VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Postřekově našli prázdné hnízdo

Postřekov - Celkem dvaadvacet hnízdišť čápů bílých na Domažlicku a Tachovsku zkontrolovali v sobotu ochránci ptactva. Přitom okroužkovali 47 mláďat. Místem, kde neuspěli, byl pouze Postřekov.

15.6.2009
SDÍLEJ:

V sobotu 13. června pracovníci Záchranné stanice živočichů kontrolovali a kroužkovali mláďata čápů bílých. Na snímku je Miloš Paisker na umělé hnízdní podložce v Koutě na Šumavě.Foto: Archiv DESOP Plzeň

„Hnízdo sice neslo známky obsazení a našli jsme i vývržky, ale mláďata v něm nebyla,“ říká Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů. V Chodově prý zase čápi při opravě na hnízdo nanosili tolik materiálu, že jeho výška brání přístupu a ochranáři do něj neviděli. Oproti minulým letům se počet mláďat v hnízdech snížil. Pouze v Bělé nad Radbuzou a Horšovském Týně se samci činili a v hnízdech tam mají po čtyřech mláďatech.

Vlastní zpráva: Jako každoročně jsme i letos vyrazili na významnou kroužkovací akci, která se týkala jednoho z nejznámějších ptačích druhů – čápa bílého. Tuto činnost provádíme kvůli monitorování výskytu a pohybu čápů. Kroužkují se mláďata ve věku cca od 2 týdnů a zatím co někde byla mláďat tak, tak na kroužkování, jinde už téměř stála na hnízdě. Letošní akce proběhla relativně bez potíží, až na jedno hnízdiště se nám podařilo prohlédnout všechna ostatní. Naši členové, kteří šplhali k hnízdům, projevili maximální nasazení a odvahu.
Celkem jsme během soboty stihli zkontrolovat 22 hnízdišť na Tachovsku i Domažlicku a okroužkovat celkem 47 mladých čápů. Pouze několik navštívených hnízd se nacházelo na známém stanovišti, které si čapí populace v minulosti oblíbila – komíně. V posledních letech těchto vhodných a pro čápy atraktivních míst ubývá, neboť často patří k již dosluhujícím, bouraným objektům. Snažíme se proto čápům nabídnout nová hnízdní podložky v podobě uměle postavených stožárů a sloupů.
Tyto náhradní hnízdiště jsou ptáky s oblibou využívána, což dokazují i výsledky našich každoročních průzkumů.
V celkem třech hnízdech ze všech kontrolovaných nebyly nalezeny známky úspěšného snesení a vylíhnutí vajec. Hnízdo v Postřekově sice neslo známky obsazení a našli jsme zde i vývržky, ale mláďat na něm nebyla.
Oproti letům minulým se snížil obvyklý počet mláďat na hnízdech. Většinou jsme na hnízdě kroužkovali, pouze 3 mladé ve věku mezi 2 – 3 týdny. Na stožáru v Chotěšově bylo dokonce pouze jedno živé mládě, druhé bylo mrtvé pod hnízdem a jedno vejce zůstalo nevylíhnuté. V Bělé nad Radbuzou a Horšovském Týnu bylo po 4 mláďatech což je určitě lepší.

Zajímavosti z akce: V Draženově jsme na hnízdě pozorovali dospělou samici, která měla na noze kroužek tmavé barvy a šestihranného tvaru pocházející ze sousedního Německa. Díky vyfotografování kroužku se nám podařilo odečíst potřebné údaje a odeslat kolegům.
V Chodově se nám kvůli nevyhovujícímu technickému stavu nepodařilo dostat na hnízdo k mláďatům. Čápi nanosili tolik hnízdního matriálu, že hnízdo bylo moc vysoké a kolega do něj z přístupové konzole ani neviděl.

Autor: Václav Tauer

15.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení