VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máme tu skvělou partu, říká starosta

Vidice – S naším seriálem jsme tentokrát zavítali na severní hranici našeho regionu – do obce Vidice

7.3.2012
SDÍLEJ:

Václav Šmejkal, starosta Vidic.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Václav Šmejkal v noci pracuje jako hlídač v Lazcích, přes den se stará o záležitosti Vidic a spádových Chřebřan  a  Libosvár. Starostou je zde již čtrnáctým rokem.

Co se v obci v posledních letech podařilo zvelebit?
Asi před dvěma roky dostala místní hospoda se sálem novou fasádu, nová plastová okna, dveře. Je pěkná a je to teď asi nejhezčí budova v obci. Po schválení územního plánu jsme například vybudovali vodovod, protože jsme měli hrozné problémy s vodou – z domácích studní byla strašně nekvalitní, železitá, a když někomu začal přes noc kapat kohoutek, měl pod ním do rána v umyvadle rezatý flek. Jsme malá obec, ale rozhodli jsme, že vodovod prostě potřebujeme. Nakonec vyšel na deset a půl milionu, dva miliony jsme zvládli zaplatit sami. Připravili jsme také parcely pro výstavbu rodinných domků, již jsme k nim dotáhli vodu, elektřinu,  letos budeme prodlužovat kanalizaci a vše dokončíme. Jde o devět parcel a zrovna jsme schválili, že je začneme prodávat, zatím máme jednoho zájemce.

Čím byste do Vidic nalákal ty další?
Lidé dnes hodně z měst utíkají, no a tady máme klid a navíc to máme kousek do Horšovského Týna, ještě blíže ale do Boru u Tachova, kam lidé dojíždějí hodně za prací.

A co chystáte do budoucna?
Kromě dokončení parcel a dotažení kanalizace se nám asi nevyhne povinná stavba čistírny odpadních vod, což čeká každou obec, i když obce do dvou tisíc obyvatel jsou zatím osvobozeny.

Za obcí máte i kostel sv. Apoleny…
Ano, ale kostel je už od devadesátých let úplně vykradený, tam už zmizely věci za  jeden a tři čtvrtě milionu korun. Samotná soška sv. Apoleny, patronky zubařů, na jejíž svátek slavíme jako první v republice pouť, měla hodnotu čtvrt milionu. Na věži kostela se zvonilo na zvon, a dokonce i ten ukradli. Farář sem na úřad přivezl některé zbylé obrazy, aby tady raději byly v úschově, než aby je také ukradli. Jenom ten oltář naštěstí neukradli.

Kolik mají Vidice obyvatel a jak to vypadá ve vašich spádových obcích?
Vidice mají asi sto čtyřicet pět obyvatel a obě spádové obce jsou dost malé. V Libosvárech žije asi třicet šest lidí, v Chřebřanech je dokonce víc chalupářů než trvale bydlících, kterých je asi jen osm. Ale nemůžu si stěžovat, mají to tam pěkné a udržované. A jeden obyvatel Chřebřan, Josef Entlich, tam má v současné době největší chov karačájevských koní v Evropě, které přivezl z Kavkazu.

Jak funguje obecní prodejna a knihovna?
Prodejna smíšeného zboží funguje poměrně dobře a knihovna je na obecním úřadě, vypůjčujeme si do ní knihy z domažlické knihovny. Musím říct, že u nás lidé čtou dost, lidé si chodí půjčovat knihy poměrně často, o prázdninách sem přijde i hodně školáků.

Co se v obci během roku děje?
Pravidelně se u nás koná dětský den, turnaj v malé kopané, v srpnu pořádáme letní lyžování, dále oslavu MDŽ, velikonoční zábavu, stavění máje, hasičskou soutěž, Václavskou zábavu a tak dále. Hodně akcí pořádají místní dobrovolní hasiči a musím říct, že nám moc pomáhají i s běžnými pracemi, jako je prořezávání nebo údržba cest. Máme tady prostě skvělou partu. A místní myslivecké sdružení také každoročně pořádá poslední leč.

Jak myslivecké sdružení funguje?
Myslivecké sdružení Lichoň Vidice je poměrně velké,  kromě poslední leče pořádá samozřejmě i hony. Já jsem zároveň místostarosta  Honebního společenstva Vidice, což je sdružení vlastníků místních pozemků, a mysliveckému sdružení pronajímáme pozemky na honitbu. Starají se o ně dobře, regulují zvěř, ale nestřílejí nic na potkání, takže díky tomu tady ve volné přírodě pořád ještě můžeme bez problémů vidět divoká prasata nebo zajíce.

Autor: Stanislav Šebek

7.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jarní úklid na zámku v Čečovicích.
5

Zchátralá památka dostane nová vrata

REVOLVERY pocházejí zřejmě z první světové války.

Žena našla na půdě třináct historických revolverů

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Žula na památník Díky, Ameriko! nemusí být z Česka

Plzeň – Existuje v Česku společnost, která je schopná dodat na stavbu památníku Díky, Ameriko! tak velké bloky kvalitní žuly?

Šárku Pokornou ke studiu oboru strojní mechanik nalákal bratr

Domažlice – Šárka Pokorná studuje na domažlickém učilišti 3. ročník oboru Strojní mechanik se zaměřením na vstřikování plastů. I když je tento obor většinově doménou kluků, Šárka je v něm velmi úspěšná.

CykloDeník vychází v úterý

Plzeňsko - Nová cyklistická sezona začíná, a proto vám Deník přináší speciální přílohu. V úterý 25. dubna vychází CykloDeník – 32 stran informací pro cyklisty a cykloturisty.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies