VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Henigarové vlastnili Nahošice 100 let

Nahošice – Obec u Blížejova má dnes slaví 900. výročí. Připomeňte si historii malé vsi, ve které najdeme zámek a jež mívala i pivovar či sirkárnu

26.9.2015
SDÍLEJ:

Pohled na zámek po rekonstrukci.Foto: Archiv OÚ Blížejov

Dnešní Nahošice (lidově také Houchšits) jsou vískou, která je poprvé připomínána roku 1115 jako ves kladrubského kláštera.

Ve druhé polovině 14. století zde již bylo vladycké sídlo, při němž vznikla poději tvrz. Roku 1362 se jako majitel vsi objevuje zeman Pavlík. Od roku 1454 tu sídlili Branišovští z Branišova. Mikuláš z Branišova, někdejší purkrabí domažlický, prodal v letech 1521 – 1524 tvrz, dvůr a ves Nahošice Henigarům ze Seeberka. Václav Henigar, syn Reprechtův, složil v roce 1619 přísahu odbojným stavům. Jako katolík se však povstání osobně nezúčastnil, a vyvázl proto bez jakéhokoliv trestu. Přesto se rozhodl, že v kraji déle nezůstane a prodal roku 1626 statek nahošický Aleně Saloméně, rozené Černínové z Chudenic. Po její smrti roku 1657 zdědil Nahošice její třetí manžel Jan Jindřich Morl z Letína. Roku 1666 se koupí dostaly znovu na několik let do držení Černínů z Chudenic. Počátkem 18. století vlastnili Nahošice Schirndingové ze Schirndingu, roku 1727 následovali Ottové z Ottenthalu a roku 1810 rodina Pruschakova. Roku 1826 činila plocha celého velkostatku 1027 jiter a 950 sáhů.

Statek byl samostatný až do poloviny 19. století, kdy bylo správní reformou zrušeno patrimoniální zřízení. Před první světovou válkou sídlil v Nahošicích svobodný pán Michael Müller von Hörnstein, hejtman c. k. dělostřelectva.

Podle Tereziánského katastru z poloviny 18. století hospodařili Nahošičtí na 373 stryších polí a odváděli 1184 zlatých ročně na daních. J. G. Sommer uvádí ve svém statisticko-topografickém popisu Království českého z roku 1839 v Nahošicích 49 domů a 324 obyvatel, z toho 5 židovských rodin. Hlavním zdrojem obživy se díky úrodné půdě stalo zemědělství. V Nahošicích je roku 1837 zmiňován poplužní dvůr ve vlastní režii a při něm ovčárna. Dále ve vsi pracoval pivovar na 6 sudů, hájovna, hospoda a mlýn o dvou kolech s pilou na nestálé vodě. K. Liebscher v roce 1913 uvádí, že ve vsi pracoval i jeden mlynář, kovář, krejčí, švec, hostinský, provazník a porodní bába. Nacházel se zde úřední dům, pivovar, trafika a pila. V té době měly Nahošice již také dobrovolný hasičský sbor sestávající z 26 členů.

Nahošice byly 'přifařeny' a 'přiškoleny' k Blížejovu. Roku 1807 byla ve vsi postavena kaple v klasicistním slohu, která byla zasvěcena sv. Vavřinci. Roku 1818 jí bylo uděleno povolení ke sloužení mší.

Dalšími cennými stavebními památkami ve vsi jsou bývalý vrchnostenský zámeček barokního původu, který získal dnešní podobu v roce 1865, a obytná budova hospodářského dvora s novorenesančními fasádami.

Sčítání lidu z roku 1930 dokládá, že se jednalo o vesnici smíšenou, neboť zde žilo 140 obyvatel české a slovenské a 111 obyvatel německé národnosti. Události druhé světové války a následný odsun příslušníků německé národnosti způsobily značný pokles počtu obyvatel. Podle údajů Statistického lexikonu obcí z roku 1950 žilo tehdy v Nahošicích celkem už jen 164 lidí. Podle výsledků sčítání lidu z roku 1991 bydlelo v Nahošicích trvale 74 obyvatel, v roce 2001 52 obyvatel a podle posledního zveřejněného sčítání lidu z roku 2011 to bylo 72 obyvatel.

Od roku 1850 byly Nahošice samostatnou obcí, v letech 1869 – 1890 spadaly pod obec Blížejov, mezi lety 1900 – 1950 byly opět samostatnou obcí. V letech 1961 – 1982 byly osadou obce Milavče a v roce 1991 již patřily pod obec Blížejov.

Autor: Václav Sýkora


Zámek v Nahošicích:

V 18. století byla nahošická tvrz ze 14. stol. přestavěna na malý barokní zámek. Za Petra a Jakuba Prušáků byl zámek ve druhé polovině 19. stol. přestavěn v pseudorenesančním stylu. Müllerové z Hömsteinu v roce 1901 přestavěli přední část zámku a přistavěli polygonální věž a schodiště do parku. Po 2. sv. válce se majitelem zámku stal Místní národní výbor, od roku 1989 je v soukromém vlastnictví. V polovině 90. let byl zrekonstruován za částku, která se blíží k 10 miliónům. Citlivá rekonstrukce objektu prospěla, v současné době se v něm nalézá několik bytů.

Autor: Redakce

26.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Staňkov se ocitne pod dohledem kamer

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Martina Kociánová zazpívá v Klenčí. Doprovodí ji i kytarista Brabec

Klenčí pod Čerchovem – Po zcela vyprodaném a loňském koncertě Lubomíra Brabce a Daniela Hůlky se Svatojánský festival opět vrací do klenečského kostela.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Domažlice, Plzeň – Finanční úřad zveřejnil výsledky působení svých kontrolorů na letošních Chodských slavnostech.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Poběžovičtí slavili pouť ve velkém stylu

Poběžovice – Město Poběžovice má za sebou třídenní pouťový festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení