VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K práci zdravotní sestry ji přivedl pohled na pěknou uniformu

Domažlice – Už 41 let pracuje v Domažlické nemocnici Eva Zunová. Po celou dobu vykonává práci zdravotní sestry, nyní na pozici vrchní sestry interního oddělení. Nedávno byla spolu s dalšími kolegy oceněna za obětavou práci hejtmanem Plzeňského kraje pamětní medailí a čestným uznáním.

14.3.2015
SDÍLEJ:

Pamětní medaili a čestné uznání Evě Zunové předal hejtman Václav Šlajs. Foto: Krajský úřad Plzeňského kraje

„U nás v rodině nikdo ve zdravotnictví nepracoval, ale vídávala jsem asi o deset let starší sousedku, která pracovala jako zdravotní sestra. A například při prvomájovém průvodu jsem ji viděla v uniformě. A právě ta byla tím prvním impulzem, co se mi na této profesi líbilo," vypráví paní Zunová.

V průběhu studia se jí potvrdilo, že si vybrala správně, že ji zvolený obor naplňuje.
„Na zdravotní školu šla pak i moje sestra, kterou inspirovalo to, že jsem ji studovala já. A ve zdravotnictví pracují i moje neteř a synovec, kteří jsou lékaři," konstatuje.

Během její pracovní kariéry urazilo zdravotnictví obrovský kus cesty. V Domažlicích se navíc zdravotníci koncem roku 2005 přestěhovali do zbrusu nové nemocnice.

„V Domažlické nemocnici jsem 41 let. Práce se během nich proměnila, je jiná, přešlo se například na elektronickou dokumentaci, přibylo nových výkonů apod. Zdravotnictví jde neustále dopředu, z mého pohledu přibylo hodně odborné práce. V nové nemocnici je hezké prostředí, ale pracovní podmínky pro zaměstnance mohly být o něco lepší, protože prostory pro personál jsou poddimenzované. Na druhou stranu pro pacienty je v nové nemocnici velký komfort – každý pokoj má například vlastní sociální zařízení nebo televizi," připomíná Eva Zunová.

Podle jejích slov náročnost práce zdravotníků stoupá i v souvislosti se změnou skladby pacientů.

„Pacienti stárnou, průměrný věk je vyšší a s tím souvisí i komplikovanější problémy, které nemocní mají. Je třeba znatelně více nepohyblivých pacientů apod. Když jsem nastupovala, tak jsme mívávali na oddělení patnácti-či osmnáctileté kluky, kteří byli hospitalizováni s vředovými chorobami nebo na vyšetření před vojnou, a to v současné době nezažíváme. Máme tu víceméně lidi v seniorském věku. S tím souvisí ta náročnost práce. Je třeba být daleko trpělivější, starší lidé mají své zvyky, vrtochy. S některými je náročnější práce, je potřeba přibrat i ošetřovatelský personál."

„Když chybí sestry nebo je jiné náročnější období, kdy je toho na nás hodně, tak si možná občas povzdechnu, že jsem nešla dělat něco jiného, reálně jsem o tom neuvažovala nikdy, že bych dělala něco jiného. Určitě nelituji, že jsem se pro tuto profesi rozhodla."

Pacienti dokáží občas zdravotníky potěšit. „Každý z nás se snaží ze sebe vydat to nejlepší, a tak je příjemné, pokud si to pacient uvědomí a pochválí nás. Těch pochval ale poslední dobou moc není. Řekla bych, že je to tím, jak se celá společnost mění. Lidé jsou nespokojení, příbuzní si občas stěžují na nesmyslnosti, ale s tím v naší práci musíme počítat, je to práce s lidmi," uzavírá Eva Zunová.

Autor: Josef Babor

14.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opustili nás.

Opustili nás

Mladý řidič havaroval v Borovici.

Mladý řidič havaroval v Borovici, před jízdou pil

Veteráni zamíří do serpentin pod Korábem

Domažlice – Již tuto sobotu, 19. srpna, pořádá Veteran car club Domažlice 43. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel. Přestože je určena pouze pro automobily a motocykly do roku výroby 1955, pořadatelé obdrželi téměř 140 přihlášek českých i německých zájemců o start.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Nezletilá dívka měla 2,2 promile

Domažlice – V úterý před pátou hodinou ráno přijali domažličtí policisté oznámení o tom, že na schodech před domažlickým barem sedí žena, která není schopná mluvit, jen heká a nereaguje.

FOTO: U Hostouně se střetly tři osobní vozy

Hostouň - Záchranáři ve středu ráno zasahovali u dopravní nehody 3 osobních automobilů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení