VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři přestali s očkováním dětí

DOMAŽLICKO - Lékařům ve všech ordinacích na Domažlicku scházejí vakcíny

24.1.2009
SDÍLEJ:

Domažlická dětská lékařka Vilma Vlková za svoji praxi, která už trvá čtyřiatřicet let, nezažila, že by se stalo něco podobného a chyběly očkovací látky.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Lékaři na Domažlicku nemají vůbec žádné očkovací látky. Nejedná se pouze o trojfázovou hexavakcínu, která se očkuje dětem po třetím měsíci věku, ale chybí i očkovací látky proti spalničkám pro starší děti a školáky.

„Nemáme očkovací látky, proto jsme museli pozastavit veškerá očkování. Hygienická stanice nemá na skladě vůbec nic. Od začátku ledna nám vakcíny každý týden slibují. Neustále rodiče zveme a vzápětí je zas odvoláváme. Je to velice nepříjemná situace a za třicet let jsem tohle ještě nezažila.

Trojfázovou hexavakcínu jsme poskytli dětem, které jsme měli rozočkované. Doufám, že se to v nejbližší době vyřeší, aby nebyl narušen očkovací kalendář,“ uvedla domažlická dětská lékařka Vilma Vlková.

Její slova se ztotožňují i s názory ostatních dětských lékařů. Viní politiky, kteří včas neschválili novelu zákona, a proto vládne v dětských ordinacích chaos a mnozí rodiče mají strach.

„Je to hrozné. Zatím jsem tohle nezažila. Máme poslední tři vakcíny, a to jen proto, že jsme se celkem dost předzásobili. Kojenci nejsou nedostatkem trojfázové hexavakcíny zdravotně ohroženi, neboť se mohou začít očkovat až od čtyř měsíců a rozestupy mezi jednotlivým očkováním mohou být až dvouměsíční. Věříme, že k situaci, abychom museli začít s očkováním od začátku, nedojde,“ řekla Deníku lékařka Zdeňka Grznárová z holýšovské dětské ordinace.

„Je to opravdu malér. Odložili jsme veškerá začínající očkování. Pauza mezi očkováním nesmí být delší než sedm týdnů, protože pak bychom museli začít od začátku. Neočkované děti nejsou v žádném ohrožení života, ale budeme je znovu zbytečně píchat,“ vysvětlil nám MUDr. Jiří Skočdopole z Domažlic.

Povinně musejí být očkovány všechny děti od tří měsíců do půl roku. Hexavakcína se podává ve třech dávkách a nahrazuje dřívější šestici povinných očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B a invazní hemofilové nákaze.

„V současné době opravdu očkovací látky nemáme, ačkoliv jsou vždy objednané s dostatečným předstihem. Nezbývá nic jiného, než čekat na jejich dodání,“ uvedla Zdeňka Böhmová, okresní epidemioložka.

Rodiče jsou rozčilení, nebo bezradně čekají, jak se celá situace vyvine.

„Kdybych vám měla říct naplno, co si o tom myslím, tak by se to nedalo ani otisknout. Dcera už má naočkované všechny tři hexavakcíny, ale podle očkovacího kalendáře by měla dostat ještě jednu v létě. Doufám, že do té doby s tím naši páni politici konečně už něco udělají. Je mi líto všech rodičů, kteří teď žijí v nejistotě. Kamarádčin syn je o čtrnáct dní mladší než moje dcera a chybí mu třetí dávka. Velice špatně očkování snáší,“ řekla Deníku maminka půlroční Bohdanky Lucie Kalousová z Domažlic. Dodala, že už teď lituje to maličké a jeho maminku.

Což jestli budou muset vše podstoupit znova kvůli něčí nedbalosti?

„O tom, že vakcíny nejsou, vím z televize. Dcerka byla nemocná a při kontrole, jsem se dopředu zajímala, jak to bude se třetí injekcí očkování. Paní doktorka mne mile překvapila a moje obavy rozptýlila. Řekla mi, že se nemusím bát, že Peťulka třetí očkování dostane. Prý s ní už počítají,“ uvedla maminka půlroční holčičky Hana Soukupová.

Podle zákona musejí rodiče nechat své děti naočkovat. Pokud to neudělají, mohou být pokutováni až deseti tisíci korunami a budou se muset zodpovídat pracovníkům sociální péče.

Děti, které nejsou naočkované, jsou navíc ohrožené již výše jmenovanými chorobami.

Kdo se však bude za tuto situaci zpovídat nyní, když na vině nejsou rodiče, lékaři ani krajské hygienické stanice?

Autor: Helena Bauerová

24.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pelechenský GurGul.
24

FOTOGALERIE: Nejlepší guláš uvařili hasiči z Žíňan

Opustili nás.

Opustili nás

Kostelem sv. Mikuláše ve Kdyni zněly varhany

Kdyně – V kostele sv. Mikuláše ve Kdyni se v neděli konal devátý ročník celorepublikového Českého varhanního festivalu, jehož cílem je propagace historických varhan.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Za uložení pneu a azbestové suti se nově platí

Domažlice – Enormní nárůst objemu odevzdaného nebezpečného odpadu dvou typů vedl domažlickou radnice k nepopulárnímu kroku – zpoplatnění jejich příjmu ve sběrně ADEVI v Cihlářské ulici.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení