Čtyři sta let stará obora v Horšově je nyní z rozhodnutí Ministerstva kultury ČR prohlášena za kulturní památku. Oboru založil majitel horšovskotýnského panství Vilém starší Popel z Lobkovic, nyní je ve vlastnictví Plzeňského kraje a spravuje ji Školní statek Horšov. Památkově chráněný soubor tvoří poplužní dvůr, bývalý lovecký zámeček Annaburg, dům čp. 2, ohradní zeď s branami a čtyři sta hektarů velká plocha obory včetně soustavy rybníků s pozemky.

„Obora se stala památkou tak, že v roce 1992, když hodně pršelo, padla část historické zdi. Nikdo se k opravě nehlásil a bývalý ředitel školního statku přišel s nápadem nechat oboru prohlásit kulturní památkou, aby se tak daly získat peníze na opravu,“ vzpomíná současný ředitel školního statku Václav Tureček. „V roce 1993 se tedy podala žádost na ministerstvo a do dneška jim to zřejmě trvalo,“ dodává.

Podle Turečka bude status kulturní památky oboře prospěšný a měl by pomoci získat peníze z programů Ministerstva kultury. „Vzniknou tím jistě i určitá opatření kvůli památkám, předpokládám ale, že se s památkáři rozumně domluvíme,“ doufá Tureček, podle kterého by staletí stará zeď i domy potřebovaly řadu oprav.

Opravy zdi by se přitom rádi ujali zedníci Střední odborné školy a středního odborného učiliště Horšovský Týn, kteří se postarali i o obnovu loveckého zámečku Annaburg.

„Kdyby byla nějaká dotace, rádi bychom zeď opravili sami ve stejném duchu, v jakém jsme obnovili zeď u kostela Všech svatých v Horšově. Stejně bychom byli rádi, kdyby se podařilo získat prostředky na rekultivaci rybníků v oboře,“ říká Václav Švarc, ředitel školy, která rovněž buduje naučnou stezku oborou, která by měla informovat o historii, flóře a fauně obory a jejíž první informační tabule by měla stát už letos v květnu.