VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si je sice pletou, ale neplatí u nich doslova

Stráž – Vesnička u Domažlic je snad jedinou obcí regionu, která má v zastupitelstvu sourozence, 53letá jednovaječná, pro mnohé nerozeznatelná dvojčata Jiřího a Lubomíra Mlezivovy.

4.12.2010
SDÍLEJ:

ZE SETKÁNÍ STRÁŽÍ. Dvojčata z té u Domažlic byla pro jistotu odlišena oblečením. Starosta Lubomír Mleziva (vpředu) měl bílou košili, jeho bratr Jiří zase chodský kroj (zadní řada třetí zleva).Foto: archiv OÚ Stráž

A ač je Luboš o pět minut mladší a staršího bráchu musel tím pádem poslouchat, po revoluci se to změnilo. Je ve ve vsi od zániku Místního národního výboru Stráž neuvolněným starostou.

Je to výhoda, mít bráchu v zastupitelstvu? Napadlo někdy starostu, že by byl brácha místostarostou?

„No, to mě skutečně nikdy nepapadlo. Nedělalo by to dobrotu. A nemyslím že mezi námi, ale spíše z pohledu druhých lidí. Stačila zkušenost z doby, že když jsme marně sháněli na obecní úřad účetní, a tak nakonec vypomohla moje žena. Pokud by bráchu zvolili za místostarostu, asi bych odstoupil. Nejsem příznivcem podobných rodinných podniků. Sice bydlíme každý na jiném konci vsi, ale znáte lidi,“ říká starosta Lubomír Mleziva s tím, že v zastupitelstvu by nestrpěl jednání typu ´Já na bráchu, brácha na mne´.

Ve svém životě už zažili s bráchou řadu situací, kdy si je lidé pletli a stává se jim to i v dospělosti. A to přesto, že starosta nosí vlasy kratšího střihu.

„Ve škole si nás pletli jen ze začátku, pak nás pro jistotu rozesadili tak, aby měli přehled. Pak nás rozeznávali podle zasedacího pořádku,“ směje se Luboš Mleziva.

Přiznává, že nyní v dospělosti měl jako starosta někdy skutečně nutkání za sebe nastrčit bráchu.

„Jirka se nabízel, že půjde místo mne. Ale nikdy jsem na to nepřistoupil,“ ří­ká.

O tom, že jejich podoba dokáže udělat chaos v hlavách úředníků, není pochyb.

„Je to taková perlička. V době, když ještě existovaly okresní úřady, jsem tam jednou přišel na jednání a zdravil se s panem Kyvířem. Ihned se mne ptal: ´Já jsem vám něco udělal? Nedávno jsme se potkali na náměstí a vy jste mi ani neodpověděl. Podíval jste se na mne a odešel jste!´,“ vypráví jednu z četných příhod a dodává, že nakonec se ukázalo, že dotyčný úředník potkal jeho bratra Jirku.

„Už proto, že by si nás pletli, by to nešlo, kdybychom byli oba dva v nejvyšším vedení obce. To bychom teď, když už nejsou okresy, zamotali kraji pěkně hlavu,“ přemýšlí čistě hypoteticky.

Naposledy udělali bráchové díky své podobě rozruch počátkem léta ve Stráži nad Nisou v Libereckém kraji, kde se konalo setkání Stráží z celé České republiky.

„Chvilku jim to trvalo, než si uvědomili, že starosta je ten chlap v civilu a jeho brácha se pro jistotu převlékl za Choda,“ zakončil vyprávěním další z mnoha úsměvných historek ze života dvojčat starosta Lubomír Mleziva.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
4.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pelechenský GurGul.
24

FOTOGALERIE: Nejlepší guláš uvařili hasiči z Žíňan

Opustili nás.

Opustili nás

Kostelem sv. Mikuláše ve Kdyni zněly varhany

Kdyně – V kostele sv. Mikuláše ve Kdyni se v neděli konal devátý ročník celorepublikového Českého varhanního festivalu, jehož cílem je propagace historických varhan.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Za uložení pneu a azbestové suti se nově platí

Domažlice – Enormní nárůst objemu odevzdaného nebezpečného odpadu dvou typů vedl domažlickou radnice k nepopulárnímu kroku – zpoplatnění jejich příjmu ve sběrně ADEVI v Cihlářské ulici.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení