VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako rodina jsme zpívali společně u stromečku

Staňkov – Duchovní staňkovské farnosti Wojciech Pelowski si s námi povídal o tom, jak vypadají Vánoce u faráře ve Staňkově a jak slaví svátky v jeho rodném Polsku.

23.12.2013
SDÍLEJ:

Staňkovský farář Wojciech Pelowski.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Jak vypadá Štědrý den a štědrovečerní večeře u faráře?
Štědrý den vypadá pracovně. Je třeba zkontrolovat, zda je všechno v kostele připravené na půlnoční, připravit kázání na půlnoční a na první svátek, konečně si také ozdobit stromeček na faře, zavolat mamince do Polska a popřát jí. Určitě přijde i spousta farníků s přáním, no a na závěr připravit něco k večeři. Setkáváme se s ostatními faráři, hlavně z okolí, každý přinese něco k jídlu a máme polskou večeři. Při té musí být na stole 12 chodů.

Jaké vánoční tradice a zvyky se dodržují v Polsku?
V Polsku se na Vánoce setkává cela rodina, všichni se slavnostně oblékají na štědrovečerní večeři, na stole je bílý ubrus a pod ním seno. Mladá děvčata, která nejsou vdaná, pak po večeři tahají jeho kousky, a která vytáhne nejdelší, ta se nejdříve vdá. Večeře začíná, když se na nebi ukáže první hvězda. Na začátku večeře se čte z Písma Svatého úryvek o narození Ježíše Krista. Pak si všichni si popřejí a omlouvají se za to, co bylo špatné. A podělíme se bílým oplatkem. Na stole je 12 chodů, a všechny bez masa. Hlavní chod je ryba. Šunky a klobásy se podávají až při prvním svátku. A každý musí z každého ochutnat. Po večeři se zpívají koledy a Mikuláš přináší dárky. Když není Mikuláš k dispozici, tak jsou dárky už pod stromečkem. Poté se sedí, povídá a pak je čas jít na půlnoční.

Stihl jste poznat už nějaké české vánoční zvyky? Zaujaly vás?
Co mě zaujalo tady? Že k večeři je řízek a bramborový salát. A že se peče hodně cukroví a to už po celý adventní čas. Samozřejmě, že tu máte zajímavé tradice, je to něco nového a jiného. Ale o tom to je – aby člověk poznával nové kultury i nové tradice.

Máte jako duchovní o Vánocích hodně práce, nebo svátky prožíváte v klidu?
Práce je právě dost. Odpočívají všichni kromě knězi. Není to možná vidět, ale samé přípravy zaberou hodně času. A sloužit mše ve studených kostelech, to není nic příjemného, a do toho vám někdy zamrzne voda i víno v kalichu. Je také hodně zpovědí a mnoho dalších věcí na zařizování.

Je nějaký významný rozdíl v tom, jak k vánočním svátkům a jejich významu přistupují Češi a jak Poláci?
Nějaké zvláštní rozdíly nejsou. V Polsku se chodí do kostela na mše svaté ve všechny sváteční dny, tady v Čechách moc ne. Hodně se navštěvují rodiny a přátelé, nosí si dárečky a tráví společně spoustu času. Do práce se nechodí, a proto je čas na návštěvy. V Polsku se také hodně navštěvují kostely i mimo mše svaté, lidé se dívají na krásné betlémy a zpívají u nich koledy.

Jaká příjemná vzpomínka se vám vybaví, když si vzpomenete na své Vánoce v dětství?
Jako rodina jsme po večeři společně krásně zpívali u stromečku, potom jsme ve 23 hodin chodili 2 km pěšky do kostela na půlnoční. Mělo to opravdu svoje kouzlo – procházka v noci a kolem nás bílá peřina sněhu. A vzpomínám si, že dárečky, ze kterých jsme měli jako děti obrovskou radost, nebyly žádné bohaté dárky – trochu bonbonů, nějaké ovoce, něco na oblečení. Ale moc nás to potěšilo.

Co by vám pod stromečkem udělalo největší radost nyní?
Přál bych si vždy plný kostel lidi, alespoň na nedělních mších svatých.

Na jakou akci byste věřící ze Staňkova rád o letošních Vánocích pozval?
Samozřejmě nemůže chybět půlnoční, kdy v našem staňkovském kostele zazní krásná Rybová mše. Také mše svatá na závěr roku může být krásným poděkováním Bohu za celý rok. A pak už je tříkrálová sbírka, do které se muže každý zapojit a otevřít svůj dům a srdce na pomoc druhým.
Příjemné Vánoce vám všem, milovaní, a ještě krásnější nový rok 2014.

Autor: Stanislav Šebek

23.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení