VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letos Kurzova věž přivítá stotisícího návštěvníka

Čerchov –Sto sedm let starou rozhlednu na vrcholu Čerchova loni navštívilo skoro 7,5 tisíce návštěvníků. Letos se dočká dalších oprav fasády.

31.1.2012
SDÍLEJ:

Kurzova věž na Čerchově. Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Zavedení sezonní autobusové linky na Čerchov zvýšilo celoroční počet návštěvníků Kurzovy věže, která je v majetku domažlického odboru Klubu českých turistů (KČT).

„Loni navštívilo rozhlednu 7 450 turistů, což je o 1 381 víc než v předchozím roce,“ konstatoval předseda odboru Petr Matějka a pokračoval: „Celkem se od roku 2000 z ochozu Kurzovy věže rozhlédlo 93 814 turistů. Je velmi pravděpodobné, že v roce 2012 dosáhne počet návštěvníků Kurzovy věže čísla 100 000.“

Návštěvníci Čerchova darovali loni na opravu rozhledny 7 469 korun. Další dárci přispěli částkami 54 112 korun a 2 280 eur (cca 57 000 Kč), celkově od roku 2000 tak dary dosáhly částky 1 446 408,- Kč.

„Výdaje na opravy v roce 2011 vyšly na 646 702 korun a celkově již na 3 046 585 korun,“ připomněl Matějka.

Odborná firma provedla během druhé poloviny dubna a začátkem května statické zajištění západní stěny a jihozápadního nároží rozhledny. Zdivo bylo z trubkového lešení odspárováno a očištěno. Nutné části kamenného zdiva byly vyklínovány a na těle věže se provedlo hloubkové spárování s ručním dočištěním spár. Nejvíce narušená místa byla zajištěna pomocí injektážních vrtů.

Dělníci zbavili zdiva mechu, celoplošně je očistili a naimpregnovali přípravkem k ochraně proti povětrnostním vlivům a k zamezení průniku vlhkosti do vnitřních částí.

Devadesát procent z nákladů (535 731 Kč) bylo hrazeno z grantu Ministerstva zemědělství ČR – Program rozvoje venkova, který se domažlickým turistům podařilo získat v roce 2010.

Dále byly na rozhledně vyměněny dveře na ochoz i jedno okno v turistické chatce. „Vlastními silami jsme provedli nátěry lavic a stolů na terase u rozhledny, nátěry podlážky vyhlídkového ochozu a západní strany turistické chatky,“ doplnil předseda. Brigádnicky se na pracích podíleli členové KČT Petr Matějka, Karel Bílek, Jaromír Krčma, Růžena Krčmová, Svatopluk Doubek, Ada Strýc a Jiří Mathauser.

„Nechali jsme také provést revize hromosvodu, všech tří hasičských přístrojů v rozhledně a v chatě i komínu v turistické chatce. Všechny revize dopadly úspěšně,“ připomněl Matějka.

Pro letošní rok domažličtí turisté připravují opravu fasády věže na jižní a východní (vchodové) straně pod římsou. Jde o pokračování statického zajištění spodní části dalších dvou stran rozhledny.

„Na tyto opravy jsme zažádali o grant z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova na podporu venkovské turistiky. Bohužel náš projekt nebyl podpořen. Proto jsme zažádali o nadační příspěvek ČEZ,“ konstatoval předseda KČT Domažlice.

Další žádost putovala i na ústředí KČT, který zpracovává žádosti o dotaci na údržbu tělovýchovných zařízení z fondu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Horolezeckou technikou musí být provedeny nátěry spodní strany podlážky ochozu jako impregnace proti hnilobě. Turisté plánují opět brigádnicky provést ochranné nátěry dřevěné nástavby věže, okenic a severní strany chatky.

„Údržba 107 let staré rozhledny v drsných klimatických podmínkách je náročná,“ dodal závěrem Petr Matějka.

Autor: Josef Babor

Místo události:
31.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení