VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednotné přijímačky. Uchazeči si na verdikt počkají 3 týdny

Domažlice – Ve středu proběhly jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory. Domažlické gymnázium přivítalo 58 uchazečů.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Chvíle před začátkem přijímacích zkoušek na domažlickém gymnáziu.Foto: Deník / Šebek Stanislav

Zhruba po sedmnácti se ve středu do několika učeben rozmístili uchazeči o studium na domažlickém gymnáziu. Čekaly je didaktické testy z českého jazyka a matematiky v rámci jednotných přijímacích zkoušek pro čtyřleté studium.

Desítky minut soustředění, adaptace na neznámé prostředí i potlačování nervozity byly průvodními jevy jednoho z nejdůležitějších dní v životě desítek uchazečů o studium. „Do oboru čtyřletého gymnázia se přihlásilo 58 uchazečů, do šestiletého 38 a do osmiletého 64 žáků,“ vyčíslila ředitelka GJŠB Domažlice Jana Štenglová.

„Něco jsem vypočítala, něco mi chybí,“ popsala své čerstvé pocity po absolvování testu z matematiky Barbora Krbcová z Horšovského Týna.

„Nervozita je od rána veliká. Víc jsem se bála matematiky než češtiny. Chodila jsem ale na zdejší gymnázium na přípravné kurzy, takže jsem některé typy příkladů znala. Na přijímačky jsem se chystala intenzivně už od ledna. Zkoušela jsem i testy, které vycházely v novinách a na internetu,“ shrnula Barbora. Přihlášku si podala i na domažlickou obchodní akademii. „Raději bych na gymnázium,“ přeje si horšovskotýnská školačka.

Zájem o studium na domažlickém gymnázium projevil i Jozef Chmola, Slovák žijící v Německu. „Připravoval jsem se hlavně v češtině, nevynechal jsem ani matematiku, i ta mi přišla těžká,“ popsal před poledním testem z českého jazyka.

Přestávku mezi oběma testy trávili školáci ve školní jídelně a později na chodbě před učebnami, kde testy probíhaly.

Hbitými prsty na klávesnicích svých mobilních telefonů svěřovali své pocity sociálním sítím, někteří se uklidňovali telefonáty se svými blízkými.

Zdali Jozef, Barbora i další z uchazečů u středečního testu uspěli, to se dozvědí nejdříve 2. května. Testy totiž centrálně opravuje organizace Cermat, což způsobuje velkou časovou prodlevu. „Třítýdenní lhůta bude náročná zejména pro nervy žáků a jejich rodičů. V předchozím období, kdy přijímačky připravovala škola, věděli uchazeči výsledky v ten samý den odpoledne,“ zmínili ředitelka Štenglová.

Pro domažlické gymnázium nejsou jednotné přijímací zkoušky úplnou novinkou. „Před dvěma lety jsme se zapojili do pilotního ověřování, vloni do pokusného ověřování,“ připomněla Jana Štenglová.

Poukázala i na letošní termínovou kumulaci zásadních událostí: „Z mého pohledu je organizačně nešťastná situace, kdy se letos v jednom termínu scházejí přijímací zkoušky, státní maturitní zkoušky a dále vyřizování případných odvolání vychází na týden, kdy máme ústní maturity. To jsou všechno velmi zátěžové situace pro školu.“

Žáky sedmých tříd, kteří se pokoušejí o přijetí do šestiletého gymnázia, čekají jednotné přijímací zkoušky v úterý 18. dubna. Ve stejný den testy postoupí i páťáci mající zájem o studium osmiletého gymnázia.

Autor: Josef Babor

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horšovskotýnští žáci na banketu.

Domažličtí připravili banket pro Horšovskotýnské

Jarní úklid na zámku v Čečovicích.
5

Zchátralá památka dostane nová vrata

Žena našla na půdě třináct historických revolverů

Staňkov – Unikátní objev učinila o víkendu devětatřicetiletá žena ve Staňkově. Při vyklízení pozůstalosti nalezla na půdě hotový poklad, možná po svém otci – třináct revolverů pocházejících pravděpodobně z první světové války.

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Žula na památník Díky, Ameriko! nemusí být z Česka

Plzeň – Existuje v Česku společnost, která je schopná dodat na stavbu památníku Díky, Ameriko! tak velké bloky kvalitní žuly?

Šárku Pokornou ke studiu oboru strojní mechanik nalákal bratr

Domažlice – Šárka Pokorná studuje na domažlickém učilišti 3. ročník oboru Strojní mechanik se zaměřením na vstřikování plastů. I když je tento obor většinově doménou kluků, Šárka je v něm velmi úspěšná.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies