VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horšovskotýnští hasiči mají za sebou perné léto

Horšovský Týn - Český rozhlas Plzeň dnes po 15. hodině vysílá pořad o SDH Horšovský Týn.

18.10.2015
SDÍLEJ:

Redaktor Českého rozhlasu Pavel Halla se starostou hasičů Petrem Lahodou.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

O titul Dobráci roku v soutěži Českého rozhlasu soupeří i Sbor dobrovolných hasičů z Horšovského Týna.

Hasičský sbor v tomto městě má více než 140letou tradici. Vznikl roce 1872, jeho členy byli Češi i Němci. Novodobá historie čistě českého sboru se však začala psát až po druhé světové válce, kdy znovu obnovil svoji činnost.

V současné době má sbor pod vedením starosty Petra Lahody přes šedesát členů včetně žen a dětí. Jednotka sboru patří do kategorie JPO II a vyjíždí tedy nejdéle do 5 minut od vyhlášení poplachu. Jednotka má dvacet vyškolených a procvičených členů.

Dobráci roku Reprízu rozhlasové reportáže o hasičích ze Horšovského Týna si můžete poslechnout na vlnách Českého rozhlasu Plzeň dnes, v neděli 18. října v 15 hodin. Dalším hasičským sborem zapojeným do soutěže Dobráci roku, který představíme příští týden, budou dobrovolníci ze Skalné na Chebsku.

Ve vozovém parku horšovskotýnských hasičů najdeme devítimístný dopravní automobil Peugeot Boxer, Škodu Felicia i stařičké cisternové vozidlo CAS 25 Š 706 RTHP z roku 1979. „Během letošního léta mělo jen tohle auto na kontě kolem dvaceti výjezdů, což je pro takového 'dědečka' docela zápřah. Pořád funguje, ale už je to na hraně," poznamenal hasič Václav Beníšek.

Největší chloubou sboru je však CAS 24 Renault Midlum. „Jde o zásahové vozidlo, které je opravdu plně vybavené, jsme téměř na hranici maximální hmotnosti. Máme v něm vše potřebné od hadic a vybavení k hašení požárů přes vyprošťovací zařízení, motorovou pilu, plovoucí čerpadlo až po zdravotnické vybavení a nosítka," řekl Beníšek.

V letošním roce měli horšovskotýnští hasiči napilno především v létě tropická vedra je zaměstnávala mnoha požáry. „Během dvou letních prázdninových měsíců jsme zasahovali u více než třiceti událostí, celkově letos už máme hodně přes padesátku výjezdů. A byly to vesměs hlavně venkovní požáry, což není úplně typické," řekl velitel sboru Pavel Lang. „Jeden z nejtěžších zásahu letošního roku byl určitě požár velkého seníku v obci Jeníkovice. Tam byl největší problém to, že vyvezené seno potom ještě asi dvakrát nebo třikrát znovu hořelo a na dohašovacích pracích jsme trávili celý den. Navíc ve dvou nebo třech případech jsme vyjeli k požáru a hned v tu chvíli jsme zase byli posílání někam jinam. Navíc zásahy v horku byly velmi těžké jak pro lidi, tak pro techniku," dodává.

Mezi velké úspěchy sboru v poslední době bezesporu patří získání Zlatého záchranářského kříže, který v loňském roce převzali od prezidenta republiky Miloše Zemana. Týnští hasiči (spolu se svými profesionálními kolegy z Domažlic a Staňkova) získali toto ocenění za Nejkurióznější záchranářský čin, když se jim podařilo vyprostit muže, který se propadl do skládky v Lazcích, a zachránit ho tak před utonutím.

Hasiči se samozřejmě nevěnují pouze zásahům v nebezpečných situacích, ale mají mnohem širší záběr účastní se hasičských soutěží a cvičení, pořádají vlastní memoriál v požárním sportu, zábavná odpoledne, akce pro děti, pravidelně asistují při kulturních a sportovních akcích města. „Právě teď se zabýváme přípravou dětské halloweenské party pro veřejnost, letos nově budeme dělat i výrobky na vánoční charitativní jarmark pro onkologicky nemocné děti," podotkla Blanka Triščová.

Týnští nezapomínají ani na hasičskou výchovu omladiny. Sbor má i dvacítku Mladých hasičů, tomu nejmenšímu je šest let.

Za zmínku také stojí nejen dobrá spolupráce hasičů s městem Horšovský Týn, ale i s hasičským sborem z německého Nabburgu vzájemně prospěšné přeshraniční partnerství funguje již jedenáctým rokem.

Více informací o soutěži a o možnosti, jak pomoci horšovskotýnským hasičům vyhrát, najdete na www.dobraciroku.cz.

HORŠOVSKOTÝNŠTÍ HASIČI se svojí nadějnou omladinou a nablýskanou technikou.

Autor: Stanislav Šebek

18.10.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veřejné záchody v Chodské ulici v Domažlicích. Záměr na jejich rekonstrukci narazil na stanovisko památkářů a sousedů.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Poberta vybral auto u Draženova

Draženov – Zloděje zřejmě přilákal mobilní telefon, který ležel před sedadlem spolujezdce v uzavřeném audi, které stálo nedaleko Draženova.

Poběžovickou pouť ozdobí muzika, historický program i půlmaratón

Poběžovice – Poběžovický pouťový festival nabízí návštěvníkům třídenní nabitý program. 

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Kanice – Po roce se kanický zámek opět otevírá veřejnosti. V sobotu se bude konat ochutnávka vín a marmelád, na neděli je přichystán den otevřených dveří.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Koloveč – Oslava 820 let založení městyse Koloveč na Domažlicku se koná od pátku do neděle 18. – 20. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení