VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krádeže dříví v lesích se v regionu rozmáhají

Domažlicko – Policisté už museli řešit desítky krádeží dřeva, a to jak nastojato, tak i připraveného k odvozu na pilu.

3.2.2015
SDÍLEJ:

Upozornění na fotopasti v lese mezi drahotínským a poběžovickým katastrem funguje.Foto: Deník/Milena Cibulková

Nejen s příchodem a v průběhu zimy, ale i během celého roku se musejí policisté zabývat krádežemi dříví v lesích, které ve valné většině patří obcím a znamenají pro ně zdroj peněz do rozpočtu. Mizí stromy takzvaně na stojato i již pokácené, a to v různých částech regionu.

Mizí dřevo připravené na odvoz

„Policisté z obvodního oddělení v Poběžovicích přijali počátkem prosince oznámení krádeže dřeva, ke které došlo v lesním porostu mezi zaniklými obcemi Waldorf a Železná Huť, kde neznámý pachatel odcizil 60 m³ vytěžené, volně uložené smrkové kulatiny o délce 5 metrů, průměru kmenů od 25 do 70 centimetrů. Stromy byly staré až 130 let a vzniklá škoda byla vyčíslena na 159 000 korun. Jedná se o jeden z nejzávažnějších případů. Pachatel svým jednáním způsobil větší škodu a hrozí mu trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest," podotýká domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová s tím, že z krádežemi dříví se policie setkává poměrně často, ale s ohledem na způsobenou škodu je však většina z nich klasifikována jako přestupek.

Do lesa si kdysi lidé navykli chodit na ´soušky´ a činí tak dodnes

„Při kontrole lesních porostů v katastru naší obce bylo zjištěno odcizení šesti suchých stromů ze smrkového porostu. Celkové množství odcizené dřevní hmoty činilo 2,4 m³, což představuje škodu 1 920 korun. 3. prosince jsem podal trestní oznámení na neznámého pachatele. O měsíc později bylo šetření ukončeno, pachatel krádeže nebyl nalezen," popisuje svoji zkušenost starosta Tlumačova Miroslav Kabourek.

Drahotínští částečně problém vyřešili pomocí fotopastí

„S krádežemi dřeva v obecním lese jsme se setkali, proto jsme tam umístili fotopast," říká starosta Drahotína Jan Michal.

„Všechny příjezdové cesty fotopast nepokryje, ale máme zkušenost, že tam, kde fotopast je, se dříví neztrácí. Většinou se jednalo o dříví připravené k odvozu. Z fotopastí byly k dispozici fotky, ale policie stejně nic nezmohla. Domníval jsem se, že policisté jsou lidé místní nebo z okolí, takže se jim podaří lidi na snímcích z fotopastí rozpoznat," říká lesní správce Josef Bautz, který má mj. na starosti lesy obce Drahotín i s nimi sousedící poběžovické.

„Setkal jsem se s tím, že přijel kamion, naložil dřevo a zmizel. Pokud někdo v lese nakládá a já u toho nejsem, nic s tím nezmohu. Lidi jezdí okolo, ale nenapadne je, že se jedná o krádež. V takovém případě nikdo nic nehlásí a na krádež se přijde až po odjezdu auta," smutně říká Bautz s tím, že už se vyskytly i případy, že ten, kdo dříví do kamionu nakládal, ještě hajnému vynadal. „Řekl, že se spletl, co měl naložené vyklopil a odjel. Když ho nikdo nechytí – odjede. Když ho někdo takto přistihne, on prohlásí, že jde o omyl, dříví vyloží a de facto se mu nic nestane," konstatuje Bautz.

Co by pomohlo krádeže eliminovat

Ani nastražené fotopasti nejsou stoprocentně účinné, chápe i to, že stejně jako on ani policie nemůže být všude. Přesto by se podle jeho slov dalo hlavně ´velkým´ krádežím dříví z lesů zabránit.

„Podle mého názoru by pomohlo, pokud by občas policie zastavila kamion se dřevem a zeptala se namátkově, odkud kam je veze. Měla by požadovat dodací list. A i v případě, že by ho řidič nemohl předložit, protože se často dříví sváží i v noci, měl by mít telefonní spojení na konkrétního hajného. Stačilo by mu zavolat a hajný by policistům potvrdil, že je vše v pořádku a v dané lokalitě se měly nakládat dvoumetrové kusy dříví," nadnesl další možnou ochranu před krádežemi již poražených stromů hajný Bautz.

Autor: Milena Cibulková

3.2.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení