VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K meclovské zastávce musí lidé chodit a jezdit jak po tankodromu

Meclov /FOTO, VIDEO/ – Bydlet vedle vlakového nádraží v Meclově je nezáviděníhodné. Špatná silnice a těžké náklaďáky zapříčinily i praskání domu.

31.1.2013 1
SDÍLEJ:

Petici sepsal Jaroslav Holeček (vpravo), podepsal ji kromě jiných i jeho soused Josef Souček.Foto: Deník/Milena Cibulková

Neúnosný stav silnice mířící v Meclově pod železniční viadukt a dále k vlakové zastávce vyprovokoval lidi bydlící v této části obce k sepsání petice, již předali obecnímu úřadu. Přitom se jedná o jedinou spojnici k vlaku. Na místě najdete nejen díry ve vozovce, ale také rozježděné krajnice a kus chodníku.

„Už se to táhne dlouho a je to stále stejné. Je tu hluk, otřesy, v létě se k tomu přidává prach. Není tu chodník, je to nebezpečné hlavně pro děti a staré lidi, neboť tudy musejí projít lidé na vlak. Silnice je navíc úzká a jezdí po ní těžká nákladní auta a soupravy," říká stručně iniciátor petice Jaroslav Holeček, který v místě bydlí čtyři desítky let.

V případě obyvatel této části Meclova to není první apel.

„V létě je tady všude spousta prachu, nemůžeme ani vyjít z domu ven, je to tu jak ve ´mlejnici´, když jezdí auta z areálu firmy. Vozí kámen, který uvnitř drtí. Občas jim nějaký během jízdy upadne na silnici. Je to asi tři roky, co jsme si stěžovali v Plzni na ´životním prostředí´. Byl tu nějaký inspektor. Firma slíbila, že koupí čistící vůz. Ten koupili, ale ráno silnici pokropí a za chvíli už se zase práší. Protože se nic moc nezměnilo, byl tu inspektor další rok znovu. Měřili tu i hluk. Když měřili hlučnost, firma hodinu ´jela´, to bylo všechno přes normu, překročený limit. Pak vše ´vypli´ a jak se to vypočítává za osm hodin, bylo vše v normě. Ideální by bylo, kdyby tu nedrtili kámen. Před lety to nebylo tak hrozné, protože materiál na zpracování hodně vozili vlakem, dnes už tu na vlaky nic nenakládají. Zadruhé se tady začal drtit kámen, který vozí z Baldova a když ho naváží, bývá tu velký provoz, snad každou minutu auto," podotýká Holeček.

Loni obyvatelé ulice po předchozích zkušenostech raději o nic neusilovali a nic nepodnikali, neboť zaslechli, že se firma má stěhovat. Až letos se obrátili na obecní úřad a jejich petici nedávno projednávala obecní rada.

„Komunikaci kolem vlakové zastávky hojně využívá firma Lassesberger, konkrétně dopravci, kteří jí vozí kamenivo. Jezdí tam třiceti- či pětatřicetitunová nákladní vozidla. Určitý vliv na kvalitu silnice měla výstavba kanalizace před dvěma lety, kdy si vše ´sedlo´. Kdysi tam býval k vlakové zastávce chodník, ale ten zmizel, soupravy ho rozjezdily, skoro neexistuje," potvrdil nám starosta Zdeněk Martínek a dodal.

„Budeme sem letos muset vzít projektanta. Jde o úzkou silnici, kde se dvě vozidla nevyhnout, takže budeme muset v úseku 50–60 metrů řešit provoz kyvadlově."

Pan Holeček enormní zátěž na silnici, s níž se při její stavbě kdysi nepočítalo, pocítil na svém domě. Jeho štít ´zdobí´ v několika místech praskliny, jedna se dokonce jako pavučina rozbíhá dál.

„Je pravda, že mi sem firma v minulosti dala betonové jehlany, aby auta nejezdila bezprostředně u domu, ale to bylo všechno," říká.

Petici podepsal i jeho soused Josef Souček.

„To vidíte, jak se tu žije. Samá díra, silnice jako tankodrom. V létě se tu práší, padá tu kamení z aut, žádnej zázrak. Měli by silnici opravit, nejedná se jen o nás! Vedle je nádraží a chodí sem spousta lidí. Když tudy projíždí auto s návěsem, vjede do díry a auto se ´zhoupne´, třese se nám dům. Praskliny na něm zatím nemám, ale co není, může být za chvíli," smutně konstatuje Souček s tím, že díry už vadí i náklaďákům, takže je objíždějí až za krajnicí.

Tím se také stalo, že u domku dalšího souseda se propadla kanalizace. Pro jistotu si zatloukl klacky, aby vymezil alespoň opticky odstup od rozvaděče, jež má před hradbou.

„Je to strašný, přitom tu loni ve vsi otevírali v obci novou silnici," podotkl Josef Holý.

„Zmiňovali tam, že Meclov je dostupný i pro vozíčkáře. To mě dost rozlítilo, my tady asi nejsme Meclov. Člověk tady špatně projde pěšky, natož s kočárkem, když má malého vnuka," zakončuje Holeček.

Autor: Milena Cibulková

31.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K nehodě v Havlovicích letěl vrtulník

Auto nabouralo v Havlovicích do plotu, zraněné dítě transportoval vrtulník

Vizualizace nového záchranného centra ve Furthu im Wald.

Ve Furthu im Wald roste nové záchranné centrum

Hejtman ocenil Zbyňka Kejvala, entomologa muzea Chodska

Plzeň, Domažlice – Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard na krajském úřadě ocenil vybrané pracovníky organizací v oblasti kultury, které zřizuje Plzeňský kraj.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Žáci SOU Domažlice ochutnali úhoře

Domažlice – V úterý mohli žáci SOU Domažlice ochutnat ve školní jídelně neobvyklé menu.

Obchvaty a rekonstrukce nezůstávají jen na papíře, silničářům se daří stavět

Plzeňský kraj – Trápí nás doprava, potřebujeme obchvat, říkají si často starostové, jejichž obcemi prochází rušná silnice první třídy. Obyvatelé někdy nemohou ani přejít, nebezpečno je jim i řidičům.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies