to teď asi nejhezčí budova v obci. Po schválení územního plánu jsme například vybudovali vodovod, protože jsme měli hrozné problémy s vodou – z domácích studní byla strašně nekvalitní, železitá, a když někomu začal přes noc kapat kohoutek, měl pod ním do rána v umyvadle rezatý flek. Jsme malá obec, ale rozhodli jsme, že vodovod prostě potřebujeme. Nakonec vyšel na deset a půl milionu, dva miliony jsme zvládli zaplatit sami. Připravili jsme také parcely pro výstavbu rodinných domků, již jsme k nim dotáhli vodu, elektřinu,  letos budeme prodlužovat kanalizaci a vše dokončíme. Jde o devět parcel a zrovna jsme schválili, že je začneme prodávat, zatím máme jednoho zájemce.

Čím byste do Vidic nalákal ty další?
Lidé dnes hodně z měst utíkají, no a tady máme klid a navíc to máme kousek do Horšovského Týna, ještě blíže ale do Boru u Tachova, kam lidé dojíždějí hodně za prací.

A co chystáte do budoucna?
Kromě dokončení parcel a dotažení kanalizace se nám asi nevyhne povinná stavba čistírny odpadních vod, což čeká každou obec, i když obce do dvou tisíc obyvatel jsou zatím osvobozeny.

Za obcí máte i kostel sv. Apoleny…
Ano, ale kostel je už od devadesátých let úplně vykradený, tam už zmizely věci za  jeden a tři čtvrtě milionu korun. Samotná soška sv. Apoleny, patronky zubařů, na jejíž svátek slavíme jako první v republice pouť, měla hodnotu čtvrt milionu. Na věži kostela se zvonilo na zvon, a dokonce i ten ukradli. Farář sem na úřad přivezl některé zbylé obrazy, aby tady raději byly v úschově, než aby je také ukradli. Jenom ten oltář naštěstí neukradli.

Kolik mají Vidice obyvatel a jak to vypadá ve vašich spádových obcích?
Vidice mají asi sto čtyřicet pět obyvatel a obě spádové obce jsou dost malé. V Libosvárech žije asi třicet šest lidí, v Chřebřanech je dokonce víc chalupářů než trvale bydlících, kterých je asi jen osm. Ale nemůžu si stěžovat, mají to tam pěkné a udržované. A jeden obyvatel Chřebřan, Josef Entlich, tam má v současné době největší chov karačájevských koní v Evropě, které přivezl z Kavkazu.

Jak funguje obecní prodejna a knihovna?
Prodejna smíšeného zboží funguje poměrně dobře a knihovna je na obecním úřadě, vypůjčujeme si do ní knihy z domažlické knihovny. Musím říct, že u nás lidé čtou dost, lidé si chodí půjčovat knihy poměrně často, o prázdninách sem přijde i hodně školáků.

Co se v obci během roku děje?
Pravidelně se u nás koná dětský den, turnaj v malé kopané, v srpnu pořádáme letní lyžování, dále oslavu MDŽ, velikonoční zábavu, stavění máje, hasičskou soutěž, Václavskou zábavu a tak dále. Hodně akcí pořádají místní dobrovolní hasiči a musím říct, že nám moc pomáhají i s běžnými pracemi, jako je prořezávání nebo údržba cest. Máme tady prostě skvělou partu. A místní myslivecké sdružení také každoročně pořádá poslední leč.

Jak myslivecké sdružení funguje?
Myslivecké sdružení Lichoň Vidice je poměrně velké,  kromě poslední leče pořádá samozřejmě i hony. Já jsem zároveň místostarosta  Honebního společenstva Vidice, což je sdružení vlastníků místních pozemků, a mysliveckému sdružení pronajímáme pozemky na honitbu. Starají se o ně dobře, regulují zvěř, ale nestřílejí nic na potkání, takže díky tomu tady ve volné přírodě pořád ještě můžeme bez problémů vidět divoká prasata nebo zajíce.

Autor: Stanislav Šebek

7.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Svatováclavská jízda mění každoročně svoji trasu. V Domažlicích vrcholila v roce 2015.

Svatováclavská jízda přivítá všechny jezdce na koních

Policisté se psy navštívili předškoláky ze Lštění.
6

Policisté se psy navštívili předškoláky ze Lštění

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

V Holýšově vystavují tři malířky obrazy a suiseki

Holýšov – V Domě dějin Holýšovska můžete navštívit novou výstavu. Slavnostní vernisáží (na snímcích) tu odstartovala společná výstava obrazů tří malířek.

Výletníci si vyzkoušeli pilotování papírového letadla

Staňkov – Cech horšovskotýnských cyklistek ve spolupráci se sborem dobrovolných hasičů v Křenovech pořádal turistický výlet do Staňkova spojený s prohlídkou letiště.

Muž sebral bankovku ze země, hrozí mu až rok vězení

Poběžovice – Už v polovině léta jsme psali devětatřicetileté ženě, která na poběžovické poště přišla o pět tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení