VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je důležité, aby slušní lidé věděli, že se slušnost vyplácí

Strýčkovice /ROZHOVOR/ - Jak vidí situaci poslanec Tomio Okamura, který se zúčastnil zasedání zastupitelstva ve Strýčkovicích.

31.3.2014
SDÍLEJ:

Poslanec PČR Tomio Okamura zajel do Strýčkovic zjistit situaci v obci. Foto: Deník/Milena Cibulková

Ač bylo z Obecního úřadu v Srbicích rozesláno prohlášení starostky Markéty Kastnerové, v němž je citace ´Ráda bych tímto vyzvala všechny politické představitele, kteří se chystají navštívit Strýčkovice, aby od tohoto záměru ustoupili,´ na jednání zastupitelstva pořádané v této spádové vsi obce Srbice zamířil v pátek v podvečer poslanec Parlamentu ČR Tomio Okamura. Deník se zajímal o jeho názor na situaci.

Co říkáte přístupu zastupitelů k problematice, která tady ve Strýčkovicích je? Jak nahlížíte na prohlášení starostky?

Chci být férový. To znamená: Jsem tady poprvé, slyšel jsem prohlášení a skutečně nechci dělat rychlé soudy, neboť sám jsem občas obětí rychlých soudů a ve skutečnosti je to třeba jinak. V každém případě platí, že návštěva splnila to, co jsem od ní očekával.

Proč jste do této vsi přijel?

Nechtěl jsem soudit pouze ze zpráv z médií, chtěl jsem pohovořit s obětmi útoků – s oběma pány jsem mluvil – chtěl jsem si poslechnout zastupitele i občany, jak to cítí. Zjistit, jaká je skutečná situace, abychom se mohli pokusit připravit nějaká řešení.

Už víte, jak budete postupovat?

O tomto problému poinformuji samozřejmě ministra vnitra pana Chovance i paní ministryni pro práci a sociální věci. Byť jsme opozice, nebude to problém. Mám na ně mobilní spojení a je to závažná věc.

Je něco, co vás při dnešní návštěvě Strýčkovic překvapilo?

Přiznám se, že vzhledem k tomu, jaká je tu nálada mezi občany, mne překvapilo, že body jednání zastupitelstva nebyly seřazeny podle palčivosti a očekávání občanů. Ti lidé, kteří kolem mne seděli, byli značně nespokojení s pořadem schůze, protože očekávali, že první bod bude palčivý problém a ono se jednalo o vyhláškách a veřejné zeleni. Na jednání zastupitelstev jsem byl vícekrát, a v podstatě tam, kde cítí vedení obce, že se jedná o palčivý problém, dává se na program jako první. To z důvodu, aby o něm byl čas diskutovat a lidé se nedostali do časového tlaku. Řekl bych, že v tuto chvíli je na vedení obce vidět jistá bezradnost. Tímto zastupitele nekritizuji, ale právě proto jsem přijel, protože sám jsem z města, které má tento problém. A není prvoplánový, jak paní starostka naznačovala v prohlášení.

Co tím myslíte?

Já to u nás v Bystřici pod Hostýnem řeším už dlouhou dobu, setkal jsem se při přípravě Zákona o hmotné nouzi se starosty Šluknovska a byl jsem se zástupci romských sdružení na sídlišti Chanov a dalších místech. Snažím se vše o problémech zjišťovat přímo na místě. A ve Strýčkovicích? Řekněme si na rovinu, není normální, aby lidé – když to řeknu lidově – kteří údajně mají ´papíry na hlavu´, se volně pohybovali a ohrožovali ostatní. Zkusím prověřit, proč nejsou v nějakém detenčním ústavu. Aby ohrožovali někoho na zdraví a mlátili ho dřevěným hranolem, vyhrožovali mu smrtí – no promiňte, ale takoví lidé přece nemůžou chodit volně po ulici.

Čím je to, podle vás, je zapříčiněno?

Je tady určitá bázlivost státu. tady to svádíme na Romy, což je jedna věc, ale mně připadá, že tady do určité míry selhává stát, vláda a systém, který nastavují. Je nastaven tak, že ten, kdo je slušný a platí daně, je diskriminován těmi, kteří je neplatí a obtěžují. Sbírám zkušenosti z takových míst a potvrzuje se mi, že je to skutečně systémový problém. Není to o rasismu. Když tyto problémy nevyřešíme včas, bude tu skutečný rasismus. Je důležité rychle nastavit parametry tak, aby slušní lidé věděli, že slušnost se vyplácí, že se naopak nevyplácí neslušnost a parazitování.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
31.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení