VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koutští završili oslavy 500 let obce

Kout na Šumavě – O uplynulé sobotě se v Koutě završilo letošní významné výročí pěti set let od první písemné zmínky o obci.

22.9.2015
SDÍLEJ:

Oslavy 500 let v Koutě na Šumavě.Foto: Helena Klimentová

Závěrečnou akcí v rámci oslav byly vystoupení žáků Základní školy z Kouta na Šumavě, tance Country kroužku při základní škole a dále pak koncerty Malé muziky Nauše Pepíka, dechové hudby Horalka a závěrečná taneční zábava s revivalem Olympicu z Domažlic. Při příležitosti 225 let od otevření místní základní školy měla škola den otevřených dveří.

Oslavy výročí obce byly rozděleny do průběhu celého roku: 28. března se konal Běh Koutem, kterého se každoročně zúčastňuje velké množství běžců a diváků. Dne 5. května proběhla oslava 70. výročí osvobození obce, při níž byla uspořádána výstava dobových fotografií a historické vojenské techniky. 29. května pak byla Noc kostelů s kulturním programem žáků základní školy, beseda k historii kostela sv. Jiří a posezení před kostelem spojené s grilováním a koutským pivem. Celý kostel byl z venku osvícen i s přilehlým okolím, o což se postarali místní hasiči. Dne 30. května pořádal sbor dobrovolných hasičů okrskovou soutěž IX. okrsku, 6. června pak volejbalový oddíl Sokola již 9. ročník volejbalového turnaje o Koutský dřevák, kterého se zúčastnilo 15 družstev z blízkého i vzdáleného okolí. A 27. června pak fotbalový oddíl Sokola organizoval fotbalový turnaj přípravek z okresu Domažlice. Všechny akce probíhaly za velkého zájmu nejen místních občanů.

f

Oslavy 500 let v Koutě na Šumavě.

STAROSTA Kouta na Šumavě Václav Duffek při slavnostním proslovu.

Oslavy 500 let v Koutě na Šumavě.

COUNTRY TANCE předvedly děti z místního kroužku.

500 let Kouta na Šumavě:

První písemná zpráva o statku koutském je z roku 1515. Je tím míněna „tvrz", č.p. 1 a „dvůr", č.p. 59. Než však vznikla ves Kout, existovala na severním okraji obce (nyní Rajčůr) osada Brandýs. Její vznik lze datovat do počátku vzniku hradu Rýzmberk, tj. do roku 1279. Její význam spočíval ve vybírání mýtného při cestě z Bavor. Později docházelo k postupnému zastavování obce směrem na jih. Tím zanikl název Brandýs. Ves Kout patřila šlechtě, která sídlila na hradu Rýzmberk od 13. století, předtím bylo sídlo na Příkopech. Majiteli panství byl rod Stadionů, později pak rodina barona Schönborna. Za zmínku stojí i pověst o slepém mládenci, který zde měl svoji poustevnu (není přesně známo kde) a kterého zde nenadále navštívil v roce 1362 římský císař, král český Karel IV. Slepý mládenec mu zvěstoval budoucnost českého národa i řadu králových nástupců. Na mapě z roku 1620 se nachází rybník Bílka, který byl zrušen v r. 1844 a znovu obnoven v r. 1963. V krátké historii obce není možné se alespoň okrajově zmínit o Koutském pivovaru, který byl založen v roce 1736. Velkého rozkvětu se pivovaru dostalo za vlády rodu Stadionů a byl tehdy vystavěn do současné podoby. Pivo se zde vařilo do roku 1971. Vaření piva bylo obnoveno 26.března 2006 současným majitelem. Koutské pivo se vyváží do několika zemí Evropy, ale i do Ruska a USA.

V současné době má obec má 3 části (Kout na Šumavě, Nový Dvůr a Starý Dvůr), 1 200 obyvatel, 350 popisných čísel (několik rodinných domů je ve výstavbě), katastrální výměra je 1 112 ha. V obci je sídlo obecního úřadu, základní školy (1. – 5. ročník), mateřská škola, pošta, kadeřnictví, kostel, hřbitov, provozovny průmyslových a zemědělských podniků, podnikatelské subjekty. O kulturní, společenské a sportovní vyžití se starají kromě obecního úřadu starají spolky, kterými v obci jsou například sbor dobrovolných hasičů, Sokol, myslivecký a sportovní střelecký klub.

Autor: Redakce

22.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z víkendového programu na zámku Depold v Kanicích.

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Přemílání starých bab na mladá děvčata - lidová taškařice v Kolovči byla hlavním magnetem tamní pouti.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Horšovský Týn – V úterý dosud neznámý pachatel ukradl z pozemku u domu v Horšovském Týně zaparkovaný motocykl MS Piaggio včetně klíče k motocyklu a malého technického průkazu.

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Mezi veterány je přihlášen i 107 let starý automobil

Domažlice – Sobotní 43. ročník Jízdy spolehlivosti historických vozidel pořádaný Veteran car clubem Domažlice slibuje opět skvělou podívanou na krásné staré stroje. Startovní pole je tradičně velmi pestré, abecedně vzato od aerovek až po Zündapp. Celkem 6 motocyklů a 7 automobilů je starých 90 a více let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení