VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si je sice pletou, ale neplatí u nich doslova

Stráž – Vesnička u Domažlic je snad jedinou obcí regionu, která má v zastupitelstvu sourozence, 53letá jednovaječná, pro mnohé nerozeznatelná dvojčata Jiřího a Lubomíra Mlezivovy.

4.12.2010
SDÍLEJ:

ZE SETKÁNÍ STRÁŽÍ. Dvojčata z té u Domažlic byla pro jistotu odlišena oblečením. Starosta Lubomír Mleziva (vpředu) měl bílou košili, jeho bratr Jiří zase chodský kroj (zadní řada třetí zleva).Foto: archiv OÚ Stráž

A ač je Luboš o pět minut mladší a staršího bráchu musel tím pádem poslouchat, po revoluci se to změnilo. Je ve ve vsi od zániku Místního národního výboru Stráž neuvolněným starostou.

Je to výhoda, mít bráchu v zastupitelstvu? Napadlo někdy starostu, že by byl brácha místostarostou?

„No, to mě skutečně nikdy nepapadlo. Nedělalo by to dobrotu. A nemyslím že mezi námi, ale spíše z pohledu druhých lidí. Stačila zkušenost z doby, že když jsme marně sháněli na obecní úřad účetní, a tak nakonec vypomohla moje žena. Pokud by bráchu zvolili za místostarostu, asi bych odstoupil. Nejsem příznivcem podobných rodinných podniků. Sice bydlíme každý na jiném konci vsi, ale znáte lidi,“ říká starosta Lubomír Mleziva s tím, že v zastupitelstvu by nestrpěl jednání typu ´Já na bráchu, brácha na mne´.

Ve svém životě už zažili s bráchou řadu situací, kdy si je lidé pletli a stává se jim to i v dospělosti. A to přesto, že starosta nosí vlasy kratšího střihu.

„Ve škole si nás pletli jen ze začátku, pak nás pro jistotu rozesadili tak, aby měli přehled. Pak nás rozeznávali podle zasedacího pořádku,“ směje se Luboš Mleziva.

Přiznává, že nyní v dospělosti měl jako starosta někdy skutečně nutkání za sebe nastrčit bráchu.

„Jirka se nabízel, že půjde místo mne. Ale nikdy jsem na to nepřistoupil,“ ří­ká.

O tom, že jejich podoba dokáže udělat chaos v hlavách úředníků, není pochyb.

„Je to taková perlička. V době, když ještě existovaly okresní úřady, jsem tam jednou přišel na jednání a zdravil se s panem Kyvířem. Ihned se mne ptal: ´Já jsem vám něco udělal? Nedávno jsme se potkali na náměstí a vy jste mi ani neodpověděl. Podíval jste se na mne a odešel jste!´,“ vypráví jednu z četných příhod a dodává, že nakonec se ukázalo, že dotyčný úředník potkal jeho bratra Jirku.

„Už proto, že by si nás pletli, by to nešlo, kdybychom byli oba dva v nejvyšším vedení obce. To bychom teď, když už nejsou okresy, zamotali kraji pěkně hlavu,“ přemýšlí čistě hypoteticky.

Naposledy udělali bráchové díky své podobě rozruch počátkem léta ve Stráži nad Nisou v Libereckém kraji, kde se konalo setkání Stráží z celé České republiky.

„Chvilku jim to trvalo, než si uvědomili, že starosta je ten chlap v civilu a jeho brácha se pro jistotu převlékl za Choda,“ zakončil vyprávěním další z mnoha úsměvných historek ze života dvojčat starosta Lubomír Mleziva.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
4.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Muž se oběsil na stromě u Kouta na Šumavě

Účastníky Krajského Půlmaratonu Plzeňského kraje neodradilo ani chladné a deštivé počasí
10

FOTO: Půlmaraton letos ovládli Češi

Hejtman ocenil pracovnice nemocnice a dětských domovů z Domažlicka

Plzeň, Domažlicko – Na krajském úřadě v Plzni hejtman Josef Bernard ocenil pracovníky nemocnic a zaměstnance dětských domovů. Nechyběly mezi nimi ani ženy z Domažlicka.

FOTO: Kopecký kraloval i ve Strážovské RZ

Klatovy - Druhý den klatovských rallye odstartovala Strážovská rychlostní zkouška, která nesla pořadové číslo šest. V Rallye Šumava Klatovy v ní byl stejně jako v předchozích čtyřech (noční Koráb byl zrušen z důvodu oleje na trati) nejrychlejší Jan Kopecký s vozem Škoda Fabia R5.

Absolvent univerzity režíroval klip pro kapelu Jananas, nyní může získat Anděla

Plzeň – Za klipem ke skladbě To samo stojí absolvent plzeňské umělecké fakulty Tomáš Babka.

FOTO: Řidička usnula za volantem, s Fiatem narazila do zábradlí

Domažlicko - Řidička naštěstí vyvázla z nehody bez zranění.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies